لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۳۳

خبرخوان

تصویب بسته «بازگشت ارز صادراتی»؛ بدهکاران از کلیه خدمات مالی و اجرایی محروم می‌شوند

بسته سیاستی «نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات سال ۱۳۹۹ و رفع تعهدات ایفا نشده سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸» توسط وزیران نفت، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و رئیس‌ کل بانک مرکزی تصویب شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، بر اساس بسته تصویب شده، صادرکنندگانی که از بازگرداندن ارز حاصل از صادرات خود به کشور امتناع بورزند از کلیه خدمات دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها و صرافی‌ها محروم خواهند شد.

تاکید بر نقش بدهکاران ارزی در وضعیت وخیم اقتصادی ایران در حالی از سوی مقام‌های دولت مطرح شده است، که یک مقام قوه قضاییه جمهوری اسلامی در روزهای گذشته گفته بود بسیاری از کسانی که بانک مرکزی به عنوان صادرکننده متخلف در زمینه ارز معرفی کرده است، «قابل شناسایی» نیستند یا به گفته او «وجود خارجی ندارند».

در همین حال در پی بروز بحران در بازار ارز ایران برخی از افراد به اتهام دریافت ارز دولتی و فروش آن به قیمت آزاد بازداشت شده‌اند.

در ماه‌های اخیر به دلیل تشدید تحریم‌ها و شیوع کرونا قیمت انواع ارزهای خارجی در ایران به شدت افزایش یافته است و هر دلار آمریکا در روز دوشنبه از مرز ۲۳ هزار تومان عبور کرد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

اوپک: افت تولید نفت ایران کماکان ادامه دارد

یک میدان نتفتی ایران (عکس از آرشیو)

اوپک در گزارش ماهانه خود می‌گوید تولید روزانه نفت ایران در ماه ژوئیه به ۱ میلیون و ۹۳۶ هزار بشکه رسیده که نسبت به ماه قبل آن ۱۱ هزار بشکه و نسبت به ماه مه ۱۸ هزار بشکه افت نشان می‎دهد.

تولید نفت ایران در دوران قبل از تحریم‌ها بالای ۳.۸ میلیون بشکه بود، بدین ترتیب از سال ۲۰۱۷ تاکنون تولید نفت ایران نصف شده است.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، همچنین در گزارش روز چهارشنبه خود می‌گوید قیمت نفت ایران در ماه ژوئیه نسبت به ماه ژوئن حدود ۲۰ درصد افزایش یافته و به بالای ۴۳ دلار رسیده است.

با اینحال، متوسط قیمت نفت ایران در هفت ماه ابتدایی ۲۰۲۰ حدود ۳۸ دلار و ۵۴ سنت بوده که نسبت به دور مشابه پارسال نزدیک ۴۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.

شیوع کرونا قیمت‌های جهانی نفت را به شدت کاهش داده است.

مصرف داخلی نفت ایران نیز در سال جاری حدود ۲۰۰ هزار بشکه در روز افت کرده است.

در این میان تولید روزانه نفت کل اعضای اوپک در ماه گذشته نزدیک ۱ میلیون بشکه افزایش افزایش یافته و به ۲۳ میلیون و ۱۷۳ هزار بشکه رسیده است. عربستان ماه گذشته ۸۶۶ هزار بشکه به تولید روزانه خود افزوده است.

اوپک به همراه کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه توافق کرده بود تولید نفت این مجموعه در ماه‌های مه تا ژوئیه ۲۳ درصد، معادل ۹.۷ میلیون بشکه کاهش یابد.

عربستان در ماه‌های مه و ژوئن، به غیر از پایبندی به کاهش تولید، بصورت داوطلبانه روزانه یک میلیون بشکه دیگر از تولید خود کاست، اما در ماه ژوئیه دوباره به تولید خود اضافه کرد.

توقف سخنرانی بشار اسد به دلیل «افت فشار» خون

بشار اسد

خبرگزاری رسمی سوریه از افت فشار خون بشار اسد، رئیس‌جمهوری کشور در رجیان سخنرانی در افتتاحیه پارلمان جدید این کشور خبر داده و گفته است٬ برای چند دقیقه بشار اسد سخنان خود را متوقف کرده و سپس ادامه داده است.

ماه گذشته در غیاب و بایکوت اوپوزیسیون، انتخابات پارلمان سوریه انجام شد و سازمانهای بین‌المللی و مستقل حقوق بشری این انتخابات را محکوم کردند.

بشار اسد که نزدیک به یک دهه در جنگ داخلی درگیر است، متهم به کشتار بی‌رحمانه مخالفان و استفاده از سلاحهای کشتار جمعی علیه مردم سوریه است. از سال ۲۰۰۱ تاکنون صدها هزار نفر در جنگ سوریه کشته شده و میلیون‌ها نفر آواره شده‌اند. بسیاری از کشورهای جامعه جهانی می‌گویند وی مشروعیتی ندارد، اما ایران و روسیه مهمترین حامیان بشار اسد هستند.

خبرگزاری رویترز چهارشنبه با استناد به خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، گزارش داد که به خاطر وقفه چند دقیقه‌ای در سخنرانی در پی افت فشار خون بشار اسد، سخنان وی با تاخیر و در ساعت ۶.۵ عصر از تلویزیون پخش شد.

رویترز می‌نویسد٬ مراسم سخنرانی بشار اسد در ظهر روز چهارشنبه انجام شده بود.

افت ۴۰ درصدی ورودی سدها و تولید برق آبی

سد کرخه

آمارهای جدید وزارت نیرو نشان می‌دهد ورودی آب به سدهای کشور در چهار ماه ابتدایی سال ۳۸ درصد نسبت به دور مشابه پارسال افت کرده و تولید برق آبی نیز ۳۹ درصد افت داشته است.

این گزارش که چهارشنبه در سایت وزارت نیرو منتشر شده، می‌گوید در چهار ماه ابتدایی سال کمتر از ۱۰ تراوات ساعت برق آبی تولید شده است.

تولید برق از نیروگاه‌های حرارتی نیز حدود ۱۱ درصد افزایش یافته و به حدود ۱۱۰ تراوات ساعت رسیده است.

نکته مهم در گزارش وزارت نیرو افزایش نزدیک به ۶۰ درصدی واردات برق در چهار ماه ابتدایی سال است که بخش اعظمی از این افزایش تنها در تیرماه اتفاق افتاده است.

ایران در بهار سال جاری کلا ۴۸۰ گیگاوات ساعت واردات برق داشت که نسبت به دور مشابه پارسال ۸ درصد افزایش داشت، اما در چهار ماه ابتدایی سال این رقم به نزدیک ۸۹۰ گیگاوات ساعت رسیده و نسبت به چهار ماه ابتدایی پارسال ۵۸ درصد افزایش یافته است.

صادرات برق ایران نیز که در بهار سال جاری ۱۹۲۲ گیگاوات ساعت بود، در پایان تیرماه ۲۹۴۷ گیگاوات ساعت رسیده و رشدی ۶.۵ درصدی نسبت به چهار ماه ابتدایی پارسال داشته است.

مهمترین مشتری برقی ایران عراق و افغانستان و مهمترین منبع واردات برق ایران ترکمنستان و ارمنستان است.

جبران کسری بودجه دولت با طرح فروش اوراق ریالی سلف نفتی

عبدالناصر همتی

رییس کل بانک مرکزی در یک پست اینستاگرامی دلیل کسری بودجه دولت را تحریم صادرات نفت دانست و گفت، بهترین راه «تامین مالی سالم» این کسری را طرح فروش اوراق ریالی سلف نفتی است.

عبدالناصر همتی در پست اینستاگرامی خود نوشت: «تامین مالی سالم کسری بودجه دولت، چهار راه حل بیشتر ندارد: کاهش هزینه‌ها - افزایش درآمدهای مالیاتی- فروش سهام و اموال دولت-انتشار اوراق بدهی یا پیش‌فروش کالاهایی نظیر نفت در شرایط تحریمی.»

او ضمن اشاره به موانع اجرایی شدن سه راه‌ حل نخست، در مورد ویژگی‌های طرح فروش اوراق ریالی سلف نفتی نوشت: «این اوراق که عملاً فروش قطعی می‌باشد و تحویل آن دو سال دیگر خواهد بود، دو ویژگی دارد : ۱- انتظارات تورمی را مدیریت می‌کند.۲- نسبت به اوراق قرضه کم‌هزینه‌تر و قابل‌مدیریت‌تر است، هم‌زمان سود بیشتری نیز برای دارنده این اوراق دارد.»

فروش اوراق ریالی سلف نفتی به عنوان «کلید» طرحی که رییس جمهور ایران به تازگی از آن با عنوان «گشایش اقتصادی» نام برده است، گمانه‌زنی‌های بسیاری را برانگیخته است. حسن روحانی امروز در جلسه هیات دولت با اشاره کوتاهی به این طرح گفت: «دولت می‌خواهد در بخش بودجه‌ای بین منابع و مخارج، تعادل ایجاد کند و سرمایه مطمئن برای مردمی که به آینده نگاه می‌کنند ایجاد کند.»

اشاره روحانی به فروش سهام ETF است که به گفته او قرار است از اوایل شهریور با تخفیف فروخته ‌شود. او در این‌باره گفت: «فروش این سهام برای این است که مردم بدانند، بازار سکه و دلار جای سرمایه‌گذاری نیست، اما بورس و خرید نفت جای سرمایه‌گذاری است.»

در دولت محمود احمدی‌نژاد نیز مشابه همین طرح در سال ۹۱ و با آغاز تحریم‌های نفتی علیه ایران ارائه شد، اما به نتیجه‌ای نرسید. از جمله مواردی که منتقدان طرح فروش اوراق ریالی سلف نفتی مطرح می‌کنند، این است که با توجه به این‌که تضمینی برای افزایش صادرات نفت ایران در سه سال آینده وجود ندارد، آیا دولت توان بازپس دادن دارایی‌های ارزی مردم را دارد یا خیر؟

تشدید تدابیر سخت‌گیرانه فرانسه و بریتانیا در برخورد با مهاجران غیرقانونی

سه مهاجر در تلاش برای عبور از کانال مانش (عکس از آرشیو)

وزیر امور مهاجرت بریتانیا می‌گوید دولت این کشور در صدد است تا «هرچه سریع‌تر» با همکاری فرانسه در زمینه تشدید تدابیر سخت‌گیرانه مهاجرتی، مانع عبور غیرقانونی پناهجویان از مسیر کانال مانش شود.

روزنامه بریتانیایی گاردین در گزارش روز دوشنبه خود نوشت، به دنبال مذاکرات با مقام‌‌ها در پاریس، فیلیپ کراس وزیر دولت بریتانیا تصدیق کرد که فرانسه تا کنون تلاش‌های گسترده‌ای برای مقابله با مهاجران غیرقانونی که سعی دارند از مسیر کانال مانش خود را به خاک بریتانیا برسانند، به انجام رسانده است.

این مقام بلندپایه دولت بریتانیا یادآور شد فرانسه در سال جاری میلادی از عبور غیرقانونی بیش از هزار مهاجر که تلاش داشتند خود را به خاک بریتانیا برسانند، جلوگیری کرده است.

این در حالی است که تنها در روز پنج‌شنبه ۱۶ مرداد، ۲۳۵ مهاجر غیرقانونی با ۱۷ قایق کوچک از مسیر یادشده وارد آب‌های بریتانیا شدند. جمعه گذشته نیز بیش از ۱۳۰ نفر دیگر سوار بر ۱۳ قایق کوچک خود را به خاک بریتانیا رساندند.

وزیر بریتانیا در اظهارات اخیر خود از جزییات «این طرح جدید عملیاتی» سخنی به میان نیاورد اما اذعان کرد که اجرای تدابیر پیشین چندان موفقیت‌آمیز نبوده است، در غیر این صورت تا کنون عبور مهاجران غیرقانونی از مسیر کانال مانش به کلی «ناممکن و غیرعملی» شده بود.

به نوشته گاردین، بعید است اظهارات آقای کریس بتواند از خشم افرادی که با سیاست‌های دولت بریتانیا در امور مهاجران مخالف‌اند، کم کند.

گروهی از مخالفان در روزهای اخیر، دولت بریتانیا را به اتخاذ رویکردی بیش از پیش «بی‌نظم و آشفته» در قبال ورود مهاجران غیرقانونی به خاک این کشور متهم کردند.

مقام‌های لبنانی: تنها برای چهار ماه دیگر آرد و گندم داریم

سیلوی ذخیره گندم کشور در کنار محل انفجار قرار داشت

با نابود شدن انبارهای عظیم گندم به خاطر انفجار سه‌شنبه گذشته در بندر بیروت، مقام‌های لبنانی می‌گویند که این کشور تنها برای چهار ماه دیگر گندم و آرد دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، راؤول نعمه، وزیر اقتصاد لبنان که در حال برکناری از سمت خود است، روز چهارشنبه گفت که حتی با احتساب محموله‌های از پیش خریداری شده گندم که قرار است به لبنان برسد مردم این کشور تنها برای چهار ماه دیگر آرد گندم مصرفی دارند.

لبنان اکنون ۳۰ هزار تن گندم به صورت ذخیره دارد و قرار است طی دو هفته آینده ۱۱۰ هزار تن دیگر گندم از خارج به این کشور برسد.

کشورهای وابسته به واردات گندم به ‌طور معمول ذخایر استراتژیکی از این کالا را در انبارهای مختلف نگهداری می‌کنند، اما خبرگزاری رویترز می‌نویسد یافته‌های این خبرگزاری نشان می‌دهد دولت لبنان بدون توجه به این موضوع، تمامی گندم در دسترس را در یک محل و در جوار انبار نیترات آمونیوم انبار کرده بود.

مردم لبنان مدتی است با بحران شدید اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند و انفجار بزرگ بندر بیروت که به خاطر سوءمدیریت و سهل‌انگاری در امور انبارداری رخ داد مزید بر علت شده است.

بنا بر گزارش‌ها دولت لبنان که به تازگی استعفا کرده است قول داده که فعلاً یارانه برای کالاهای اساسی را همچنان پرداخت کند.

حسان دیاب، نخست ‌وزیر مستعفی، کابینه خود را تازه در ماه ژانویه تشکیل داده بود اما در پی انفجار عظیم هفته گذشته در بندر بیروت از مقام خود کناره گرفت.

سوء‌قصد به جان بازپرس ویژه قتل در تهران

عکسی که برخی رسانه‌های رسمی ایران از عباس بخشوده منتشر کرده‌اند

یک بازپرس ویژه قتل سه‌شنبه شب، ۲۱ مرداد، در تهران به دست افراد ناشناس مورد سوء قصد قرار گرفت.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ایران، عباس بخشوده، بازپرس ویژه قتل تهران و بازپرس شعبه هفتم دادسرای امور جنایی ناحیه ۲۷ تهران، شب گذشته پس از خروج از منزل خود در حوالی خیابان فدائیان اسلام توسط دو موتورسوار مورد سوءقصد قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، موتورسواران پس از وارد کردن «دو ضربه با جسم سخت و سنگین» به سر این بازپرس از محل متواری شدند.

هنوز از هویت و انگیزه این افراد خبری منتشر نشده است.

سرپرست دادسرای امور جنایی تهران روز چهارشنبه حال عمومی قاضی بخشوده پس از عمل جراحی را مساعد اعلام کرد.

سهراب محمدی، بخشیِ بزرگ خراسان، درگذشت

سهراب محمدی تنها بخشی‌ای بود که مدرک درجه یک هنری دریافت کرده بود

سهراب محمدی، بخشی و هنرمند پیشکسوت و سرشناس موسیقی مقامی خراسان، روز چهارشنبه، ۲۲ مرداد، در ۸۰ سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای محمدی که از آخرین بخشی‌های خودبند کُرمانج شمال خراسان بود، تنها بخشی‌ای بود که مدرک درجه یک هنری معادل دکتری نوازندگی و خوانندگی را نیز دریافت کرده بود.

خانواده سهراب محمدی گفته‌اند که او تا آخرین لحظات عمر دوتار خود را بر زمین نگذاشت.

عموم ایرانیان صدای سهراب محمدی را با قطعه معروف به «شاره جان» به یاد می‌آورند.

«بخشی» لقبی است که به برخی از نوازندگان دوتار در شمال خراسان و ترکمن صحرا داده می‌شود. بخشی‌ها نوازندگان دوتار، آوازخوان، داستان‌گو، سراینده و سازنده ساز دوتار هستند که به نوعی از آن‌ها به عنوان روایت‌گران فرهنگ شفاهی یاد شده و از احترام و جایگاه ویژه‌ای نیز برخوردارند.

«بخشی خودبند» نیز بالاترین رتبه را در میان بخشی‌ها دارد که خود مؤلف، مصنف و تولیدکننده اصلی است و خود نوازنده و خواننده محسوب می‌شود و می‌تواند برای هر موضوع و اتفاقی که در جامعه صورت می‌گیرد، در لحظه شعر بگوید و بخواند.

سهراب محمدی متولد سال ۱۳۱۷ و مانند پدرش بخشیِ توانایی در دیار مانه و سملقان بود. او فنون آواز و دوتارنوازی را نزد پدرش فراگرفت و سپس از او پیشی گرفت و در حماسه‌خوانی و منظومه‌خوانی‌های کرمانجی نیز سرآمد شد.

امروزه شمار اندکی از بخشی‌های خراسان شمالی هنوز دوتار خود را در دست دارند که گفته می‌شود شمارشان به انگشتان یک دست هم نمی‌رسد.

موسیقی بخشی‌های شمال خراسان، شامل خراسان شمالی و بخشی از خراسان رضوی، سال ۸۹ در اجلاس بین‌الدول مجمع یونسکو به عنوان میراث معنوی جهانی به ثبت رسید.

مرگ دو افسر عراقی در حمله پهپادی ترکیه؛ بغداد سفیر آنکارا را احضار کرد

صحنه‌ای از عملیات ترکیه در شمال عراق

مقام‌های عراقی روز سه‌شنبه، ۲۱ مرداد، گفتند که به خاطر حمله اخیر پهپادی ترکیه به خاک کشورشان، دیدار وزیر دفاع ترکیه از عراق را لغو کرده و سفیر این کشور را نیز احضار کرده‌اند.

ترکیه از اواسط ماه ژوئن عملیاتی را علیه حزب کارگران کردستان، پ‌کاکا، در شمال عراق ترتیب داده و روز سه‌شنبه در یکی از حملات پهپادی ترکیه در منطقه برادوست در شمال استان اردبیل، دو افسر ارشد عراقی و راننده آنها کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه عراق اعلام کرده است که این کشور قرار است «نامه‌ای اعتراضی با لحنی تند» به سفارت ترکیه فرستاده و آنکارا را از هرگونه تجاوز به خاک عراق برحذر دارد.

وزارت خارجه عراق پیش از این دو بار دیگر هم سفیر ترکیه را در ارتباط با عملیات نظامی آن کشور در شمال عراق احضار کرده بود.

حمله دونالد ترامپ به انتخاب بایدن برای معاونت ریاست جمهوری

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در واکنش به معرفی کامالا هریس به عنوان معاون جو بایدن، نامزد پیشتاز حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰، از این سناتور به عنوان «مزخرف‌ترین گزینه موجود» یاد کرد.

رسانه‌های خبری آمریکا گزارش داده‌اند که ترامپ در جریان جلسه توجیهی کاخ سفید در شامگاه سه‌شنبه، به معاون منتخب رقیب انتخاباتی‌اش بارها حمله کرد.

به گزارش شبکه خبری «پی‌بی‌اس نیوز»، رئیس جمهوری آمریکا در میان سخنانش، سناتور هریس را سیاستمداری «رذل» نامید که خود را به عنوان «چپ تندرو» جا می‌زند.

ترامپ همچنین از رویکرد بایدن در قبال چین شدیدا انتقاد کرد. او بایدن را متهم کرد که در برابر جمهوری خلق چین، از سر ضعف عمل می‌کند.

آقای ترامپ با استفاده از ضمیر سوم شخص در اشاره به خودش، در مصاحبه با یک شبکه رادیویی محافظه‌کار گفت:‌ «اگر دونالد ترامپ در این انتخابات بازنده شود، چین ایالات متحده را تصاحب خواهد کرد.»

وی همچنین افزود: «حقیقتش را بخواهید، (در آن صورت) آمریکایی‌ها باید بروند زبان چینی یاد بگیرند.»

در حالی‌که کمتر از سه ماه به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال جاری میلادی باقی مانده، تنش‌ انتخاباتی میان دو رقیب اصلی حزب دموکرات و حزب جمهوری‌خواه بیش از پیش بالا گرفته است.

زنگ خطر رکود اقتصادی در بریتانیا به صدا درآمد

مرکز اقتصادی و مالی شهر لندن

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که در نتیجه پیامدهای همه‌گیری ویروس کرونا، اقتصاد بریتانیا پس از ۱۱ سال برای نخستین ‌بار وارد رکود اقتصادی شده است.

مرکز آمار این کشور روز چهارشنبه، ۲۲ مرداد، اعلام کرد که اقتصاد بریتانیا در سه ماهه نخست امسال در مقایسه با دوره مشابه پارسال، ۲۰.۴ افت کرده است.

از زمان بحران مالی این کشور در سال ۲۰۰۹، این نخستین ‌بار است که نرخ رشد اقتصادی بریتانیا تا این اندازه کاهش می‌یابد.

بر اساس آمارهای رسمی، بالاترین نرخ از دست رفتن شغل در ۱۱ سال گذشته در بریتانیا به ثبت رسیده است. گزارش اخیر نشان می‌دهد در سه ماهه دوم سال جاری میلادی، ۲۲۰ هزار نفر از شمار شاغلان این کشور کاسته شده است.

مقام‌های مسئول دلیل این سقوط اقتصادی کم‌سابقه را تعطیلی گسترده کسب‌وکارهای غیرضروری در فاصله ماه‌های آوریل تا ژوئن همزمان با اوج‌گیری بحران شیوع کرونا عنوان کردند.

بر همین اساس، شاغلان زیر ۲۴ سال و میان‌سالان و همچنین افرادی که در شغل‌های معمولی و غیرتخصصی مشغول به کار بودند، بیشتر از دیگران تحت تاثیر قرار گرفته‌اند.

آمار مبتلایان به کووید ۱۹ در بریتانیا به بیش از ۳۱۳ هزار مورد رسیده است که از این میان، نزدیک به ۴۷ هزار نفر جان خود را بر اثر ابتلا به این ویروس جدید از دست داده‌اند.

سومین شب سرکوب‌ در بلاروس؛ تهدید اتحادیه اروپا به بازگرداندن تحریم‌ها

سرکوب یکی از معترضان در مینسک. چهارشنبه ۲۲ مرداد

کشور بلاروس بامداد چهارشنبه، ۲۲ مرداد، سومین شب ناآرام خود را، در پی اعتراضات به نتیجه اعلام‌شده انتخابات ریاست جمهوری کشور، پشت سر گذاشت.

خبرنگار رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی از مینسک، پایتخت بلاروس، خبر می‌دهد که شبی که گذشت، پلیس ضد شورش در این کشور با شلیک گاز اشک‌آور، گلوله‌های پلاستیکی و بمب‌ صوتی سعی در متفرق کردن جمعیت معترض داشته است.

بنا بر این گزارش، مأموران دولتی همچنین عملاً با برقراری حکومت نظامی، افرادی که در خیابان‌ راه می‌رفتند را دستگیر کرده و با متوقف کردن خودروها، راننده‌های آنها را نیز بازداشت کردند.

در جریان حوادث دو شب اول اعتراضات، چند صد نفر مجروح و چند هزار نفر بازداشت شدند. مخالفان می‌گویند روز دوشنبه یکی از تظاهرکنندگان جان خود را از دست داده است.

در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس که نتایج آن روز یک‌شنبه اعلام شد، به گفته کمیسیون انتخابات الکساندر لوکاشنکو با کسب حدود ۸۰ درصد از آرا به پیروزی رسید. آقای لوکاشنکو از ۲۶ سال پیش رهبر این کشور بوده و برای ششمین دوره پیاپی به مقام ریاست جمهوری می‌رسد.

معترضان می‌گویند که این نتیجه برای انتخابات با «تقلب» به‌دست آمده و در همین حال اتحادیه اروپا نیز اعلام کرده است که به خاطر «تقلب در انتخابات و سرکوب خشونت‌آمیز تظاهرکنندگان» ممکن است تحریم‌ها علیه بلاروس را بازگرداند.

اتحادیه اروپا اعلام کرده است که انتخابات تازه در بلاروس «نه آزاد برگزار شده و نه عادلانه.»

سویتلانا تسیخانوسکایا، نامزد اصلی مخالفان در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس نیز از کشور خارج شده و به لیتوانی رفته است. وی پس از اعلام نتایج رای‌گیری گفته بود نتیجه انتخابات را به چالش خواهد کشید.

مخالفت «جامعه باستان‌شناسی» با ساخت شعبه موزه ملی در آرامگاه خمینی

«جامعه باستان‌شناسی ایران» در بیانیه‌ای با طرح ساخت شعبه دوم موزه ملی در آرامگاه خمینی مخالفت کرده و آن را «کارشناسی‌نشده» و نامتناسب با فضای این محل دانست.

جامعه باستان‌شناسی در این بیانیه که خبرگزاری ایلنا روز چهارشنبه منتشر کرد خواستار روشن شدن جزئیات توافق سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تولیت مقبره روح‌الله خمینی، رهبر سابق جمهوری اسلامی ایران، در خصوص راه‌اندازی «شعبه دوم موزه ملی» و ایجاد «مخزن امن» از سوی مسئولان مرتبط شد.

در این بیانیه ضمن اشاره به اجرایی نشدن مصوبه هیئت وزیران در سال ۱۳۸۲ مبنی بر گسترش فضای موزه ملی بر اساس واگذاری ساختمان‌های میدان مشق آمده است: «در این شرایط پرسش و ابهام نخست این است که چرا آن طرح بسان چندین طرح دیگر به کنار رفتند و به‌یک‌باره طرحی کارشناسی‌نشده به میان آمد؟!»

در ادامه این بیانیه با انتقاد به پایه‌های کارشناسی طرح جدید گفته شده است: «اجزا و عناصر مکان‌های فرهنگی در نسبت با همدیگر هستند. روح مبارزاتی بنیان‌گذار انقلاب اسلامی ما را بدین درجه از فهم و آگاهی تاریخی رهنمون می‌کند که فضای حرم آن حضرت متناسب با موزه انقلاب و نه در پیوند و نسبت با نام و موضوع و شعبه موزه ملی و مواد فرهنگی آن است.»

در روز ۱۳ مرداد سال جاری خبر انتقال دو تا سه هزار اثر باستانی به زیرزمین مقبره روح‌الله خمینی و تبدیل آن به موزه ملی شماره دو ایران با واکنش بسیاری از سوی کارشناسان مواجه شد.

به گزارش وب‌سایت صدای میراث، راه‌اندازی این موزه در گام اول ۲۵۰ میلیارد تومان هزینه دارد و قرار است ​بودجه آن را دولت تامین کند.

اوج‌گیری دوباره کرونا در فرانسه و اسپانیا

ویروس کرونا در اروپا بار دیگر در حال اوج‌گیری است.

فرانسه در ۲۴ ساعت گذشته شاهد دو برابر شدن موارد ابتلا به ویروس کرونا بوده است.

از سوی دیگر در اسپانیا مقامات هشدار داده‌اند که کشور بار دیگر به «وضعیتی بحرانی» رسیده است.

وزارت بهداشت فرانسه روز سه‌شنبه خبر داد که در عرض ۲۴ ساعت نزدیک به ۱۴۰۰ مورد جدید به موارد ابتلا به کرونا اضافه شده و بیماری کووید ۱۹ جان ۱۴ نفر را گرفته است.

در واکنش به این خبر، نخست وزیر فرانسه ممنوعیت اجتماعات بیش از پنج هزار نفر را تا روز ۳۰ اکتبر یعنی دو ماه و نیم دیگر تمدید کرد.

در همین حال،‌ خبرگزاری فرانسه از اسپانیا گزارش می‌دهد که در یک هفته گذشته به طور متوسط روزی نزدیک به پنج هزار مورد به موارد ابتلا به کرونا اضافه شده است.

در آن سوی کره زمین، اوکلند، بزرگ‌ترین شهر نیوزیلند، پس از آن که شاهد چهار مورد جدید کرونا بود دوباره تعطیل اعلام شد.

این شهر ۱۰۲ روز متوالی بود که هیچ مورد کرونا نداشت.

در حال حاضر در سراسر جهان بیش از ۲۰ میلیون و ۳۴۰ هزار نفر به کرونا آلوده شده و بیش از ۷۴۱ هزار نفر نیز جان خود را در اثر ابتلا به کووید ۱۹ از دست داده‌اند.

معاون استاندار تهران در مورد مخازن نفتی: نباید به مردم استرس وارد کرد

نگرانی از وجود مخازن نفت در مناطق مسکونی تهران
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:30 0:00

در پی افزایش نگرانی‌ها از مخازن مواد شیمیایی و نفتی در پایتخت و دیگر شهرهای ایران و احتمال وقوع انفجاری مانند انفجار بیروت، معاون استاندار تهران می‌گوید «ممکن است هر اتفاقی هر لحظه روی دهد، اما این دلیل نمی‌شود جامعه را نگران کنیم».

محمد تقی‌زاده، معاون امور عمرانی استانداری تهران، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایسنا که ۲۲ مرداد منتشر شده، می‌گوید مخازن در نقاط مختلف پایتخت، از «گذشته‌های دور جانمایی شده» و «تمام ملاحظات فنی، ایمنی و استحکام در جانمایی این مخازن مورد توجه قرار گرفته است».

در پی انفجار محموله‌ای بزرگ از نیترات آمونیوم در بیروت، که صدها کشته و هزاران زخمی برجای گذاشت و بخش مهمی از پایتخت لبنان را ویران کرد، نگرانی‌ها از وقوع حادثه‌ای مشابه در شهرهای بزرگ ایران بازتاب فراوان یافته است.

رئیس سازمان مدیریت بحران تهران و رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران از جمله افرادی بودند که در روزهای گذشته به وجود مخازن و انبارهای غیرایمن در پایتخت اشاره کرده بودند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی نیز روز شنبه گفته بود که این سازمان از مراکز نفتی پایتخت بازدید می‌کند، ولی این انبارها باید از شهرها خارج شوند.

با این حال این مقام ارشد امور امدادرسانی در تهران تاکید کرده تصمیم‌گیری در مورد نگه‌داری یا خارج کردن مراکز و مخازن سوخت و مواد شیمیایی، در سطح «سیاست‌های مدیریتی کلان» انجام می‌گیرد.

معاون استانداری تهران به ایسنا گفته «ممکن است هر اتفاقی در هر لحظه روی دهد. اما این دلیل نمی‌شود جامعه را نگران کنیم و شهر را در فضای اضطراب و استرس قرار دهیم».

او همچنین گفته در مورد انتقال انبار شهران، که مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران، آن را «بمب ساعتی» توصیف کرده «بحثی انجام نشده‌است».

آقای تقی‌زاده ادامه داده است که این انبار با رخدادی که در بیروت صورت گرفته «قابل مقایسه نیست».

روز گذشته خبرگزاری رویترز گزارش داد که «اداره کل امنیت کشور» لبنان در ۳۰ تیر، گزارشی برای رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر آن کشور در مورد مواد شیمیایی در بندر ارسال کرده و هشدار داده بود اگر منفجر شوند «بیروت ممکن است ویران شود».

بخشی از نگرانی‌ها در مورد اتفاق‌ مشابه در ایران در عین‌حال به انتقادهای گسترده از نحوه و نبود شفافیت در اطلاع‌رسانی در کشور باز می‌گردد. منتقدان به نمونه‌های مختلفی از این موارد اشاره می‌کنند؛ از جمله تاکید پی‌در‌پی مقام‌ها در مورد سرایت نکردن ویروس کرونا به کشور، آن‌هم در حالی‌که ایران به ناگاه با موجی مرگبار از بیماری روبه‌رو شد.

بیشتر

XS
SM
MD
LG