لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۰۳

خبرخوان

بازداشت دو معترض هنگ‌کنگی در اولین روز اجرای قانون امنیتی چین

در پی شروع اعتراضات مردمی در هنگ‌کنگ علیه قانون جدید امنیتی چین در رابطه با این منطقه، گزارش‌ها از بازداشت دو نفر حکایت دارند که یکی از آنها پرچم استقلال در دست داشت.

قانون جدید امنیتی چین شامل مقابله با «جدایی‌طلبی، فتنه‌انگیزی و تروریسم» و همچنین «تبانی» با قدرت‌های خارجی در هنگ‌کنگ است.

در «اعلامیه مشترک چین و بریتانیا» و در زمان انتقال حاکمیت هنگ‌کنگ به پکن در سال ۱۹۹۷، بر حفظ رویکرد «یک کشور، دو سیستم» و عدم تغییر قوانین حاکمیتی چین بر هنگ‌کنگ به مدت ۵۰ سال تاکید شده بود.

در ادامه واکنش‌های منفی، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان روز چهارشنبه اعلام کرد تصویب قوانین امنیتی چین بر روابط اتحادیه اروپا و دولت پکن تاثیر منفی خواهد گذاشت.

قبلا آمریکا، بریتانیا، ژاپن، تایوان و برخی دیگر از کشورها اعتراض خود را به قوانین جدید امنیتی چین در رابطه با هنگ‌کنگ اعلام کرده و آمریکا تهدید به اعمال تحریم کرده بود.

آقای ماس می‌گوید خودمختاری هنگ‌کنگ در حال از بین رفتن است.

چین این اتهامات را رد کرده و گفته است هیچ کشور خارجی حق مداخله «در امور داخلی این کشور» را ندارد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

ادامه اوج‌گیری صادرات روسیه به ایران

عکس از ارشیو

آمارهای جدید گمرک روسیه حاکی از ادامه رشد چشمگیر صادرات این کشور به ایران است.

بر اساس آمارهای این نهاد رسمی، روسیه در پنج ماه ابتدایی سال جاری میلادی ۶۹۲ میلیون دلار صادرات به ایران داشته است.

در آمارهای روسیه، ایران و کوبا تنها کشورهایی هستند که میزان رشد سالانه تجارت خارجی با آنها ذکر نشده، اما آرشیو آمارهای گمرک روسیه نشان می‌دهد صادرات این کشور به ایران در پنج ماه ابتدایی پارسال ۵۲۸ میلیون دلار بوده است.

بدین ترتیب طی ژانویه تا ماه مه امسال صادرات روسیه به ایران رشدی ۳۱ درصدی داشته است.

در پنج ماه ابتدایی پارسال نیز صادرات روسیه به ایران نسبت به دور مشابه سال ۲۰۱۸ رشدی نزدیک ۳۱ درصدی داشت.

ادامه صعود صادرات روسیه به ایران در حالی است که آمارهای گمرکی شرکای اصلی ایران مانند چین، هند، کره جنوبی، ژاپن، ترکیه و اتحادیه اروپا حاکی از سقوط چشمگیر تجارت آنها با ایران طی سال گذشته میلادی و پنج ماه ابتدایی امسال است.

بر اساس آمارهای گمرکی روسیه، صادرات ایران به این کشور در پنج ماهه ابتدایی سال جاری به ۲۵۷ میلیون دلار رسیده که نسبت به دور مشابه پارسال تغییری نداشته، اما نسبت به پنج ماه ابتدایی سال ۲۰۱۸ تقریبا ۱۵ درصد افت داشته است.

آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد صادرات کشور در بهار سال جاری نسبت به بهار پارسال ۴۴ درصد کاهش یافته و به ۶.۳۶ میلیارد دلار رسیده است. واردات کشور نیز در همین دوره با افتی ۲۷ درصدی به ۷.۶ میلیارد دلار رسیده است. بنابر این تراز تجاری غیرنفتی کشور به زیان ایران بوده است.

آمریکا چهار مقام چینی را به‌خاطر نقض حقوق اویغورها تحریم کرد

نقض حقوق اقلیت اویغور در ایالت سین کیانگ سال هاست که اعتراض مجامع حقوق بشر و کشورهای غربی را برانگیخته است

ایالات متحده چهار مقام ارشد ایالت غربی سین کیانگ چین را به‌خاطر نقض حقوق اویغورهای مسلمان تحریم کرد.

تحریم مقامات ارشد این ایالت که گفته می‌شود بیش از یک میلیون اویغور ساکن آن در اردوگاههای مخصوص زندانی شده‌اند، ۱۰ روز بعد از انتشار گزارشی از «عقیم سازی اجباری» مسلمانان اویغور برای کنترل جمعیت آنها انجام شده است؛ موضوعی که در بیانیه روز پنج‌شنبه کاخ سفید نیز به آن اشاره شده است.

نقض حقوق اقلیت اویغور در ایالت سین کیانگ سال‌هاست که اعتراض مجامع حقوق بشر و کشورهای غربی را برانگیخته است، اما چین چنین چیزی را تکذیب می‌کند و آن را موضوع داخلی خود می‌داند.

آمریکا روز پنج‌شنبه چن کوانگوو دبیر حزب کمونیست چین در سین کیانگ، همچنین سه مقام ارشد دیگر این ایالت را در لیست سیاه قرار داد.

کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای گفته است این افراد در نقض جدی حقوق بشر اقلیتهای مسلمان اویغور از جمله بازداشتهای دسته‌جمعی و خودسرانه، اجبار بازداشتی‌ها به کار در اردوگاهها، کنترل اجباری زاد و ولد و عقیم‌سازی آنها متهم هستند.

روابط چین و آمریکا طی سالهای گذشته به شدت تیره شده است و انتظار می‌رود تحریمهای جدید آمریکا به این تنشها بیفزاید.

چین کشورهای غربی را به مداخله در امور داخلی خود متهم می‌کند. در پی تصویب اخیر قوانین امنیتی دولت پکن برای منطقه خودمختار هنگ‌کنگ، تنشها میان چین و غرب افزایش یافته است.

چین: نه می‌خواهیم و نه می‌توانیم جانشین آمریکا شویم

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین

وزیر خارجه چین پنج‌شنبه با انتشار پیام ویدیویی گفته است این کشور نه می‌خواهد و نه می‌تواند به یک آمریکای دیگر تبدیل شود.

این اظهارات دو روز بعد از انتقادات شدید کریستوفر ری مدیر اف‌بی‌آی، پلیس فدرال آمریکا، مطرح شده که چین را بزرگترین تهدید آمریکا معرفی کرده و گفته بود دولت پکن در تلاش است با جاسوسی، سرقت سایبری، باج‌خواهی و توسل به دیگر روش‌ها جای ایالات متحده به عنوان «ابرقدرت اقتصادی و فن‌آوری» در جهان را بگیرد.

وی گفت نیمی از پنج هزار پرونده‌ ضدجاسوسی که در آمریکا گشوده شده است، مربوط به چین است و اداره تحقیقات فدرال آمریکا هر ۱۰ ساعت یک بار یک پرونده تازه ضدجاسوسی علیه چین باز می‌کند.

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین روز پنج‌شنبه گفت٬ روابط چین و آمریکا هم اکنون در پایین‌ترین سطح از سال ۱۹۷۹ که روابط دو کشور احیا شد، قرار گرفته است.

وی گفت٬ نه چین تمایلی برای گرفتن جای آمریکا در جهان را دارد، نه می‌تواند به آمریکای دیگر تبدیل شود و نه قصد به چالش کشیدن آمریکا را دارد؛ اما دو اقتصاد بزرگ جهان باید راه‌هایی برای همزیستی مسالمت‌آمیز پیدا کنند.

طی روزهای گذشته تصویب قوانین امنیتی چین برای هنگ‌کنگ به انتقاد شدید کشورهای غربی، خصوصا آمریکا منجر شده است.

آقای وانگ یی می‌گوید٬ چین طی پنج هزار سال گذشته هیچ وقت موضعی تهاجمی نداشته و این کشور دولت و ملتی برخاسته از پیشینایان خود است: «ما سیستم حکومتداری خود را داریم و آن را به غربی‎‌ها تحمیل نمی‌کنیم. ما می‌توانیم از تجربیات همدیگر بدون تحمیل نظر، استفاده کنیم».

وی همچنین گفت افرادی در آمریکا سیاست نادرست «چین‌هراسی» را در پیش گرفته‌اند.

در همین زمینه، ایالات متحده روز پنجشنبه چهار مقام ارشد ایالت غربی سین کیانگ چین را به‌خاطر نقض حقوق اویغورهای مسلمان تحریم کرد.

تحریم مقامات ارشد این ایالت که گفته می‌شود بیش از یک میلیون اویغور ساکن آن در اردوگاههای مخصوص زندانی شده‌اند، ۱۰ روز بعد از انتشار گزارشی از «عقیم سازی اجباری» مسلمانان اویغور برای کنترل جمعیت آنها انجام شده است؛ موضوعی که در بیانیه روز پنج‌شنبه کاخ سفید نیز به آن اشاره شده است.

نقض حقوق اقلیت اویغور در ایالت سین کیانگ سالهاست که اعتراض مجامع حقوق بشر و کشورهای غربی را برانگیخته است، اما چین چنین چیزی را تکذیب می‌کند و آن را موضوع داخلی خود می‌داند.

هوک: ایران پیشنهاد مذاکره حضوری کنسولی آمریکا را رد کرد

برایان هوک

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران می‌گوید به جمهوری اسلامی پیشنهاد مذاکره حضوری کنسولی داده، اما این پیشنهاد رد شده است.

برایان هوک چهارشنبه به پایگاه خبری المانیتور گفته است به نظرش آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی اجازه مذاکرات مستقیم با آمریکا را به دیپلمات‌های ایرانی نداده است.

وی گفت «ایران در حال از دست دادن فرصتهای خوب است» و امیدوار است هم در موضوع تبادل زندانی‌ها و شاید هم در موضوعات دیگر شاهد پیشرفت مذاکرات میان دو کشور باشد.

وی گفت به رغم پیشنهاد مذاکرات مستقیم آمریکا، ایران به پای میز مذاکره نمی‌آید و تا زمانی که موضع ایران چنین است، آمریکا به واسطه‌گری سوئیس (حافظ منافع ایالات متحده در ایران) متکی خواهد بود.

وی گفت اگر ایران وارد مذاکره می‌شد می‌توانست پیشنهاد «معامله بزرگ» دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا را ارزیابی کند.

آقای هوک می‌گوید آمریکا درهای دیپلماسی را برای سالها باز نگه داشته و این نشان دیگری از تمایل جمهوری اسلامی برای از دست دادن فرصتهای خوب برای پیشرفت است.

وی گفت آمریکا عجله‌ای برای مذاکره ندارد و استراتژی (فشار حداکثری) ایالات متحده در مقابل ایران کارایی خود را نشان داده است.

وی همچنین گفت هرگونه توافق جدید احتمالی با ایران، حق غنی‌سازی اورانیوم برای جمهوری اسلامی را به رسمیت نخواهد شناخت و با این کار ایران فرصتی برای تولید بمب هسته‌ای نخواهد داشت.

«رکورد تاریخی» در مصرف برق ایران

عکس از آرشیو

شرکت مدیریت شبکه برق ایران می‌گوید با ثبت ۵۷ هزار و ۵۷۱ مگاوات، مصرف لحظه‌ای برق در ظهر روز چهارشنبه ۱۸ تیرماه، رکورد تاریخی مصرف برق در ایران شکست.

بر اساس این گزارش روز گذشته در ساعت ۱۲ و ۴۷ دقیقه رکورد تاریخی مصرف برق در ایران شکسته است.

همچنین پیک شبانه مصرف برق نیز در ۲۴ ساعت گذشته با ثبت مصرف لحظه‌ای ۵۶ هزار و ۹۰۹ مگاوات، پیک بالایی برای مصرف شبانه برق بوده و نشان می‌دهد ۱۸ تیرماه پرمصرف‌ترین روز برقی کشور در تاریخ ایران بوده است.

خبرگزاری تسنیم می‌نویسد هشدارهای وزارت نیرو برای صرفه‌جویی در مصرف برق به منظور جلوگیری از رسیدن به شرایط بروز خاموشی‌ها، همچنان پابرجاست.

ایران برای جلوگیری از خاموشی باید سالانه حدود ۵ درصد به تولید برق خود بیفزاید، اما طی چند سال گذشته رشد تولید برق کشور بسیار پایین‌تر از برنامه بوده است.

آخرین آمار وزارت نیرو نشان می‌دهد در بهار سال جاری، قدرت عملی شبکه سراسری برق کشور در زمان پیک مصرف حدود ۶۵ هزار مگاوات بوده و با توجه به اتلاف حدود ۱۰ درصدی برق در شبکه انتقال و توزیع برق، افزایش میزان مصرف داخلی برق، دولت را مجبور به اعمال خاموشی خواهد کرد.

برای سال جاری قرار است ۴۸۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شود، اما در بهار امسال تنها ۵۴۷ مگاوات آن محقق شده است.

پارسال نیز کمی بیش از ۲۲۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شد که کمتر از نصف میزان هدف‌گذاری برای سال ۹۸ بود.

ایجاد رانت «۴ تریلیون تومانی» بابت قیمت واقعی و دستوری سنگ‌آهن

معدن گل گهر (عکس از آرشیو)

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی می‌گوید سالیانه نزدیک به ۴۰۰۰ میلیارد تومان رانت بابت مابه التفاوت قیمت واقعی و قیمت دستوری که دولت به شرکت‌های سنگ‌آهن استان کرمان می‌دهد، ایجاد می‌شود.

به گزارش ایسنا، محمدرضا پورابراهیمی پنج‌شنبه ۱۹ تیرماه در جلسه شورای معادن استان کرمان گفت قیمت سنگ آهن در مقایسه با قیمت جهانی به نصف قیمت و فولاد پنج تا ۱۰ درصد بالاتر از قیمت جهانی فروخته می‌شود و این موضوع باعث ایجاد رانت هنگفت می‌شود.

استان کرمان سهم بالایی در تولید سنگ‌آهن کشور دارد.

بر اساس آمارهای سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران تولید سنگ‌آهن ایران در دو ماهه ابتدایی سال جاری خورشیدی ۵.۲ میلیون تن بوده که تقریبا نصف آن توسط شرکت صنعتی معدنی گل گهر در استان کرمان تولید شده است.

کرمان بیش از یک‌سوم ذخایر سنگ آهن کشور را به خود اختصاص داده است و علاوه بر سنگ‌آهن، معادن غنی دیگری مانند مس نیز دارد. کل ذخایر معدنی این استان ۵.۷ میلیارد تن گزارش شده است.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه «همه بهره‌برداری ما از معادن تنها ۱۰ درصد ظرفیت معادن استان کرمان است» گفت اگر معادن را با نرخ‌های منطقی بفروشیم، طرح‌های توسعه‌ای همه پهنه‌ها اجرا می‌شود.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان از ۱۲ میلیون نفر فراتر رفت

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان به حدود ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر رسیده است و تا کنون بیش از ۵۵۰ هزار تن نیز بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

آمریکا با بیش از سه میلیون مورد، بیشترین تعداد مبتلایان را در جهان دارد. شمار مبتلایان در برزیل نیز از یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن فراتر رفته است.

پس از آمریکا و برزیل،‌ کشورهای هند، روسیه و پرو بالاترین آمارها را دارند.

این آمارها در حالی منتشر می‌شود که به دلیل سانسور رسانه‌ها در چین و ایران درباره آمارهای دولتی در این کشورها تردید جدی وجود دارد.

در پی لغو محدودیت‌ها و از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی در بسیاری از کشورها آمار مبتلایان به ویروس کرونا دوباره اوج گرفته است.

دادگاه انقلاب تهران «هفت فعال سیاسی» را به حبس محکوم کرد

گزارش‌ها حاکی است که شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران هفت فعال سیاسی را به حبس محکوم کرده است.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، فرنگیس مظلوم، مادر سهیل عربی، «به شش سال حبس، هانی یازرلو و فرزندش هود یازرلو هر کدام به ۱ سال حبس، محمد ولی غلام نژاد، صدیقه مرادی و مهدی خواص صفت و زهرا اکبری نژاد درچه هر کدام به ۹۵ روز حبس تعزیری محکوم شده‌اند.»

طبق این گزارش، حسن عطارزاده دیگر متهم این پرونده نیز از اتهامات انتسابی تبرئه شده است.

هرانا می گوید، دادگاه انقلاب تهران برای فرنگیس مظلوم به صورت غیابی حکم صادر کرده است.

در صورت قطعی شدن حکم خانم مظلوم دادگاه تجدیدنظر ، با توجه به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات پنج سال حبس تعزیری برای او قابل اجرا خواهد بود.

سهیل عربی در سال ۹۲ به خاطر انتشار مطالبی در فیس‌بوکش از سوی سپاه پاسداران بازداشت و ابتدا به اتهام «سب‌النبی» به اعدام محکوم شد؛ وی سپس در دادگاهی به خاطر نوشته‌هایش به هفت سال و نیم زندان، «دو سال تحقیقات مذهبی برای اثبات پشیمانی» و «دو سال ممنوع‌ الخروجی» محکوم شد.

«تیراندازی مرزبانی ایران» به دراویش در دروازه مرزی باشماق مریوان

شبکه حقوق بشر کردستان روز پنجشنبه ۱۹ تیرماه گزارش داد که نیروهای مرزبانی ایران در دروازه مرزی باشماق مریوان به تعدادی از دراویش تیراندازی کردند.

این شبکه گفته است که دراویش قصد داشتند به اقلیم کردستان سفر کرده و در مراسم خاکسپاری شیخ محمد کسنزانی از رهبران «طریقت قادری» شرکت کنند که هدف تیراندازی قرار گرفتند.

شبکه حقوق بشر کردستان از زخمی شدن چند درویش در جریان این تیراندازی خبر داده است.

رادیو فردا به طور مستقل نمی‌تواند این خبر را تایید یا تکذیب کند.

شهردار پایتخت کره جنوبی «ناپدید» شده است

پارک وون سون سال‌ها فعال مدنی و وکیل مدافع حقوق بشر بود و از سال ۲۰۱۱ شهردار سئول شده است.

پارک وون سون، شهردار پایتخت کره جنوبی، ناپدید شده و تلفن خود را هم خاموش کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجشنبه ۱۹ تیرماه از قول یک منبع پلیس گزارش داد که دختر شهردار سئول با پلیس تماس گرفته و گفته است پدرش روز پنج‌شنبه قبل از ترک خانه حرف‌هایی «وصیت‌گونه» زده است.

او گفته است ساعت‌ها تلاش کرد که با پدرش تماس بگیرد ولی بعد از اینکه موفق به این کار نشد تصمیم گرفت که موضوع را به پلیس اطلاع دهد.

این منبع پلیس توضیحی درباره حرف‌های شهردار سئول نداده است.

آسوشیتدپرس می‌گوید: تلفن همراه آقای پارک وون-سون خاموش است و ۳۰۰ تا ۴۰۰ پلیس با استفاده از پهپاد در حوالی تپه سونگ‌بوک در سئول در جستجوی او هستند. آخرین بار موبایل او در این محل سیگنال داده است.

کیم جی‌هیونگ، یک مقام شهرداری سئول، گفته است آقای پارک به دلایل نامعلوم سر کار حاضر نشده و تمام برنامه‌های کاری خود، از جمله دیدار با یک مقام دفتر ریاست‌جمهوری، را لغو کرده است.

این گزارش می‌گوید دلیل ناپدید شدن شهردار سئول معلوم نیست اما شبکه تلویزیونی «اس‌بی‌سی» کره جنوبی گزارش داده که یکی از منشی‌های آقای پارک چهارشنبه شب ادعای آزار جنسی علیه او مطرح و به پلیس شکایت کرده است.

شبکه «ام‌بی‌سی» کره جنوبی نیز گزارش مشابهی منتشر کرده است.

آقای پارک سال‌ها فعال مدنی و وکیل مدافع حقوق بشر بود و از سال ۲۰۱۱ شهردار سئول شده و از آن زمان تاکنون سه بار به‌طور متوالی به این سمت انتخاب شده است.

صدور حکم دو سال و نیم زندان برای پیام درفشان، وکیل دادگستری

پیام درفشان در سال‌های اخیر وکالت شماری از زندانیان سیاسی و عقیدتی را بر عهده داشته است.

پیام درفشان، وکیل دادگستری که از یک ماه پیش در بازداشت به سر می‌برد، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به دو سال و نیم زندان محکوم شد.

این وکیل دادگستری در دادگاه از اتهام «اجتماع و تبانی عليه امنيت كشور» تبرئه شد، اما قاضی ایمان افشاری رئیس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب او را در مورد اتهام‌های «فعاليت تبليغي عليه نظام»، «نشر اكاذيب به قصد تشويش اذهان عمومی» و «حمل افشانه و شوكر غير مجاز» مجرم شناخت و برای او حکم زندان صادر کرد.

پیام درفشان که در سال‌های اخیر وکالت شماری از زندانیان سیاسی و عقیدتی را بر عهده داشته،در پرونده‌ای دیگر به یک‌سال حبس تعلیقی محکوم شده است.

عباس موسوی توقیف کشتی حامل سلاح ایران برای یمن را رد کرد

عباس موسوی، سخنگوی وزارت‌خارجه ایران

عباس موسوی، سخنگوی وزارت‌خارجه ایران، روز پنجشنبه ۱۹ تیر اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره توقیف یک شناور ایرانی حامل سلاح برای حوثی‌های یمن را تکذیب کرد و آن را «واهی و بی‌اساس» خواند.

مایک پومپئو روز چهارشنبه با اعلام خبر توقیف یک کشتی حامل تسلیحات ایران به یمن گفته بود: «این کشتی حامل صدها قبضه آرپی‌جی و کلاشینکف و نیز ۲۱ موشک زمین به زمین و زمین به هوا بود که هشتم تیرماه توسط آمریکا و متحدانش در آب‌های نزدیک به یمن توقیف شد».

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش، اظهارات وزیر خارجه آمریکا را «نفرت‌پراکنی» توصیف کرده و گفته است: «دروغگویی، اتهام‌زنی و نفرت‌پراکنی از عناصر اصلی سیاست خارجی آمریکا بویژه در رژیم فعلی است و اظهارات وزیر خارجه "نفرت‌پراکن" آمریکا نیز نشات گرفته از همین رویکرد است».

آمریکا، اروپا و برخی از کشورهای عربی، جمهوری اسلامی ایران را به دخالت در جنگ داخلی یمن و حمایت نظامی از شیعیان حوثی متهم می‌کنند اما مقام‌های تهران این اتهام را رد می‌کنند.

دولت ایران از پرداخت «وام ودیعه مسکن» به مستأجران نیازمند خبر داد

افزایش چشمگیر قیمت مسکن و افزایش ۴۰ تا ۱۰۰ درصدی اجاره‌بها در ایران طی ماه‌های گذشته موجب نارضایتی جدی مستاجران شده است.

وزارت راه و شهرسازی ایران می‌گوید قرار است از محل منابع ۷۵ هزار میلیارد تومانی که برای مبارزه با کرونا تخصیص داده شده، به مستاجران نیازمند وام ودیعه مسکن پرداخت شود.

به نوشته خبرگزاری ایسنا، هنوز رقم و میزان سود این تسهیلات مشخص نیست اما بنا به گفته محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی، این وام قطعاً بلاعوض نخواهد بود.

او اظهار داشت: حداکثر متراژ واحد مسکونی مستاجران تهرانی برای برخورداری از تسهیلات ودیعه مسکن ۷۵ متر و در سایر شهرها ۹۰ متر در نظر گرفته شده است.

به گفته آقای محمودزاده، کسانی که تسهیلات بانکی دریافت می‌کنند هم سود و هم اصل این رقم را بازمی‌گردانند اما در تسهیلات ودیعه مسکن، مستأجران فقط سود این تسهیلات را به بانک بازپس می‌دهند.

در پی انتقادات از اوج‌گیری قیمت مسکن و اجاره‌بها، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، هشتم تیرماه اعلام کرد دولت مقرر کرده است که اجاره‌بها در تهران نمی‌تواند ۲۵ درصد بیشتر از سال قبل باشد.

افزایش چشمگیر قیمت مسکن و افزایش ۴۰ تا ۱۰۰ درصدی اجاره‌بها در ایران طی ماه‌های گذشته موجب نارضایتی جدی مستاجران شده است، به‌ویژه این‌که اخیراً معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد بر اساس آمار سال ۹۵، در شهر تهران، ۴۳.۶ درصد از افراد مستأجر هستند.

طی هفته‌های گذشته گزارش‌هایی از افزایش درخواست‌ برای هم‌خانگی دو خانواده در یک واحد منزل، اجاره پشت بام خانه‌ها برای شب‌خوابی و فروش طلا و خودرو مستأجران برای پرداخت رهن منزل منتشر شده بود.

روزنامه شرق نیز در گزارشی از «کوچ اجاره‌نشین‌ها به حاشیه قبرستان‌ها» و اجاره پشت‌بام‌ها در تهران با قیمت هر شب، ۵۰ هزار تومان خبر داده است.

یک زندانی در مشهد به اتهام «نوشیدن مشروبات الکلی» اعدام شد

نمایی از زندان مرکزی مشهد که سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید این زندانی در آنجا اعدام شده است.

سازمان حقوق بشر ایران روز پنجشنبه ۱۹ تیرماه خبر داد که یک زندانی به اتهام «نوشیدن مشروبات الکلی»، در زندان مرکزی مشهد اعدام شده است.

این سازمان به نقل از حسین حبیبی شهری، وکیل این زندانی، گزارش داده است: موکلش به اتهام «شرب خمر برای ششمین بار» به اعدام محکوم شده بود که حکم او روز ۱۸ تیرماه در زندان مرکزی مشهد به اجرا درآمد.

آقای حبیبی گفته است: «موکل من سال ۹۷ یا ۹۶ بازداشت شده بود. وی برای مرتبه ششم به اتهام شرب خمر محکوم شده بود. البته بحث رانندگی بدون گواهینامه و نگهداری مشروبات الکلی نیز بود».

منابع رسمی در ایران هنوز این خبر را تایید یا تکذیب نکرده‌اند.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، در این زمینه گفته که «با این اعدام سیستم قضایی جمهوری اسلامی بار دیگر ثابت کرد که دیدگاهش هیچ تفاوتی با دیدگاه داعش ندارد».

براساس ماده ۱۷۹ قانون مجازات اسلامی، «هرگاه كسي چند بار شرب مسكر بنمايد و بعد از هربار حد بر او جاری شود در مرتبه سوم كشته می‌شود».

میلیون‌ها نفر در ملبورن استرالیا بار دیگر به قرنطینه می‌روند

پاکبانان امکانات عمومی شهر ملبورن را ضد عفونی می‌کنند

میلیون‌ها نفر در دومین شهر بزرگ استرالیا روز پنج‌شنبه بار دیگر به قرنطینه رفتند تا از موج دیگر ویروس کرونا در امان بمانند.

در همین حال آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان به ۱۲ میلیون نفر نزدیک می‌شود و تاکنون نزدیک به ۵۵۰ هزار نفر نیز در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

شمار مبتلایان در بسیاری از کشورهای بزرگ جهان از جمله هند و پاکستان و برزیل هم‌چنان بالا می‌رود و در این میان ایالات متحده با بیش از سه میلیون نفر مبتلا گوی سبقت را از همه ربوده است.

حال، به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز پنج‌شنبه حدود پنج میلیون نفر در شهر ملبورن، مرکز ایالت ویکتوریا، بار دیگر درهای خانه را به روی خود بستند تا از سرایت بیشتر بیماری در این شهر و نهایتا استرالیا جلوگیری کنند.

این در حالی است که تنها چند هفته است که دولت به اجرای محدودیت‌های کرونایی در این شهر پایان داده و مردم در حال تلاش بودند که به روال سابق زندگی بازگردند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG