لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۵۰

خبرخوان

انتقاد برخی از مطبوعاتی‌ها از ممنوعیت موقت چاپ کاغذی نشریات در ایران

پایان دوره ممنوعیت انتشار کاغذی روزنامه‌ها اعلام نشده است

اعلام ممنوعیت موقت چاپ کاغذی مطبوعات در ایران به دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا که روز دوشنبه، ۱۱ فروردین، اعلام شد، واکنش انتقادی برخی از مطبوعاتی‌ها را در پی داشته است.

عباس عبدی، رئیس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران در مورد «تشدید [انتشار] خبرهای جعلی با تعطیلی روزنامه‌ها و بی‌اعتباری صداوسیما» هشدار داده و امروز نیز مدیر مسئول روزنامه شرق گفت این اقدام موجب بیکاری «شمار قابل‌توجهی از روزنامه‌نگاران» می‌شود.

«کمیته اطلاع‌رسانی و مدیریت جو روانی» ستاد ملی مقابله با کرونا روز گذشته اعلام کرد که «در راستای اجرای حداکثری طرح ملی فاصله‌گذاری اجتماعی، نسخه کاغذی نشریات تا پایان این طرح چاپ نخواهد شد».

رئیس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران در واکنش به این تصمیم همچنین گفت این توقف «اگر چند روز باشد که در ادامه تعطیلات نوروزی تلقی شود، قابل تحمل است، ولی اگر بخواهد طولانی‌تر شود، قطعاً باید تجدیدنظر کرد».

مهدی رحمانیان، مدیر مسئول روزنامه شرق، نیز با بیان این‌ که مواجهه صداوسیما با دولت در موضوع کرونا «همدلانه نیست و تقابلی است» تأکید کرد: «روزنامه‌های مکتوب می‌توانند به دولت در عرصه رسانه کمک و یاری‌گر باشند.»

بنا به سنت، روزنامه‌های دولتی در ایران از پنجم فروردین و پایان دور اول تعطیلات نوروزی منتشر می‌شدند. روزنامه‌های غیردولتی هم معمولاً از ۱۴ فروردین منتشر می‌شدند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

دو شهروند بهایی دیگر در شیراز بازداشت شدند

در ادامه بازداشت شهروندان بهایی در روزهای گذشته، دو بهایی دیگر نیز روز پنج‌شنبه، اول مهر، در شیراز بازداشت شدند.

جامعه جهانی بهاییان در گفت‌وگو با رادیوفردا تایید کرد که این دو نفر به نام‌های هایده فروتن و پسرش مهران مصلی‌نژاد در پی مراجعه به اداره آگاهی بازداشت شده‌اند.

بنا بر این گزارش، ماموران امنیتی روز چهارشنبه، ۳۱ شهریور به منزل این دو شهروند مراجعه کرده، اما به دلیل عدم حضور خانم فروتن موفق به بازداشت او نشده بودند، با این حال خانه او را مورد تفتیش قرار داده و برخی وسایل شخصی او و پسرش را با خود برده بودند.

معین میثاقی و نگاره قادری دو شهروند دیگر بهایی هستند که روز چهارشنبه گذشته با مراجعه ماموران امنیتی در خانه خود در شیراز بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

با وجود زندگی ۳۰۰ هزار بهایی در ایران، جمهوری اسلامی آیین بهاییت را به رسمیت نمی‌شناسد و مقامات بارها بهاییان را «جاسوس و دشمن» خوانده‌ و در بیش از چهار دهه گذشته احکام متعدد اعدام، بازداشت، زندان و محرومیت از تحصیل و کسب و کار، تخریب منازل و گورستان‌ها علیه پیروان این آیین را صادر کرده‌اند.

بازداشت پی‌درپی شهروندان بهایی در ایران همواره با اتهاماتی چون «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» رخ می‌دهد.

جامعه جهانی بهایی بارها تاکید کرده است این قبیل اتهام‌های امنیتی علیه شهروندان بهایی کاملا «بی‌اساس» و تنها دلیل بازداشت آن‌ها، اعتقادات و فعالیت‌های مذهبی است.

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل، اواخر آبان گذشته با صدور قطعنامه‌ای، «نقض شدید و فاحش حقوق بشر» در ایران را محکوم کرده بود.

کرونا در ایران؛ کاهش شهرهای قرمز، شناسایی ۱۵ هزار بیمار جدید

وزارت بهداشت ایران روز جمعه، دوم مهر، از جان باختن ۲۸۴ نفر دیگر بر اثر کرونا و شناسایی بیش از ۱۵ هزار بیمار جدید در یک شبانه‌روز گذشته خبر داد.

به این ترتیب شمار جان‌باختگان کرونا در کشور به ۱۱۸ هزار و ۷۹۲ نفر و تعداد کل مبتلایان به حدود ۵ میلیون و ۵۰۹ هزار نفر رسید.

در گزارش وزارت بهداشت همچنین آمده است که حدود شش‌ هزار و ۵۰۰ بیمار مبتلا به کرونا به دلیل وخامت وضعیت جسمانی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری هستند و از روز گذشته دو هزار و ۱۶۱ بیمار جدید در بیمارستان‌های کشور بستری شده‌اند.

وزارت بهداشت ایران همچنین از کاهش شهرهای قرمز از ۵۷ به ۲۹ مورد خبر داده، با این حال تعداد شهرهای نارنجی هم‌چنان بالا و ۲۳۸ مورد گزارش شده است.

وضعیت قرمز یا «خیلی پرخطر» به شرایطی اطلاق می‌شود که در یک شهر از هر صدهزار نفر، دست‌کم ۱۰ نفر و در وضعیت نارنجی یا «پرخطر» از هر صدهزار نفر، دست‌کم شش نفر به دلیل ابتلا به کرونا بستری شده‌اند.

در همین حال علیرضا زالی، رئیس ستاد کرونا در تهران نیز روز جمعه با اشاره به این که از «روزهای سخت بیماری عبور کرده‌ایم» گفت که در حال حاضر ۶۲۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های تهران بستری هستند که از میان آن‌ها ۱۳۴۰ نفر جدید هستند.

آمار رسمی کرونا در حالی به‌ صورت روزانه از سوی وزارت بهداشت و برخی مسئولان اعلام می‌شود که مقامات سازمان نظام پزشکی ایران، آمار واقعی را سه تا چهار برابر آمار رسمی می‌دانند.

وزارت معارف طالبان: هیچ تصمیمی در مورد بازگشت دختران به مکتب گرفته نشده است

مدرسه دخترانه در کابل

به‌رغم برخی وعده‌ها، گروه طالبان روز جمعه اعلام کرد که هنوز درباره بازگشایی مدارس دخترانه در افغانستان تصمیمی نگرفته است.

هفته گذشته گروه طالبان با انتشار بیانیه‌ای از بازگشایی مدارس در افغانستان خبر داد، اما تنها از دانش‌آموزان پسر و معلمان مرد دعوت کرد که از روز ۲۷ شهریور به مدارس بروند.

اما در پی بالا گرفتن اعتراض و انتقاد شدید به دعوت نشدن از دختران برای حضور در کلاس‌های درس، این گروه روز سه‌شنبه، ۳۰ شهریور، وعده داد که دختران افغان «در اسرع وقت» به مدرسه بازگردند.

حال وزارت معارف طالبان در روز جمعه اعلامیه‌ای منتشر کرده و نوشته است که «شایعات» درباره باز شدن مدارس دخترانه صحت ندارد.

این اعلامیه می‌گوید: «این وزارت تاکنون هیچ تصمیمی در مورد آغاز روند آموزشی مکاتب دخترانه نگرفته است.... کار روی طرح بازگشایی مکاتب دخترانه جریان دارد و نتیجه‌ی آن بعد با مردم شریک می‌شود.»

این در حالی است که مهرماه از راه رسیده و مدارس چند روزی است که باز شده و سخنگوی طالبان هم پیشتر وعده داده بود که «این امر [رفتن دختران به مدرسه] در اسرع وقت اتفاق می‌افتد».

۵۶ بیمار مبتلا به قارچ سیاه در بیمارستان‌های تهران بستری هستند

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران از بستری ۵۶ بیمار مبتلا به قارچ سیاه در بیمارستان‌های پایتخت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زالی روز پنج‌شنبه، دوم مهر، با اشاره به «فروکش پیک پنجم کرونا» و تاثیر آن بر کاهش آمار مبتلایان به قارچ سیاه در کشور گفت که در ۷۲ ساعت گذشته مورد جدیدی از ابتلا به این بیماری در پایتخت گزارش نشده است.

با وجود تایید افزایش آمار مبتلایان به قارچ سیاه در پی افزایش آمار مبتلایان به کرونا در ماه‌های اخیر، وزارت بهداشت ایران تاکنون آمار کل مبتلایان به این بیماری در کشور را اعلام نکرده است. اما بر اساس اعلام مسئولان استانی موارد ابتلا به قارچ سیاه در سایر استان‌ها ازجمله مازندران، خراسان رضوی، کرمان، کردستان تایید شده است.

عفونت موکورمایکوزیس یا «قارچ سیاه» که پیش از این در هند نیز شایع شده بود، یک بیماری قارچی نادر اما خطرناک است که به بینی، چشم، ریه و گاهی مغز آسیب می‌رساند.

میزان مرگ‌ و میر در مبتلایان به قارچ سیاه بالا است و در مواردی پزشکان باید چشم مبتلا به قارچ سیاه را تخلیه کنند.

برخی متخصصان می‌گویند استفاده از برخی داروهای کرونا احتمال ابتلا به قارچ سیاه را افزایش می‌دهد.

آن‌ چه بیش از بالا رفتن آمار مبتلایان به قارچ سیاه، موجب افزایش نگرانی‌ها در ماه‌های گذشته شده است، کمبود و نبود داروهای این بیماری در ایران است.

حیدر محمدی، مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو، اوایل شهریور از اتمام موجودی این دارو خبر داده بود.

خطیب‌زاده از پیشرفت «خیلی جدی» در مذاکرات امنیتی با عربستان خبر داد

سعید خطیب‌زاده

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز پنجشنبه اول مهرماه از پیشرفت « خیلی جدی» در مذاکرات بین جمهوری اسلامی و عربستان سعودی درباره امنیت خلیج فارس خبر داده است.

سعید خطیب‌زاده در مصاحبه با ایرنا درباره مذاکرات ماه‌های اخیر بین ایران و عربستان اظهار داشت: «در خصوص امنیت خلیج فارس نیز پیشرفت در گفت‌وگوها خیلی جدی بوده است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با اشاره به این‌که طی چند ماه گذشته چند دور گفت‌وگو و مذاکره با دولت عربستان در بغداد برگزار شده، اضافه کرد: «در خصوص موضوعات دو جانبه گفتگوهای خوبی شده است.»

وی در ادامه تصریح کرد که مذاکرات بین ایران و عربستان «هیچ وقت متوقف نشده است» و پس از روی کار آمدن دولت ابراهیم «رئیسی نیز در سطح مناسبی پیام‌ها رد و بدل شده است.»

سعید خطیب‌زاده در ادامه خواستار دستیابی به «یک ساز و کار فراگیر منطقه‌ای» برای حل و فصل مناقشه‌ها در منطقه شده است.

ایران و عربستان در یک‌دهه گذشته در شماری از مناقشات و درگیری‌ها در منطقه خاورمیانه در مقابل یکدیگر قرار داشته‌اند.

در یمن، ایران از شبه نظامیان حوثی حمایت می‌کند که توانسته‌اند صنعا و برخی از مناطق دیگر کشور را تصرف کنند. در مقابل عربستان در حمایت از دولت قانونی یمن و برای مقابله با حوثی‌ها از شش سال پیش ائتلاف نظامی از کشورهای عرب ایجاد کرده است. ولی عملا جنگ در یمن با بن‌بست مواجه شده است.

در سوریه، ایران به همراه گروه‌های نیابتی شیعه مورد حمایت تهران، از سال ۲۰۱۱ تاکنون از حکومت بشار اسد دفاع کرده‌اند.در لبنان، نیز ایران از گروه حزب الله حمایت مالی و نظامی می‌کند. حزب الله لبنان همچنین نقش مهمی در جنگ داخلی در سوریه ایفا می‌کند.

در همین حال، روز گذشته پادشاه عربستان ضمن تایید مذاکرات بین تهران و ریاض، ابراز امیدواری کرد که این گفت‌وگوها به حل و فصل اختلافات بینجامد.

ملک سلمان بن‌عبدالعزیز در یک سخنرانی از پیش ضبط شده برای هفتادوششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت: ایران «کشور همسایه» است و عربستان «امیدوار است که مذاکرات سعودی- ایرانی به نتایج قاطعی در زمینه اعتماد‌سازی و همکاری بر پایه احترام به حق حاکمیت و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر منجر شود.»

پس از حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان در تهران و مشهد در دی ۹۴ از سوی تندروهای طرفدار رهبر جمهوری اسلامی، ریاض روابط خود را با تهران قطع کرد. روابط دو کشور در سال‌های اخیر، به‌ دنبال درگیری‌ها در سوریه و یمن و افزایش رقابت‌های منطقه‌ای بیشتر تیره‌وتار شده است.

اما دولت عراق در ماه‌های اخیر تلاش‌هایی را برای کاهش تنش بین ایران و عربستان انجام داده است.در فروردین سال جاری رسانه‌های بین المللی گزارش دادند که مقامات ارشد جمهوری اسلامی و عربستان سعودی، شش سال پس از قطع روابط دیپلماتیک بین دو کشور، در بغداد مذاکرات «مستقیم» انجام دادند.

نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در ایران در شهریورماه رکورد زد

نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در مرداد امسال ۴۳.۲ درصد بود که در شهریورماه این عدد ٠.٥ درصد افزایش یافت.

مرکز آمار ایران روز پنج‌شنبه اول مهر وضعیت تورم در شهریور ماه ١٤٠٠ را اعلام کرد که نشان می‌دهد نرخ تورم نقطه‌‌به‌نقطه را شکسته است.

بر اساس این گزارش، نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در ماه گذشته به رقم ٤٣.٧ درصد رسید و این امر گویای آن است که خانوارهای ایرانی به طور میانگین ٤٣.٧ درصد بیشتر از شهریور ١٣٩٩ برای خرید مجموعه کالاها و بهره‌گیری از خدمات هزینه کرده‌‌اند.

نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در مرداد امسال ۴۳.۲ درصد بود که در شهریورماه این عدد ٠.٥ درصد افزایش یافت.

گزارش مرکز آمار همچنین نشان می‌دهد که نرخ تورم سالانه در شهریورماه ١٤٠٠ نیز برای خانوارهای کشور به ٤٥.٨ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، ٠.٦ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است.

بر اساس ارزیابی صندوق بین‌المللی پول، ایران در سال ۹۹ پس از ونزوئلا، زیمبابوه، سودان، سورینام و لبنان بیشترین نرخ تورم را در جهان داشته است و امسال نیز وضعیت کشور بدتر خواهد شد.

با استفاده از گزارش‌های مرکز آمار ایران، خبرآنلاین و رادیو فردا/س.ن/ک.ر

لی‌لی امیر ارجمند به‌عنوان یکی از ۱۰۰ قهرمان پنهان تاریخ سینما انتخاب شد

لی‌لی امیرارجمند (نفر اول از راست) در کنار شهبانو فرح پهلوی

ماهنامه بریتانیایی معتبر «سایت‌اندساند» در شماره ویژه تابستان ۲۰۲۱، لی‌لی امیر ارجمند، نخستین مدیر و از بنیانگذاران کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایران، را در فهرست ۱۰۰ قهرمان پنهان سینما قرار داد که در شکل‌گیری تاریخ فیلمسازی نقش داشتند.

«سایت‌اندساند» از خانم امیر ارجمند به عنوان یکی از معماران کلیدی سینمای ایران یاد کرده و نوشته است کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پس از تاسیس در اوایل دهه ۴۰ شمسی، «خانه تولید بی‌عیب و نقص محصولات فرهنگی ممتاز» بود.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، دی‌ماه سال ۱۳۴۴ به ریاست شهبانو فرح پهلوی، ملکه پیشین ایران، و مدیریت لیلی امیرارجمند آغاز به کار کرد و با تشکیل شبکه‌ای گسترده از مراکز و کتابخانه‌ها، تبدیل به مهم‌ترین مرکز غیردولتی آموزش و پرورش کودکان و نوجوانان و تولید محصولات فرهنگی مربوط به آن‌ها در ایران شد.

خانم امیر ارجمند از زمان انقلاب بهمن ۵۷ در خارج از ایران زندگی می‌کند.

امیرعباس آذرم‌وند، روزنامه‌نگار اقتصادی، آزاد شد

امیرعباس آزرم‌وند، خبرنگار اقتصادی و کارشناس مسائل کارگری، پس از آزادی از زندان به قید وثیقه

امیرعباس آذرم‌وند، خبرنگار اقتصادی و فعال کارگری که توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود، روز پنجشنبه اول مهر با قرار وثیقۀ پانصدمیلیونی از زندان اوین موقتاً آزاد شد.

آقای آذرم‌وند خبرنگار روزنامۀ «گسترش صنعت» است که دهم شهریور در خانۀ والدینش بازداشت شده بود.

مقامات امنیتی و قضایی علت بازداشت این روزنامه‌نگار را اعلام نکردند، ولی برخی فعالان حقوق کارگری گزارش دادند که او به‌اتهام «تبلیغ علیه نظام» دستگیر و وسایل شخصی‌اش از جمله گوشی، لپ‌تاپ و کتاب‌هایش توسط ماموران امنیتی ضبط شد.

کمیته حفاظت از خبرنگاران، مستقر در نیویورک، روز اول شهریور از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران خواسته بود فوراً امیرعباس آزرم‌وند را آزاد کنند، اتهامات علیه او را پس بگیرند و اجازه دهند او در کمال آزادی کار کند.

امیرعباس آذرم‌وند سوم دی‌ پارسال نیز در جریان تجمع حمایت از کارگران مجتمع کشت‌وصنعت نیشکر هفت‌تپه در مقابل ساختمان وزارت دادگستری در تهران بازداشت و پس از ساعاتی آزاد شده بود.

سرکوب روزنامه‌نگاران در چهار دهه گذشته به رویه‌ای ثابت در برخورد مقام‌های جمهوری اسلامی برای انتشار اطلاعات آزاد شده است.

آمار رسمی؛ حدود پنج میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در ایران تاکنون کرونا گرفته‌اند

وزارت بهداشت ایران روز پنج‌شنبه، اول مهر از جان باختن ۳۷۱ نفر دیگر بر اثر کرونا و شناسایی بیش از ۱۶ هزار بیمار جدید در یک شبانه‌روز گذشته خبر داد.

آمار جان‌باختگان در ۲۴ ساعت گذشته به نسبت آمار اعلام شده در روز چهارشنبه، نزدیک به یکصد مورد افزایش داشته و تقریباً در محدوده آمار مرگ‌ومیر اعلام شده در روز سه‌شنبه است.

به این ترتیب شمار جان‌باختگان کرونا در کشور به ۱۱۸ هزار و ۵۰۸ نفر و تعداد کل مبتلایان به ۵ میلیون و ۴۹۳ هزار و ۵۹۱ نفر رسید.

در گزارش وزارت بهداشت همچنین آمده است که حدود شش‌هزار و ۵۰۰ بیمار مبتلا به کرونا به دلیل وخامت وضعیت جسمانی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری هستند و از روز گذشته دو هزار و ۲۰۲ بیمار جدید در بیمارستان‌های کشور بستری شده‌اند.

آمار رسمی کرونا در حالی به‌ صورت روزانه از سوی وزارت بهداشت و برخی مسئولان اعلام می‌شود که مقامات سازمان نظام پزشکی ایران، آمار واقعی را سه تا چهار برابر آمار رسمی می‌دانند.

حمله نارنجکی «افراد ناشناس» به خانه پدریِ افشاگر «تجاوز به زنان در سردشت»

تصویری که از حمله به خانه پدری ناسکه افخمی، فعال زنان منتشر شده است.

«افراد ناشناس» خانه پدریِ یک فعال حقوق زنان را بامداد پنج‌شنبه، اول مهر در سردشت با نارنجک مورد حمله قرار دادند.

به گزارش هه‌نگاو، سایت حقوق بشری که اخبار مناطق کُردنشین را پوشش می‌دهد، حمله به خانه پدری ناسکه افخمی در پی افشای نام شماری از اعضای «باند چند نفره تجاوز به زنان و دختران» در سردشت صورت گرفته است.

طی هفته گذشته شماری از فعالان مدنی سردشت به همراه چند صفحه اینستاگرامی فعال در حوزه حقوق زنان از «تجاوز یک باند چندنفره» به زنان و دختران در این شهرستان سردشت خبر داده بودند.

یک منبع آگاه درباره حمله بامداد روز پنج‌شنبه به هه‌نگاو گفته است که در پی این «حمله بی‌سابقه» خسارات مادی زیادی به منزل پدری خانم افخمی وارد و موجب رعب و وحشت پدر و مادر سالخورده او شده است.

یکی از نزدیکان خانواده افخمی هم در این باره به خبرنگار هه‌نگاو گفته است که «امروز فردی ناشناس با خواهر ناسکه تماس گرفته و از او خواسته‌ است تا ناسکه را برای اعلام هویت افرادی که اطلاعات مرتبط به باند مذکور را برای او ارسال کرده، تحت فشار قرار دهند».

بنا بر این گزارش، خانم افخمی فعال حقوق زنان و اقلیت‌های جنسی از سال‌ها پیش در سوئیس اقامت دارد.

مقامات انتظامی و قضایی ایران تاکنون واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند.

مجلس به موضوع گم‌ شدن پانسمان‌های بیماران پروانه‌ای «بی‌توجهی می‌کند»

بیماری ئی‌بی معمولاً در نوزادی یا اوایل کودکی بروز می‌کند

با گذشت سه ماه از زمانی که مدیر خانۀ بیماران پروانه‌ای درخواست کرده بود دربارۀ چگونگی ورود پانسمان‌های مخصوص این بیماران به بازار آزاد تحقیق شود، مدیر این سازمان از بی‌نتیجه ماندن درخواستش خبر داد و گفت مجلس نیز در قبال «گم شدن ۲۸۰۰ کیلو» پانسمان مخصوص بی‌توجه است.

حمیدرضا هاشمی گلپایگانی، مدیر «خانۀ ئی‌بی»، روز پنج‌شنبه، یکم مهرماه به خبرگزاری ایلنا گفت در یک سال آخر دولت قبل متوجه شده‌اند از حدود شش هزار پانسمانی که یونیسف با حمایت مالی دولت آلمان به وزارت بهداشت قرار داده، ۲۸۰۰ پانسمان «در محل مناقشه و ابهام» است.

وزارت بهداشت دولت پیشین ورود این مقدار پانسمان مخصوص به کشور را تکذیب کرد، اما به‌گفتۀ سه ماه پیشِ آقای هاشمی گلپایگانی، «پانسمان در بازار آزاد است و به هر قیمتی که بتوانند که قطعاً زیر سه میلیون تومان نیست، خرید و فروش می‌شود».

مدیر خانۀ بیماران پروانه‌ای همچنین از پیگیری موضوع در کمیسیون بهداشت مجلس خبر داد، اما افزود که علی‌رغم گذشت دو ماه از تشکیل جلسه‌ هنوز تکلیف پانسمان‌های گم‌شده روشن نشده و مسئولان وزارت بهداشت در دولت جدید نیز هیچ اقدامی نکرده‌اند.

بیماری پوستی ئی‌بی (EB) یک بیماری ژنتیکی نادر است که در کودکان منجر به داشتن پوستی بسیار شکننده با تاول و زخم‌هایی شبیه سوختگی می‌شود.

در ایران این بیماران مبتلا به این اختلال ژنتیکی را با تشبیه به شکنندگی بال پروانه بیماران «پروانه‌ای» می‌خوانند و پانسمان مخصوص این بیماری پوستی می‌تواند از گسترش و عمیق‌تر شدن زخم جلوگیری کند.

این بیماری درمان ندارد و از هر ۱۰ بیمار چهار نفر پیش از رسیدن به نوجوانی می‌میرند، اما فقط در موارد خفیفِ این بیماری، علائم آن با افزایش سن تا حدی بهبود می‌یابد.

معاون وزیر آموزش و پرورش: یک میلیون و ۸۰۰ هزار دانش‌آموز تبلت ندارند

همزمان با شروع سال تحصیلی ۱۴۰۰، معاون وزیر آموزش و پرورش ایران از عدم دسترسی یک میلیون و ۸۰۰ هزار دانش‌آموز کم‌برخوردار به تبلت خبر داد.

به گزارش ایلنا، جواد حسینی روز پنج‌شنبه، اول مهر، ضمن اعلام این خبر گفت که بخشی از نیاز این دانش‌‌آموزان از طریق اعتبار هوشمندسازی مدارس تامین خواهد شد.

او به تعداد ابزارهای هوشمندی که قرار است از این منبع تامین شود و زمان دسترسی دانش‌آموزان به این ابزارها اشاره نکرد.

مقامات وزارت آموزش و پرورش تاکنون درباره وضعیت دسترسی دانش‌آموزان به اینترنت در سال تحصیلی جدید آماری ارائه نداده‌اند.

حسن الحسینی، مشاور وزیر آموزش و پرورش و مسئول شبکه شاد، در پاییز ۹۹ اعلام کرده بود که از ۱۱ میلیون دانش‌آموز کشور، حدود ۳.۵ میلیون نفر فاقد ابزار هوشمند بوده یا دسترسی به اینترنت هستند.

با وجود ارائه آمارهای مختلف درباره تعداد دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل به دلیل عدم دسترسی به امکانات هوشمند در سال تحصیلی گذشته، بهروز محبی، نماینده سبزوار، فروردین امسال از ترک تحصیل ۳۰ تا ۴۰ درصد از دانش‌آموزان و دانشجویان در چند شهر به دلیل عدم دسترسی به امکانات آموزشی خبر داده بود.

آقای محبی گفته بود که اینترنت برخی روستاها در ایران هم‌چنان تو-جی‌ (2G) است، در حالی‌ که دانش‌آموزان و دانشجویان برای ارسال و بارگیری ویدئو‌ها یا صدایی که برای آموزش ارسال می‌شود، نیاز به اینترنت 3G یا 4G دارند.

سال تحصیلی گذشته چند دانش‌آموز در مناطق محروم ایران دست به خودکشی زدند که علت این اقدام برخی از آن‌ها از جمله محمد موسوی‌زاده، دانش‌آموز ۱۱ ساله‌ اهل بندر دیّر استان بوشهر، عدم توانایی خانواده در تهیه گوشی همراه عنوان شد.

دانش‌آموزان ایرانی از سال تحصیلی ۱۳۹۹ به دلیل شیوع کرونا برنامه‌های درسی خود را از طریق اپلیکیشن شاد در خانه دنبال می‌کنند.

تحصیل غیرحضوری دانش‌آموزان با این اپلیکیشن در سال تحصیلی ۱۴۰۰ نیز ادامه خواهد یافت.

«الکس» متهم پرونده قاچاق بین‌المللی انسان در دادگاه انقلاب «به اعدام محکوم شد»

عکسی که از شهروز سخنوری معروف به الکس در رسانه‌ها منتشر شده است

شهروز سخنوری، معروف به «الکس»، متهم ردیف اول پرونده قاچاق بین‌المللی انسان در دادگاه انقلاب ایران «به اعدام محکوم شد».

به گزارش سایت مشرق در روز پنج‌شنبه، اول مهر، علاوه بر آقای سخنوری، متهم ردیف دوم این پرونده نیز به اعدام و ۵ نفر دیگر از متهمان این پرونده به ۱۵ سال حبس محکوم شده‌اند.

در این گزارش به هویت سایر متهمان پرونده اشاره نشده است.

این آرا از سوی دادگاه بدوی صادر شده و قابل فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور است.

بنا بر گزارش‌ها، آقای سخنوری پیش از سال ۱۳۹۰ مقیم آمریکا بوده و به علت فعالیت‌های غیرقانونی از این کشور دیپورت و مدتی بعد در دوبی ساکن شده، اما بعدتر به دلیل ارتکاب جرائمی چون تجاوز به زنان و دختران به ایران دیپورت شده بود.

در این گزارش آمده است که او پس از بازگشت به ایران با همکاری مادرش و زنی جوان به نام «مانِلی» اقدام به تأسیس باند «اسکورت» دختران ایرانی کرده، سپس ایران را به مقصد مالزی ترک کرده است.

صنعت اسکورت در برخی از کشورها معادل روسپی‌گری زیر پوششی قانونی است.

به گزارش مشرق، آقای سخنوری برای آن که بتواند در ایران امنیت نیروهای خود را تأمین کند، چند «حامی بانفوذ» نیز از میان مسئولان دولتی داشت؛ از جمله یکی از آنها با نام مستعار «دُکی» از «مسئولان بانفوذ دولتی» بوده که در چند مورد دختران باند الکس را از بازداشت نیروی انتظامی آزاد کرده بود.

بر اساس این گزارش با دستگیری همدستان الکس در ایران، او نیز در مالزی بازداشت و اردیبهشت ۹۹ به ایران بازگردانده شد.

بازداشت دو بهایی پس از تفتیش خانه در شیراز

شعاری که علیه بهاییان بر در یک خانه نوشته شده است

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی روز چهارشنبه، ۳۱ شهریور، پس از مراجعه به خانه سه شهروند بهایی در شیراز، دو نفر را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

سایت حقوق بشری هرانا، هویت دو شهروند بازداشت‌شده را معین میثاقی و نگاره قادری اعلام کرده و نوشت که هایده مصلی‌نژاد دیگر شهروند بهایی بوده که به دلیل عدم حضور در خانه در زمان مراجعه ماموران امنیتی تاکنون بازداشت نشده است.

بنا بر این گزارش، ماموران امنیتی همچنین اقدام به تفتیش خانه این سه شهروند کرده و برخی وسایل شخصی آن‌ها را نیز با خود برده‌‌اند.

در همین حال یک منبع آگاه به هرانا گفته است که ماموران امنیتی پیش از این نیز خانه آقای میثاقی را در فروردین‌ امسال به طرز «خشن و وحشیانه‌ای» مورد تفتیش قرار داده بودند، «طوری که ظرف سوپ داغ روی پای دختر دو ساله او ریخته و خانواده تا مدت‌ها درگیر سوختگی پای فرزندشان بوده‌اند».

با وجود زندگی ۳۰۰ هزار بهایی در ایران، جمهوری اسلامی آیین بهاییت را به رسمیت نمی‌شناسد و مقامات بارها بهاییان را «جاسوس و دشمن» خوانده‌ و در بیش از چهار دهه گذشته احکام متعدد اعدام، بازداشت، زندان و محرومیت از تحصیل و کسب و کار، تخریب منازل و گورستان‌ها علیه پیروان این آیین را صادر کرده‌اند.

بازداشت پی‌درپی شهروندان بهایی در ایران همواره با اتهاماتی چون «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» رخ می‌دهد.

جامعه جهانی بهایی بارها تاکید کرده است این قبیل اتهام‌های امنیتی علیه شهروندان بهایی کاملا «بی‌اساس» است و تنها دلیل بازداشت آن‌ها، اعتقادات و فعالیت‌های مذهبی است.

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل، اواخر آبان گذشته با صدور قطعنامه‌ای، «نقض شدید و فاحش حقوق بشر» در ایران را محکوم کرده بود.

وعده واردات ۶۰ میلیون واکسن چینی به ایران طی یک ماه آینده

رئیس جمعیت هلال احمر ایران روز پنج‌شنبه، اول مهر، ضمن اعلام خبر ورود یک محموله پنج میلیون دُزی واکسن کرونا به کشور، وعده داد که طی یک ماه آینده، ۶۰ میلیون دُز واکسن دیگر از سوی این سازمان وارد کشور خواهد شد.

به گزارش ایسنا، بنا بر اعلام کریم همتی با ورود این محموله جدید، میزان واردات واکسن کرونا از سوی این سازمان به ۴۰ میلیون و ۳۹۰ هزار دُز رسیده است.

آقای همتی همچنین وعده داد که قرار است از دهم مهر تا دهم آبان، هر هفته ۱۵ میلیون دُز واکسن و در مجموع ۶۰ میلیون دُز واکسن وارد کشور شود.

واکسن‌های وارداتی جمعیت هلال احمر، واکسن سینوفارم است که از چین وارد می‌شود.

بنا بر گزارش گمرگ ایران، بیشترین محموله واکسن وارداتی به این واکسن تعلق دارد و تاکنون نزدیک به ۵۴ میلیون دُز از آن وارد کشور شده است.

بر اساس آخرین گزارش گمرگ ایران در روز ۲۶ شهریور، همچنین آمار کل واکسن‌های وارداتی ۵۸.۳ میلیون دُز بوده که با ورود محموله جدید واکسن در روز پنج‌شنبه این آمار به ۶۵ میلیون دز رسیده است.

دیگر واکسن‌های ورودی از کشورهای چین و ایتالیا در قالب کواکس، کره جنوبی، اتریش و هند وارد شده است.

تعداد واکسن‌ وارداتی از روسیه نیز حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار دُز بوده، این در حالی است که سفیر ایران در مسکو ۲۶ فروردین اعلام کرده بود که تهران قرارداد خرید ۶۰ میلیون دُز واکسن ضد کرونا «اسپوتنیک وی» با روسیه را نهایی کرده و این واکسن از خرداد تا آذر امسال به ایران ارسال خواهد شد.

اقدام دیرهنگام برای واردات واکسن کرونا در پی منع واردات واکسن آمریکایی و بریتانیایی و تاکید بر تولید واکسن داخلی از سوی رهبر جمهوری اسلامی، منجر به بحران کرونا و افزایش آمار مبتلایان و جان‌باختگان این بیماری در ماه‌های اخیر شد.

موسسه برکت وابسته به «ستاد اجرایی فرمان امام» پیشتر وعده تولید ۵۰ میلیون دُز واکسن تا پایان شهریور داده بود، ولی تاکنون به ادعای مقام‌های این ستاد، هشت میلیون واکسن تولید کرده که تنها حدود چهار میلیون و ۲۰۰ هزار دُز از آن به وزارت بهداشت تحویل داده شده است.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG