لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۵۳

پلیس تهران تعداد چشمگیری از شهروندان را یک‌روزه به‌خاطر «کشف حجاب» احضار کرد


عکسی از تجمع احضارشدگان با پیامک «کشف حجاب در خودرو» در خیابان وزرای تهران، اردیبهشت ۱۳۹۸

شمار چشمگیری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در توئیتر و اینستاگرام، روز یکشنبه ۲۳ شهریور، از احضار خود به «پلیس امنیت اخلاقی» با ارسال پیامک معروف به «کشف حجاب در خودرو» خبر دادند.

در میان دریافت‌کنندگان این پیامک‌ها که به نظر می‌رسد به‌طور انبوه و تصادفی (رندوم) ارسال شده، کاربران محجبه چادری، چهره‌های مشهور و دست‌کم یک روحانی هم وجود دارند که از دریافت چنین پیامکی متعجب شده‌اند.

در این میان، برخی کاربران ارسال این پیامک‌ها درست یک روز پس از اعدام نوید افکاری را که فضای اجتماعی ایران را تحت تأثیر قرار داد، «تلاش حکومت برای سلب توجه از موضوع اعدام» قلمداد کرده‌اند.

در میان دریافت‌کنندگان این پیامک، پست اینستاگرامی یک خواننده و توئیت یک روحانی در این باره با واکنش بسیار زیادی در این شبکه‌های اجتماعی مواجه شد و در برخی رسانه‌های خبری نیز بازتاب یافت.

مرتضی روحانی، مدیر مجله و انتشارات «ترجمان»، نزدیک به دفتر رهبری، با انتشار تصویری از پیامک دریافتی به‌کنایه نوشت که شاید دلیل آن برداشتن عمامه‌اش بوده است، ضمن آن‌که در زمان اعلام‌شده توسط پلیس در آن مکان نبوده است.

پیش از این، در مرداد پارسال، نیز رئیس ستاد امربه‌معروف از دریافت چنین پیامکی خبر داد، اما اضافه کرد: «این اشتباهات موجب نمی‌شود کار پلیس متوقف شود».

امید نعمتی، خواننده، نیز که از دریافت‌کنندگان پیام احضار به پلیس امنیت اخلاقی است، در اینستاگرام خود نوشت: «آدم قرنطینه تو خونه هم نشسته باشه، باز یک داستانی باید درست بشه. الآن باید توی این کرونا و وضعیت مردم رو الکی بکشونین کلانتری؟»

مقامات انتظامی هنوز واکنشی به این خبرها نشان نداده‌اند و دریافت‌کنندگان چنین پیامک‌هایی مجبورند برای «تشکیل پرونده و تعهد دادن» به مرکز پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کنند.

اوایل اردیبهشت سال ۹۸ نیز صدها نفر در تهران طی یک روز چنین پیامکی را دریافت کردند که پس از تجمع در مقابل پلیس «امنیت اخلاقی» در خیابان وزرا (خیابان خالد اسلامبولی) و رسانه‌ای شدن موضوع به واکنش رئیس پلیس تهران انجامید.

حسن رحیمی، رئیس پلیس تهران، در آن زمان گفت که دریافت‌کنندگان این پیام پس از مراجعه به پلیس با «تعهد کتبی» آزاد می‌شوند اما در صورت «تکرار» این اقدام، به دادگاه معرفی خواهند شد.

در سال‌های اخیر مقامات نیروی انتظامی از توقیف ده‌ها هزار خودرو به دلیل «کشف حجاب» و سرنشینان آن خبر داده‌اند.

بر اساس «قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر» که سال ۹۴ ابلاغ شد نیز اماکنی که «بدون تجسس در معرض دید عموم قرار می‌گیرند، مانند قسمت‌های مشترک آپارتمان‌ها، هتل‌ها، بیمارستان‌ها و نیز وسایل نقلیه مشمول حریم خصوصی نیست».

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG