لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۵۴

خبرخوان

نامه وزارت کشاورزی به دادستانی برای برخورد با منتشر‌کنندگان فیلم معدوم‌سازی جوجه یکروزه

معاون وزیر کشاورزی از ارسال نامه به دادستانی برای برخورد با منتشر‌کنندگان فیلم معدوم‌سازی میلیون‌ها قطعه جوجه یک‌روزه به دلیل «تحت تاثیر قرار دادن فضای روانی» کشور خبر داد.

مرتضی رضایی گفت: «نامه‌ای برای دادستانی کل کشور و دستگاه‌های نظارتی آماده کرده‌ایم که به موضوع انتشار فیلم معدوم‌سازی در فضای مجازی ورود پیدا کنند.»

وی اضافه کرد: «مردم عادی اطلاع تخصصی از روال موضوع معدوم‌سازی ندارند، زیرا ماهانه سه میلیون جوجه تخمگذار خروس معدوم می‌شود و کسی فیلم نمی‌گیرد و در شبکه های مجازی پخش نمی کند.»

معاون وزیر کشاورزی گفت که پس از کاهش قیمت مرغ و بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار قرار شده که به جای تولید ۱۲۵ میلیون قطعه جوجه یکروزه در ماه این ۱۱۵ میلیون قطعه کاهش یابد.

به گفته آقای رضایی، قرار نبوده جوجه‌های یکروزه معدوم شوند بلکه قرار بوده حجم تخم مرغ نطفه‌دار و تخم مرغ نطفه‌داری که در دستگاه جوجه‌کشی قرار می‌گیرد کاهش پیدا کند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

آمار رسمی کرونا در ایران؛ ابراز نگرانی وزیر بهداشت از بازگشایی مدارس

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت ایران از بازگشایی مدارس در ایران ابراز نگرانی کرده و گفته است که نگران افزایش کرونا است.

او روز چهارشنبه، ۱۷ آذرماه گفت که وزارت بهداشت در زمینه واکسیناسیون دانش‌آموزان نظر تخصصی خود را اعلام می‌کندُ اما در نهایت، ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم می‌گیرد.

به گفته او «زمانی که تجمع ایجاد می‌شود شیوع بیماری کرونا بیشتر می‌گردد به همین علت دانش آموزانی که واکسن نزدند می‌توانند به صورت غیر حضوری از کلاس‌ها استفاده کنند».
دولت ایران در حال برنامه‌ریزی برای بازگشت کامل دانش‌آموزان به مدارس است، در حالی که به گفته اعظم گودرزی، سرپرست دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش، تنها ۲۴ درصد دانش‌آموزان به طور کامل واکسینه شده‌اند.
با وجود نگرانی‌ والدین و انتقادهای گسترده از بازگشایی مدارس، علیرضا کمرئی، سخنگوی وزارت آموزش و پرورش، ۱۴ آبان گفته بود که قرار است پایه‌های هفتم، هشتم، نهم و دوره ابتدایی نیز از ابتدای آذر به مدرسه بروند.
به گفته آقای کمرئی، شرط حضور دانش‌آموزان در کلاس‌های درس «واکسیناسیون نیست» و آن‌چه در مدارس آموزش و پرورش برای مقابله با کرونا رعایت می‌شود، «فاصله‌گذاری و تهویه هوای کلاس‌ها» است.

گزارش‌های رسمی از ایران حاکی از جان‌ باختن ۹۰ نفر بر اثر ابتلا به کرونا و شناسایی ۳۳۰۹ بیمار جدید مبتلا به این ویروس طی ۲۴ ساعت گذشته است.

آن‌ طور که وزارت بهداشت اعلام کرده از میان بیماران تازه شناسایی‌شده، ۵۳۴ نفر بستری شدند.

با احتساب این آمار، مجموع بیماران کووید ۱۹ در ایران به ۶ میلیون و ۱۴۴ هزار و ۶۴۴ نفر و شمار قربانیان به ۱۳۰ هزار و ۴۴۶ نفر رسید.

آمار روزانه کرونا در ایران در حالی در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد که منابع مستقل، درستی آن را زیر سوال برده و به ویژه شمار واقعی قربانیان را دو تا سه برابر آمار رسمی می‌دانند.

در حال حاضر ۲ شهر در وضعیت قرمز، ۹ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۵۳ شهر در وضعیت زرد و ۶۸۴ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

لیلا حسین‌زاده فعال دانشجویی بازداشت شد

لیلا حسین‌زاده، فعال دانشجویی، روز سه‌شنبه ۱۶ آذرماه در جریان سفر به شیراز بازداشت شد. بر اساس گزارش‌هایی که تاکنون منتشر شده «بیش از ۱۵ مامور امنیتی» اقدام به بازداشت خانم حسین‌زاده کرده‌اند.

امیر رئیسیان، وکیل لیلا حسین‌زاده، روز یک‌شنبه ۱۴ آذر از تایید حکم پنج سال زندان این فعال دانشجویی در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر تهران خبر داده بود.

خانم حسین‌زاده پیشتر از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» به پنج سال زندان و دو سال ممنوعیت در فضای مجازی محکوم شده بود.

به گفته وکیل مدافع او، مصداق این اتهام «راه‌اندازی یک تجمع کوچک از دانشجویان» و حضور لیلا حسین‌زاده در این تجمع بوده است. مراسم یاد شده برای تبریک سالروز تولد و یاد کردن از محمد شریفی‌ مقدم، دانشجو و درویش گنابادی زندانی، مقابل دانشگاه صنعتی شریف تشکیل شده بود.

امیر رئیسیان تاکید کرده است که این حکم «صریحا برخلاف موادی از قانون مجازات صادر شده است».

لیلا حسین‌زاده از دانشجویان دانشگاه تهران و از جمله بازداشت‌شدگان اعتراض‌های دی‌ماه سال ۹۶ بود که پس از دو هفته با قرار وثیقه آزاد شد.

این فعال دانشجویی در اسفندماه ۹۶، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، از بابت اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به تحمل پنج سال زندان و از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به تحمل یک سال زندان محکوم شد.

همچنین، حکم دو سال «ممنوعیت خروج از کشور» به عنوان مجازات تکمیلی در پرونده او در نظر گرفته شد.

این حکم در سوم تیرماه ۹۸ از بابت اتهام نخست به ۳۰ ماه زندان کاهش یافت و از بابت اتهام دوم و مجازات تکمیلی عینا تایید شد. به استناد ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، تنها ۳۰ ماه حبس در مورد خانم حسین‌زاده قابل اجرا بود.

این فعال دانشجویی در ششم مردادماه ۹۸، توسط ماموران امنیتی در منزل خود بازداشت شد. او پس از ده روز نگهداری در یکی از خانه‌های امن اطلاعات سپاه، جهت اجرای حکم ۳۰ ماه حبس خود به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

لیلا حسین‌زاده در اواخر اسفند سال ۹۸، از بند زنان زندان اوین به مرخصی اعزام شد و در نهایت، مشمول عفو قرار گرفت.

اولاف شولتس رسما به عنوان صدراعظم آلمان کار خود را آغاز کرد

پارلمان آلمان روز چهارشنبه با ۳۹۵ رای مثبت، اولاف شولتس از حزب سوسیال دموکرات آلمان را رسما به عنوان صدراعظم جدید این کشور انتخاب کرد.

آقای شولتس، ۶۳ سالهُ جانشین آنگلا مرکل شد که ۱۶ سال صدراعظم آلمان بود. وی برای رسیدن به این سمت، به ۳۶۹ رای نیاز داشت.

در رای‌گیری مخفی امروز پارلمان آلمان، ۳۰۳ نفر نیز به شولتس، رای منفی و شش نفر رای ممتنع دادند.

پس از اعلام نتایج آرای نمایندگان پارلمان آلمان (بوندس‌تاگ)، فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس‌ جمهوری آلمان به طور رسمی، صدراعظمی آقای شولتس را اعلام کرد.

به این ترتیب، اولاف شولتس از روز چهارشنبه، ۱۷ آذر به طور رسمی‌ رهبری دولت ائتلافی متشکل از احزاب سوسیال دموکرات، سبزها و دموکرات‌های آزاد را به عهده گرفت.

وی از مارس ۲۰۱۸ در مقام وزیر دارایی و معاون صدراعظم آلمان مشغول به کار بود.

۱۶ وزیر کابینه اولاف شولتس، هشت مرد و هشت زن از ائتلاف تاریخی سوسیال‌ دموکرات‌ها، سبزها و دموکرات‌های آزاد نیز امروز سوگند یاد می‌کنند.

این نخستین‌ بار در تاریخ آلمان است که شمار وزرای زن و مرد در کابینه برابر است.

خریداران و فروشندگان ارز در ایران مشمول مالیات شدند

سازمان امور مالیاتی ایران می‌گوید که طبق قانون مالیات‌های مستقیم، خرید و فروش ارز در کشور مشمول مالیات بوده و کلیه اشخاص فعال در این بخش مکلف به ثبت نام و پرداخت مالیات تعیین‌شده هستند.

بر اساس اطلاعیه این سازمان که روز چهارشنبه، ۱۷ آذرماه منتشر شد، ده درصد از فروش ارز به عنوان مالیات علی‌الحساب تعیین شده است.

اطلاعیه سازمان امور مالیاتی از فروشندگان و خریداران ارز می‌خواهد که در درگاه مالیاتی این سازمان ثبت نام کنند.

این سازمان همچنین هشدار داده است که در صورت عدم ثبت نام به‌موقع و پرداخت مالیات در نظام مالیاتی، علاوه بر شمول مالیات و جرائم غیر قابل بخشش که از طریق عملیات اجرایی وصول خواهد شد، فراریان مشمول مجازات‌های مقرر در ماده ۲۷۴ قانون مالیات‌های مستقیم خواهند شد.

بر اساس این ماده متخلفان به مجازات‌های درجه شش محکوم خواهند شد.

خبر اخذ مالیات در این بخش یک روز پس از آن منتشر شده است که ابراهیم رئیسی ساعاتی پس از آن که ادعا کرد عده‌ای «شبانه‌روزی» برای اختلال در بازار ارز تلاش می‌کنند، به دستگاه‌های مسئول دستور داد «عوامل مداخله‌گر» در بازار ارز را شناسایی کنند.

به نظر می‌رسد با دستور ابراهیم رئیسی به دستگاه‌های مسئول برای شناسایی عوامل «اختلال» در بازار ارز، جمهوری اسلامی بار دیگر برای کنترل بازار ارز و سکه در ایران به رویکردی امنیتی متوسل خواهد شد.

نرخ دلار از زمان پایان دور هفتم مذاکرات هسته‌ای ایران و طرف‌های باقی مانده در برجام در روز ۱۲ آذر، روند افزایشی داشته و طی سه روز گذشته در مجموع «شش درصد» افزایش یافته است.

افزایش نرخ دلار و بالا رفتن تورم در دوره صد روزه اول از دولت ابراهیم رئیسی در حالی است که مهم‌ترین وعده او در مبارزات انتخابات ریاست‌ جمهوری امسال، بهبود وضعیت معیشتی مردم و تک‌رقمی کردن نرخ تورم بود.

قوه قضاییه خبر انتصاب‌های جدید را تکذیب کرد؛ تهدید «شناسایی منبع خبر کذب»

در خبرها آمده بود که محمدجعفر منتظری از مقام خود کنار گذاشته شده است

خبرگزاری رسمی قوه قضاییه روز چهارشنبه خبر چند انتصاب‌ جدید در این قوه را تکذیب کرده و هشدار داد که «اقدامات لازم برای شناسایی مبدا و منشاء خبر کذب انتصابات» در قوه قضاییه انجام گرفته است.

بر اساس اعلام رسمی قوه قضاییه، انتصاب یا انتصاب‌های جدیدی از سوی رئیس دستگاه قضا در حوزه دیوان عالی کشور، دادستانی کل کشور و دادستان انتظامی قضات رخ نداده است.

خبرگزاری میزان، وابسته به این قوه، توضیحی درباره این انتصاب‌ها نداده، اما سه‌شنبه شب، ۱۶ آذرماه، رسانه‌های ایران از تغییر دادستان کل کشور خبر داده بودند.

بر اساس خبری که صداوسیما منتشر کرد و سایر رسانه‌ها هم به نقل از این منبع منتشر کردند، محمد موحدی آزاد، دادستان انتظامی قضات و رئیس شعبه اول ویژه رسیدگی به «جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی»، جایگزین محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، شده بود.

به‌رغم این تکذیبیه، خبر مربوط به آقای موحدی آزاد در خبرگزاری‌ها از جمله خبرگزاری مهر هم‌چنان در دسترس است.

همزمان رسانه‌های ایران از جلسه معارفه دادستان نظامی استان تهران با حضور آقای منتظری، دادستان کل کشور، خبر داده‌اند.

بر اساس این خبرها علی صالحی، رئیس دادگستری استان هرمزگان به عنوان دادستان نظامی استان تهران معرفی شده است.

استرالیا هم بازی‌های المپیک زمستانی چین را تحریم دیپلماتیک کرد

پس از آمریکا، استرالیا نیز اعلام کرد که المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن را تحریم دیپلماتیک خواهد کرد.

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا، روز چهارشنبه، ۱۷ آذر اعلام کرد پس از بررسی وضعیت حقوق بشر در چین، دولتش تصمیم گرفته است در تحریم دیپلماتیک بازی‌های المپیک زمستانی به ایالات متحده بپیوندد.

به گفته وی، با وجود تلاش‌های استرالیا برای گفت‌و‌گو با چین درباره نقض حقوق بشر در این کشور، چین به سوالات مقام‌های استرالیایی پاسخ نداده و بنابراین «تعجب ندارد که مقامات دولتی استرالیا برای این بازی‌ها به چین نروند».

با وجود این تحریم، ورزشکاران استرالیایی همچون ورزشکاران آمریکایی در این دوره از مسابقات شرکت خواهند کرد.

چین هرگونه نقض حقوق بشر در منطقه سین کیانگ علیه مسلمانان این منطقه را رد کرده و می‌گوید که اتهاماتی که علیه این کشور در این زمینه مطرح می‌شود، «ساختگی» است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز مقامات استرالیایی را به «سیاسی‌کاری» متهم کرده و گفته است «آنها بیایند یا نیایند، برای کسی مهم نیست».

دو دانش‌آموز در تصادف مینی‌بوس مدرسه با اتوبوس کشته شدند

مسئول روابط عمومی اورژانس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از مرگ دو دانش‌آموز در تصادف یک مینی‌بوس مدرسه با یک دستگاه کامیون در روز چهارشنبه خبر داد.

اکبر آزادی به خبرگزاری ایرنا گفت که حال دو تن از دانش‌آموزان نیز وخیم است و ۱۴ دانش‌آموز دیگر مصدوم شده‌اند.

پلیس راه کرمانشاه تاکنون دلیل وقوع این تصادف را اعلام نکرده، اما رئیس پلیس راه استان کرمانشاه گفته است که برخورد کامیون از پشت با مینی‌بوس علت این سانحه بوده است.

به گفته آقای دستغیب، محور هلشی به ماهیدشت محور فرعی است که صبح امروز مه‌گرفتگی داشته و راننده کامیون بر اثر مه دید کافی نداشته و از پشت با مینی‌بوس برخورد می‌کند.

به گفته او، این مینی‌بوس سرویس مدرسه بوده و سرنشینان آن دانش‌آموزان مقطع اول متوسطه بودند.

خبر تصادف مرگبار در جاده‌های ایران به‌ویژه در یک ماه گذشته به شکل چشمگیر تکرار شده است.

بنا بر اعلام مقامات پلیس راهور، در هفت‌ ماه نخست امسال بیش از هشت هزار و ۲۰۰ نفر در تصادفات جاده‌ای در ایران جان باخته‌اند و در هر ۲ روز ۳ نفر در تهران جان خود را بر اثر حوادث رانندگی از دست می‌دهند.

به گفته کمال هادیانفر، رئیس پلیس راهور، در شش ماه اول امسال نیز تصادفات جاده‌ای با ۶۷ هزار مورد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل، به بیش از ۷۱۳ تصادف رسیده است.

ایران یکی از مرگبارترین کشورهای منطقه در حوادث رانندگی است. بالاترین آمار تصادف جاده‌ای ایران در دو دهه اخیر مربوط به سال ۸۴ با ۲۷ هزار کشته در سال است. بر اساس یک برآورد رسمی، حدفاصل سال‌های ۹۰ تا ۹۸ به طور متوسط سالانه بیش از ۱۷ هزار نفر در جاده‌های ایران کشته شده‌اند.

پلیس راهور ایران عوامل انسانی، مشکلات جاده‌ای و نقص فنی خودروها را به ترتیب مهم‌ترین دلایل تلفات جاده‌ای در کشور عنوان می‌کند.

سازمان بهداشت جهانی: عوارض ابتلا به اومیکرون شدیدتر از سویه دلتا نیست

سازمان بهداشت جهانی روز سه شنبه اعلام کرد که نشانه ای در دست نیست که برای مبنای آن گفت که سویه اومیکرون باعث بیماری شدیدتری نسبت به سویه دلتا خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان بهداشت جهانی همچنین اعلام کرده است، دلیلی وجود ندارد که که نشان دهد که واکسن‌های موجود در برابر سویه اومیکرون موثر نیستند.

در همین روز دکتر آنتونی فاوچی، مسئول ارشد امور پزشکی در دولت جو بایدن و رئیس موسسه ملی بیماری‌های مسری و عفونی آمریکا، گفت٬ با توجه داده‌های موجود به نظر می‌رسد سویه اومیکرون در فهرست سویه با شدت بالا قرار نمی‌گیرد.

او تصریح کرد، هر چند هنوز پرسش‌های کلیدی در مورد سویه اومیکرون ویروس کرونای وجود دارد، اما به نظر می‌رسد شواهد در حال ظهور سرنخ‌هایی از قابلیت انتقال و شدت ویروس دارند.

گزارش‌ها از آفریقای جنوبی، کشوری که سویه اومیکرون از آنجا شیوع پیدا کرده است، گویای آن است که افزایش میزان بستری شدن نگران‌کننده نبوده است.

سویه اومیکرون تا روز یکشنبه در یک سوم ایالت‌های آمریکا، از شمال شرق این کشور گرفته تا جنوب و سواحل غربی آن شناسایی شده است. با این حال سویه غالب ویروس کرونا در ایالات متحده همچنان سویه دلتاست که ۹۹ درصد موارد را تشکیل می‌دهد.

«اومیکرون» که یکی از تغییریافته‌ترین موارد جهش ویروس کرونا محسوب می‌شود، برای اولین بار در آفریقای جنوبی کشف شد و از آن زمان تاکنون در دستکم ۳۸ کشور شناسایی شده است.

تولید برق ترکیه از منابع غیرفسیلی «مساوی با کل تولید برق ایران بوده است»

توربین‌های بادی در شهر سوسورلوک در استان بالیکِسیر در ترکیه

شرکت دولتی انتقال برق ترکیه از سرمایه‌گذاری ۲.۵ میلیارد دلاری کشور در تولید برق از منابع تجدیدپذیر طی سال جاری خبر داد و اعلام کرد از سال ۲۰۰۲ که کشور آغاز به توسعه انرژی‌های پاک را در دستور کار قرار داده، ۴۲.۵ میلیارد دلار در بخش انرژی‌های بادی و خورشیدی سرمایه‌گذاری شده است.

بر اساس این گزارش که روز سه‌شنبه ۱۶ آذر منتشر شد، ظرفیت تولید برق خورشیدی ترکیه به ۷.۶ گیگاوات و نیروگاه‌های بادی به ۱۰.۳ گیگاوات رسیده است. کل ظرفیت تولید برق ترکیه ۹۹ هزار مگاوات است.

بدین ترتیب، ظرفیت تولید برق خورشیدی و بادی این کشور به حدود ۱۸ هزار مگاوات می‌رسد که ۱۸ برابر ظرفیت تولید برق نیروگاه اتمی بوشهر در ایران است.

ایران برای راه‌اندازی نیروگاه بوشهر هشت میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده بود و این نیروگاه پارسال سهمی ۱.۶ درصدی در کل تولید برق کشور داشت.

شرکت دولتی انتقال برق ترکیه می‌گوید مجموع ظرفیت تولید برق آبی، خورشیدی و بادی کشور به ۵۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات رسیده است.

این رقم با کل ظرفیت عملی تولید برق ایران حتی در زمان پیک تولید برابری می‌کند. این در حالی است که ۹۰ درصد برق تولیدی ایران از سوخت‌های فسیلی مانند گاز، گازوئیل و مازوت است. سهم نیروگاه‌های بادی و خورشیدی از تولید برق ایران نیم درصد است.

آخرین گزارش وزارت نیرو نشان می‌دهد که در هفت ماهه امسال تنها ۵۸۲ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شده است، در حالی که برای سال جاری خورشیدی رشد ۳۵۰۰ مگاواتی پیش‌بینی شده بود. پارسال و سال ۹۸ نیز رشد تولید برق کشور کمتر از نصف پیش‌بینی‌ها بود.

با استفاده از گزارش شرکت دولتی انتقال برق ترکیه، وزارت نیرو ایران، رادیو فردا/د.خ/ک.ر

سازمان تحقیقات کشاورزی قاچاق خاک ایران را تایید کرد

سازمان تحقیقات کشاورزی روز سه‌شنبه ۱۶ آذر با تایید قاچاق خاک از ایران اعلام کرد که متولی حفاظت از خاک‌های منابع طبیعی، سازمان جنگل‌ها و مراتع است و تا به امروز این نهاد گزارشی در این زمینه ارائه نکرده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، حمیدرضا پیروان، رئیس گروه مهندسی حفاظت از آب و خاک سازمان تحقیقات کشاورزی تاکید کرد خبر قاچاق خاک همواره از سوی نهادهای ذی صلاح تکذیب می‌‌شود.

سخنان این مقام سازمان تحقیقات کشاورزی در حالی منتشر می شود که معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی هفته گذشته قاچاق خاک از کشور را تکذیب کرد و گفت اگر کسی مستندی در این زمینه دارد ارائه کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی مراد اکبری با بیان این‌که درباره خاک صنعتی اجازه صادرات وجود دارد گفت حدود سه سال قبل در جلسه‌ای با حضور رئیس‌جمهوری وقت و نیروهای امنیتی این مسئله مطرح شد و مسئولان امنیتی تأیید کردند که خاک از کشور قاچاق نمی‌شود.

خرید و فروش خاک ایران به‌ویژه به کشور‌های عرب حاشیه خلیج فارس موضوع تازه‌ای نیست. معصومه ابتکار، رئیس سابق سازمان حفاظت و محیط زیست در سال ۹۵ درباره قاچاق گسترده خاک جنوب ایران به‌ویژه جزیره هرمز در خلیج فارس هشدار داده بود.

عضو اتاق بازرگانی تهران: ایران بابت تهاتر نفت و کالا، هم امتیاز می‌دهد و هم تخفیف

یک عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید که ایران بابت تهاتر نفت و کالا، هم امتیاز می‌دهد و هم تخفیف.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، حمیدرضا صالحی بدون اشاره به کشور خاصی تاکید کرد که ایران در تهاتر چون به تبادل نیاز دارد، هر کالایی با هر قیمتی که تحویل دهند را باید بپذیرد.

به گفته وی، چون کالاهای صادراتی ایران نفت‌خام، فرآورده و یا محصولات پتروشیمی است، کشورهای طرف معامله تخفیف هم می‌خواهند.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان این که تحریم‌ها لطمات شدیدی به اقتصاد ایران وارد کرده است، اظهار داشت: تحریم‌ها علاوه بر عقب‌ماندگی در اقتصاد، تبادلات کشور را با دنیای خارج در واردات و صادرات تحت‌تاثیر قرار داده و روابط بانکی ملغی شده و آسیب دیده است.

جمهوری اسلامی که به دلیل گسترش برنامه هسته‌ای و نقش منطقه‌ای خود تحت فشار تحریم‌های ایالات متحده قرار دارد، برای صادرات نفت و واردات کالاهای اساسی، در سال‌های اخیر مجبور به دادن امتیازهای بسیاری به کشورهای دیگر از جمله چین و روسیه مانند فروش نفت ارزان و تهاتر نفت با برخی کالاها شده است.

حسین رزاق، فعال سیاسی، به دست وزارت اطلاعات بازداشت شد

حسین رزاق

خبرها از ایران حاکی از بازداشت حسین رزاق، فعال رسانه‌ای و سیاسی، در ظهر روز یک‌شنبه، ۱۴ آذر، در منزل خود از سوی ماموران وزارت اطلاعات است.

حساب کاربری وب‌سایت امتداد در توییتر روز سه‌شنبه نوشت: «حوالی ساعت ۱۲:۳۰ ظهر همان روز دست‌کم هفت مامور وزارت اطلاعات با سه خودرو، ضمن حضور در محل زندگی این فعال رسانه‌ای، او را بازداشت و تمامی ابزار ارتباط جمعی او و خانواده‌اش را ضبط کردند.»

عصر روز یک‌شنبه آقای رزاق در تماس با خانواده‌اش خبر داد که در بازداشت به سر می‌برد و از آن زمان خبری از وی در دست نیست.

روز دوشنبه، ۱۵ آذر ماموران اداره اطلاعات شهر «آمل» به خانواده او اطلاع دادند که آقای رزاق را به «ساری» منتقل کرده‌اند.

هنوز مشخص نیست که حسین رزاق به چه اتهامی بازداشت شده است. وی از کاربران فعال در توییتر بود و انتقادهای صریحی از سیاست‌های جمهوری اسلامی داشت.

وی دهم آذرماه سال جاری، تنها چند روز پیش از بازداشت، در گفت‌و‌گویی با رادیوفردا گفته بود که مطالبات انباشت شده در گوشه‌و‌کنار ایران «سرکوب‌شدنی نیست».

بر اساس گزارش امتداد، اگرچه گوشی‌های همراه همسر و فرزند حسین رزاق روز دوشنبه از سوی ماموران اطلاعات به آن‌ها تحویل داده شده، اما «بقیه اموال همچنان در ضبط وزارت اطلاعات است.»

امارات هفته کاری را رسما چهار روز و نیم تعیین کرد

نمای هوایی از بخشی از دوبی

حکومت امارات متحده عربی روز سه‌شنبه رسما اعلام کرد که از این پس هفته کاری دولتی در این کشور چهار روز و نیم خواهد بود.

بر اساس این حکم، از این پس تعطیل هفتگی از بعدازظهر روز جمعه آغاز می‌شود و روز یک‌شنبه به پایان می‌رسد. به این ترتیب روزهای شنبه و یک‌شنبه همچون بخش اعظم کشورهای دنیا در امارات نیز تعطیل خواهد بود.

این حکم از روز اول ژانویه سال ۲۰۲۲ اجرایی خواهد شد.

بر اساس این حکم، تمام کارمندان و کارگران فدرال روزهای جمعه تنها ۴.۵ ساعت کار خواهند کرد و نماز جمعه پس از ساعت ۱.۱۵ بعدازظهر اجرا خواهد شد.

در حساب رسمی توییتری حکومت امارات اشاره شده است که تعطیلات آخر هفته طولانی‌تر به «افزایش بهره‌وری و ایجاد توازن میان کار و زندگی» کمک خواهد کرد.

هفته کاری چهار روزه پیشتر در کشورهای اسپانیا، فنلاند، ژاپن و نیوزیلند نیز پیشنهاد شده، و به‌ویژه از زمان آغاز همه‌گیری کرونا و دورکاری بیش از پیش در رسانه‌ها به مزایای آن اشاره شده است.

وعده آمریکا برای وضع «سخت‌ترین» تحریم‌ها در صورت تهاجم روسیه به اوکراین

جو بایدن روز سه‌شنبه با ولادیمیر پوتین از راه دور جلسه‌ دارد

مقامات آمریکایی روز دوشنبه خبر دادند که جو بایدن قرار است روز سه‌شنبه به ولادیمیر پوتین هشدار دهد که در صورت تهاجم روسیه به اوکراین «سخت‌ترین تحریم‌ها» را علیه مسکو وضع خواهد کرد.

کاخ سفید روز شنبه اعلام کرده بود که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، روز سه‌شنبه با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود، تماس ویدئویی خواهد داشت و در خصوص مسئله اوکراین با وی مذاکره خواهد کرد.

همان روز جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در بیانیه‌ای گفت که آقای بایدن در این تماس ضمن اشاره به نگرانی‌های آمریکا در مورد فعالیت‌های نظامی روسیه در مرز با اوکراین، بر حمایت ایالات متحده از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تاکید خواهد کرد.

حال خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در دولت آمریکا گزارش داده است که قرار است رئیس جمهور آمریکا تهدید وضع تحریم‌هایی سخت علیه مسکو را در جلسه با همتای روس خود مطرح کند.

به گفته همین منابع، این تحریم‌ها بزرگ‌ترین بانک‌های روسیه را هدف گرفته و دست مسکو را در تبدیل روبل، واحد پول این کشور، به دلار خواهد بست.

اوکراین در چند هفته اخیر و از جمله در روز سه‌شنبه، تنها ساعاتی پیش از جلسه دو رئیس جمهور، در مورد افزایش چشمگیر نیروهای روسیه در منطقه مرزی بین دو کشور و احتمال حمله نظامی به خاک خود ابراز نگرانی کرده است.

در مقابل روسیه هر بار قصد حمله نظامی به اوکراین را تکذیب کرده و گفته است که نیروهایش در این خط مرزی تنها آرایش دفاعی دارند.

انفجار در مرکز بصره در عراق چهار کشته بر جای گذاشت

عکس مربوط به اعتراضات ماه اکتبر در بصره

وقوع یک انفجار در مرکز شهر بصره در جنوب عراق که روز سه‌شنبه اتفاق افتاد چهار کشته و چندین مجروح و زخمی بر جای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از بیانیه ارتش عراق، مواد منفجره در یک موتورسیکلت کار گذاشته شده بود.

منابع بیمارستانی به خبرگزاری‌ها گفته‌اند که این انفجار دست‌کم چهار کشته و ۲۲ زخمی بر جای گذاشته است.

این انفجار در نزدیکی یک بیمارستان رخ داده و دست‌کم به یک خودرو و یک مینی‌بوس نیز آسیب زده است.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG