لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۰۰

هشدار وزیر ارشاد به شورای شهر تهران: فقط به آمار وزارت بهداشت استناد شود


عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، پیشنهاد داده، مقامات ستاد ملی مدیریت کرونا در جلسه غیر علنی شورا به سوالات پاسخ دهند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران به اعضای شورای شهر تهران هشدار داد که در سخنان خود تنها به آمار وزارت بهداشت درباره کرونا استناد کنند تا به گفته او از «سوءاستفاده رسانه‌های معاند» جلوگیری شود.

عباس صالحی در نامه‌ای به محسن هاشمی، رئيس شورای شهر تهران، از اعضای این شورا خواست که در سخنان خود از بیان اطلاعات و آمار «مغایر با تصمیمات ستاد ملی کرونا و گزارش منابع غیر رسمی» پرهیز کنند تا ضمن جلوگیری از سوءاستفاده رسانه‌های معاند موجبات تشویش اذهان عمومی فراهم نشود».

وی پیشنهاد کرده برای رفع ابهامات اعضای شورای شهر تهران، مقامات ستاد ملی مدیریت کرونا در جلسه غیر علنی شورا به سوالات پاسخ دهند.

پیش از این رئیس و برخی اعضای شورای شهر تهران اعلام کرده بودند که آمار ابتلا به کرونا در ایران بسیار بیشتر از آمار رسمی است که وزارت بهداشت اعلام می‌کند.

محسن هاشمی، رئيس شورای شهر تهران، روز ۳۱ فروردین گفته بود که بر اساس برآورد مرکز پژوهش‌های مجلس و «نظرات متخصصان»، آمار ابتلا به کرونا در ایران «بسیار بیشتر از عدد اعلام شده رسمی است».

ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران، هم روز ۲۷ فروردین اعلام کرده بود که روزانه بین ۷۰ تا بالای ۱۰۰ نفر از بیماران جان‌باخته بر اثر ابتلا در این شهر به کرونا دفن می‌شوند.

او درباره تفاوت آمار وزارت بهداشت و آماری که شورای شهر تهران در اختیار دارد گفته بود که پاسخ تست برخی از جان‌باختگان بعد از دفن مشخص می‌شود و همچنین دلیل درگذشت برخی از این افراد «دیسترس تنفسی یا همان رنج تنفسی» قید می‌شود.

بر اساس تخمین اعلام شده از سوی این عضو شورای شهر مشخص می‌شود که از اسفند پارسال بین چهار هزار تا ۵۶۰۰ نفر بیمار مشکوک به کرونا در تهران جان باخته‌اند که تقریبا برابر با آمار اعلام شده توسط وزارت بهداشت درباره کل کشور است.

همچنین محمد جواد حق‌شناس، دیگر عضو شورای شهر تهران، هم گفته بود که آمار وزارت بهداشت از جان‌باختگان کرونا با آماری که اعضای شورای شهر در اختیار دارند همخوانی ندارد.

این عضو شورای شهر تاکید کرده که کم اعلام کردن آمار تعداد افراد جان باخته آدرس غلط دادن به مردم تهران است.

اما کیانوش جهان‌پور، سخنگوی وزارت بهداشت، این سخنان اعضای شورای شهر را به تمسخر گرفته است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG