لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۵۶

پدر رومینا قبلاً در مورد مجازات خود «تحقیق کرده بود»


در روزهای گذشته گزارش‌هایی درباره جنون آنی پدر رومینا اشرفی و پشیمانی او از انجام قتل منتشر شده بود ولی روزنامه شهروند چاپ تهران در گزارشی که روز ۱۰ خرداد منتشر کرده، خبر داده که رضا اشرفی از قبل درباره انجام چنین کاری تحقیق کرده است.

بر اساس گزارش‌ رسانه‌ها، رومینای ۱۴ ساله روز ۲۸ اردیبهشت امسال با مردی ۲۸ ساله متواری شده بود اما پلیس با شکایت خانواده اشرفی، پس از پنج روز او را به خانه بازمی‌گرداند.

با این حال رضا اشرفی، پدر رومینا که ظاهرا نمی‌توانسته است با فرار دخترش از خانه کنار بیاید، روز اول خرداد او را در خواب با داس به قتل می‌رساند.

به نوشته روزنامه شهروند پدر رومینا اشرفی «یک ماه قبل وقتی ‏به دامادش که وکیل دادگستری است تلفن کرد، فهمید که پدر، ولی دم است و قصاص نمی‌شود».

در بخشی از این گزارش‌ به نقل از مردم ساکن روستای محل زندگی رومینا آمده است که «پدر رومینا با ‏کشتن دخترش، به مردم و قانون بی‌احترامی کرده است».

در این گزارش همچنین به فشار بر سایر دختران این روستا و ازدواج‌های اجباری اشاره شده و آمده است: «بیشتر دوستان ‏رومینا در همان دوازده یا سیزده سالگی شوهر کردند ... پدر‌ها دختر‌ها را به زور یا دلخواه شوهر می‌دهند».

مقام‌های قضایی ایران وعده داده‌اند که به پرونده این قتل به صورت ویژه رسیدگی خواهند کرد.

بهمن خاوری، مردی که با رومینا فرار کرده بود به اتهام آدم‌ربایی بازداشت شده است.

دادستان گیلان:عاملان قتل رومینا اشرفی به‌لحاظ «جنبه عمومی جرم» مجازات می‌شوند

دادستان گیلان از مجازات عاملان قتل رومینا اشرفی به‌لحاظ «جنبه عمومی جرم» خبر داد.

مهدی فلاح میری با بیان اینکه قتل دختر ۱۴ ساله گیلانی توسط پدرش، رضا اشرفی بسیار هولناک و غیرقابل توجیه است، گفت: مجازات قانونی عاملان این جنایت توسط دستگاه قضایی با قاطعیت دنبال می‌شود.

دادستان گیلان در حالی به جنبه عمومی جرم اشاره کرده که براساس قوانین جمهوری اسلامی، پدری که فرزند خود را به قتل رسانده باشد، قاتل محسوب نشده و مجازات قتل برای او در نظر گرفته نمی‌شود.

هادی طحان نظیف، عضو حقوقدان شورای نگهبان پیش از این اعلام کرد که براساس ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی، حبس از سه تا ده سال برای پدر رومینا اشرفی در نظر گرفته می‌شود.

این در حالی است که حساب توئیتری «ریحانه» که توسط دفتر حفظ و نشر رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شود، با انتشار مطلبی از علی خامنه‌ای، خواستار «برخورد سخت» با کسانی شده‌است «که تعدی به زن را حق خودشان می‌دانند».

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG