لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۴۲

خبرخوان

۳۶ معترض آبان ۹۸ در بهبهان به ۱۰۹ سال حبس محکوم شدند

در آستانه اولین سالگرد اعتراضات گسترده آبان ۹۸، دادگاه کیفری شهرستان بهبهان ۳۶ تن از معترضان بازداشت شده در سال گذشته را مجموعا به ۱۰۹ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

به نوشته خبرگزاری حقوق بشری هرانا، این ۳۶ نفر در عین حال به ۲۵۹۰ ضربه شلاق و سه میلیون و سیصد هزار تومان جزای نقدی در حق صندوق دولت نیز محکوم شده‌اند.

آن‌ طور که ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش کرده، این حکم روز پنج‌شنبه، اول آبان‌ماه و در آستانه نخستین سالروز این اعتراضات صادر و به متهمان ابلاغ شده است.

همه این احکام از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شهرستان بهبهان که ریاست آن را رسول اسدپور بر عهده دارد، صادر شده است.

بر اساس این گزارش، اتهامات این ۳۶ معترض بازداشت‌شده «مشارکت در اخلال در نظم عمومی»، «درگیری»، «تجمع غیرقانونی»، «تمرد نسبت به ماموران حین انجام وظیفه»، «مشارکت در تحریق اموال عمومی»، «تخریب با‌نک‌ها و پمپ ‌بنزین‌های» شهرستان بهبهان و «مشارکت در تخریب اموال عمومی» عنوان شده است.

خبرگزاری هرانا نام و حکم صادره برای این افراد را در گزارش خود منتشر کرده است.

در جریان اعتراضات خیابانی آبان ۹۸ صدها تن از معترضان که برخی از آن‌ها کودک بودند با شلیگ گلوله نیروهای امنیتی و پلیس در چند شهر ایران کشته شدند.

مقام‌های جمهوری اسلامی هنوز آمار دقیقی از شمار کشته‌شدگان این اعتراضات منتشر نکرده‌اند، اما خبرگزاری رویترز در همان زمان به نقل از منابع مطلع نوشت که دست‌کم ۱۵۰۰ تن در جریان این اعتراضات کشته شده‌اند.

در جریان این درگیری‌ها از شهر بهبهان در جنوب ایران گزارش‌های متعددی از برخورد میان پلیس و معترضان و برخوردهای خشونت‌بار ماموران امنیتی و انتظامی با مردم منتشر شده بود.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

قوه قضاییه: در پرونده سلیمانی، می‌خواهیم به دادگستری آمریکا نیابت قضایی بدهیم

یک مقام قضایی ایران می‌گوید که قوه قضاییه جمهوری اسلامی قصد دارد به آمریکا برای رسیدگی به پرونده مرگ قاسم سلیمانی در عراق «نیابت قضایی» بدهد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، سیداشرفی که از سوی قوه قضاییه به عنوان «بازپرس ویژه» این پرونده منصوب شده،‌ گفته است هدف از این کار این است که دستگاه قضایی آمریکا را «در معترض امتحان» قرار بدهند.

اسم کوچک آقای سیداشرفی در خبرها نیامده است.

قوه قضاییه ایران می‌گوید که ۴۵ نفر از مقام‌های دولتی و نظامی آمریکا را که در عملیات هدف گرفتن قاسم سلیمانی در عراق نقش داشتند شناسایی کرده و خواستار محاکمه آنهاست.

به گفته آقای سیداشرفی،‌ علاوه بر آمریکا، حکومت ایران قصد دارد به «شش کشوری که پایگاه‌های آمریکایی‌ها در آنجا مستقر هستند» از جمله عراق نیز نیابت قضایی بهد تا به اتهامات این افراد رسیدگی کنند.

او گفت که دولت عراق پاسخ قوه قضاییه را آماده کرده، اما درباره جزئیات این پاسخ توضیحی نداد.

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی برون‌مرزی سپاه پاسداران، بامداد ۱۳ دی ۹۸ همراه با ابومهدی المهندس، از اعضای بلندپایه گروه حشدالشعبی، در بغداد در حمله پهپادی به دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا کشته شد.

ایران در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی، در روز ۱۸ دی دست‌کم ۱۲ موشک به پایگاه عین‌الاسد و یک پایگاه دیگر در اربیل محل حضور نیروهای آمریکایی شلیک کرد، ولی می‌گوید که به دنبال گرفتن «انتقام سخت» از آمریکا است.

شکارچیان سالانه بیش از پنج هزار کیلو سرب وارد خلیج گرگان و تالاب میانکاله می‌کنند

مجری طرح پژوهشی بین‌المللی نوسانات دریای خزر روز جمعه، ۶ آذر، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا از ورود سالانه حدود ۵۶۰۰ کیلوگرم سرب به خلیج گرگان و تالاب میانکاله خبر داد.

همایون خوشروان با اشاره به این که ورود این مقدار سرب ناشی از شلیک شکارچیان برای شکار پرندگان است، توضیح داد: «با در نظر گرفتن طول ۷۰ کیلومتری تالاب میانکاله یا خلیج گرگان در بخش‌های جنوبی، معمولا در فواصل ۲۰۰ متر تا ۲۰۰ متر یک شکارچی می‌نشیند و هر کدام هم معمولا ۵۰ شلیک انجام می‌دهند.»

او ضمن بیان این که هر ۵۰ شلیک، ۱.۵ کیلوگرم سرب را وارد محیط تالاب می‌کند، افزود: «با توجه به طول ۷۰ کیلومتری تالاب و خلیج چیزی حدود ۵۶۰۰ کیلوگرم سرب سالانه وارد خلیج گرگان و تالاب میانکاله می‌شود.»

به گفته آقای خوشروان، بر اساس برآوردهای سازمان حفاظت محیط زیست طی ۳۰ سال گذشته، میزان سربی که وارد آب تالاب میانکاله و خلیج گرگان شده، حدود ۱۸۰۰ تن تخمین زده شده است.

مجری طرح پژوهشی بین‌المللی نوسانات دریای خزر درباره پیامدهای ورود سرب به دریای خزر گفت: «سرب یک عنصر بسیار خطرناک است و اگر وارد زنجیره غذایی شود، می‌تواند هم به جانوران، هم گیاهان و هم انسان ضررهای بسیار مهلکی وارد کند.»

بسیاری از کارشناسان محیط زیست تاکنون درباره آلودگی آبزیان و ماهی‌های دریای خزر به فلزات سنگین هشدار داده‌اند.

علیرضا بریمانی،‌ دامپزشک پیش از این در گفت‌وگو با ایسنا گفته بود که همه ماهی‌های موجود در دریای خزر دارای مقداری آلودگی فلزات سنگین مانند سرب و جیوه هستند که موجب بیماری‌های خیلی سخت همانند مننژیت، کم‌خونی، درد مفاصل و استخوان در انسان می‌شوند.

کارگر اخراجی به اتهام «توهین» به وزیر کار ۷۴ ضربه شلاق خورد

داود رفیعی

داود رفیعی، کارگری که به اخراج خود از شرکت پارس‌خودرو معترض بود، به اتهام «توهین» به وزیر کار ۷۴ ضربه شلاق خورده است.

آقای رفیعی که سال ۹۱ از محل کار خود اخراج شده، در طول سال‌های گذشته بارها در اعتراض به این امر اقدام به برگزاری تحصن به همراه اعضای خانواده خود کرده است.

در جریان یکی از اعتراض‌ها در سال ۹۶ او روی مقوا شعار «مرگ بر وزیر کار» نوشته بود و اکنون به دلیل همین شعار ۷۴ ضربه شلاق خورده است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران که سال ۹۶ وزیر کار بود، در نامه‌ای به دادگاه نوشته است که از آقای رفیعی شکایت ندارد، ولی این نامه تاثیری در رای دادگاه نداشته و آقای رفیعی به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

صدور حکم شلاق علیه کارگران سابقه‌دار است. در خرداد سال ۹۵ نیز ۱۷ کارگر اخراجی «معدن آق‌دره» در شهرستان تکاب در استان آذربایجان غربی به اتهام اخلال در نظم عمومی محکوم به تحمل جریمه نقدی، زندان و تحمل ۳۰ تا صد ضربه شلاق شدند.

در یک پرونده دیگر در خرداد امسال، روح‌الله برزین، کارگر نانوایی در شهر چرام استان کهگیلویه و بویراحمد به علت انتشار مطالب انتقادی در شبکه‌های اجتماعی ۵۵ ضربه شلاق خورد.

رسول طالب ‌مقدم، عضو سندیکای شرکت واحد نیز که به دو سال حبس محکوم شده است در خردادماه امسال ۷۴ ضربه شلاق خورد و به زندان رفت.

مقام‌های قضایی ایران در برخی از این پرونده‌ها از صدور احکام شلاق علیه کارگران که به شدت مورد اعتراض نهادهای صنفی و حامی کارگران قرار گرفته، دفاع کرده‌اند.

نماینده مجلس: در صورت دسترسی به واکسن کرونا، تنها می‌توانیم ۲۰ درصد جمعیت را واکسینه کنیم

تست آنتی‌بادی ویروس کرونا در بلاروس، ۲۳ نوامبر ۲۰۲۰

عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران با بیان این که حتی در صورت دسترسی به واکسن کرونا، تنها واکسینه کردن ۲۰ درصد از جمعیت کشور امکان‌پذیر است، بر ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، محمدعلی محسنی بندپی روز جمعه، ۷ آذر، درباره وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور گفت: «بر اساس اطلاعاتی که از انستیتو پاستور به دست ما رسیده، واکسنی تا این لحظه از خارج از کشور خریداری نشده است. در داخل هم واکسنی که گفته می‌شود تولید شده به مرحله انسانی نرسیده است.»

او ادامه داد:‌ «حتی بر فرض این که واکسن وارد کشور شود و یا درون کشور به فناوری تولیدش دست پیدا کنیم، بنا بر اطلاعاتی که رئیس انستیتو پاستور به ما داده تنها می‌توانیم ۲۰ درصد جمعیت ایران را واکسینه کنیم و ۸۰ درصد مابقی هم‌چنان در معرض خطر هستند.»

عضو دیگر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران هم روز ۴ آذرماه گفته بود که با فرض نادیده‌گرفتن تحریم‌ها، دست‌کم دو سال طول می‌کشد تا واکسن کرونا به ایران برسد.

همایون سامه‌یح، با اشاره به این که «باید دور واردات واکسن از آمریکا به کشورمان را خط کشید» گفته بود: «کشورهای دیگر اروپایی از قبل واکسن را خریداری کرده و قصد استفاده دارند. پس به این زودی‌ها نوبت ایران نمی‌شود. کما این‌که حمل‌ونقل این واکسن هم خود مشکلاتی دارد.»

اظهارات این دو نماینده در حالی منتشر شده است که وزیر بهداشت ایران چندی پیش مدعی شده بود که ایران قصد دارد ۱۸ میلیون دوز واکسن از منابعی که در دنیا تایید شده‌اند، تهیه کند و «چهار منبع» را برای خرید انتخاب کرده است.

در حال حاضر دو واکسن فایزر و مدرنا که ساخت شرکت‌های آمریکایی و آلمانی است مراحل آزمایشی خود را طی کرده‌اند و در صورت تایید توسط سازمان دارو و غذا آمریکا قرار است از اول دسامبر مورد استفاده قرار گیرد.

کرونا؛ ادارات دولتی در ایران هفته آینده تعطیل است

در ادامه افزایش محدودیت‌ها برای مقابله با شیوع کرونا در ایران، جمشید انصاری، رئیس سازمان اداری و استخدامی ایران، از تعطیلی ادارات سراسر کشور در هفته آینده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای انصاری این خبر را پنج‌شنبه شب، ششم آذر در شبکه دوم تلویزیون جمهوری اسلامی اعلام کرد.

به گفته وی، هفته آینده ادارات «تعطیل هستند مگر آن که حضور آن کسانی که به تشخیص مقامات حضور آنان ضروری باشد و این در جلسه دیروز دولت رئیس جمهوری ابلاغ شد.»

این بخشنامه شامل همه کارکنان دولت اعم از رسمی و قراردادی و پیمانی و شامل قرارداد دستگاه با شرکت‌ها می‌شود.

رئیس سازمان اداری و استخدامی ایران از شهروندان خواست «کارهای اداری خود را دو هفته به تعویق بیندازند تا زنجیره شیوع قطع شود.»

با شروع فصل پاییز، شمار مبتلایان و قربانیان کرونا در ایران به طور چشمگیری افزایش یافته و با وجود مشکلات اقتصادی، دولت تصمیم به اعمال محدودیت‌های سراسری گرفته است.

در حالی که گزارش‌های متعددی از بی‌اعتنایی کسبه و شهروندان به این محدودیت‌ها منتشر شده، اما ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت می‌گوید ۶۹ شهرستان کشور از وضعیت قرمز خارج و به وضعیت نارنجی و زرد تبدیل شده‌اند.

کرونا جان پرویز پورحسینی، بازیگر سینما و تلویزیون، را هم گرفت

پرویز پورحسینی ۷۹ سال داشت

پرویز پورحسینی، از بازیگران مطرح سینما و تلویزیون در ایران، روز جمعه بر اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ درگذشت.

آقای پورحسینی که ۷۹ سال داشت پس از یک دوره بیماری به جمع آن دسته از هنرمندان ایرانی پیوست که جان‌شان را در اثر ویروس کرونا از دست داده‌اند.

پورنگ پورحسینی، فرزند پرویز پورحسینی، در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر خبر درگذشت این هنرمند را تأیید کرده است.

پورحسینی، متولد شهریور ۱۳۲۰، دانش آموخته بازیگری دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود و در آثار کارگردان‌های مطرح تئاتر همچون پیتر بروک، آربی آوانسیان، حمید سمندریان، بهرام بیضایی و علی رفیعی ایفای نقش کرد.

او همچنین در فیلم‌هایی چون «کمال‌الملک» علی حاتمی، «کشتی آنجلیکا» محمد بزرگ‌نیا، «باشو، غریبه‌کوچک» بهرام بیضایی، «روز فرشته» بهروز افخمی، «قاتل اهلی» مسعود کیمیایی، «شب حادثه» سیروس الوند و «طلسم» داریوش فرهنگ حضور داشت.

در ماه‌های گذشته چندین بازیگر و عوامل ساخت برنامه‌های تلویزیونی و سینمایی ایران به کرونا مبتلا شده و از این میان چند تن جان باخته‌‌اند.

روز سه‌شنبه هفته جاری، کامبوزیا پرتوی، کارگردان و فیلمنامه‌نویس، نیز «بر اثر عوارض ابتلا به کرونا» در بیمارستان دی در تهران درگذشت.

آغاز محاکمه دیپلمات ایرانی به اتهام توطئه بمب‌گذاری در گردهمایی مجاهدین خلق

اسدالله اسدی به اتهام برنامه‌ریزی برای انفجار در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق بازداشت شده است

اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی که به اتهام دست داشتن در طرح بمب‌گذاری در یک گردهمایی سازمان مجاهدین خلق بازداشت شده است، از حضور در دادگاه خودداری کرد.

اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای اسدی و سه متهم دیگر این پرونده روز جمعه، ۷ آذر، در شهر آنتورپ بلژیک برگزار می‌شود.

اسدالله اسدی، دبیر سوم سفارت ایران در اتریش بود و این نخستین بار است که دادگاهی در اروپا به محاکمه یک دیپلمات ایرانی می‌پردازد.

علاوه بر آقای اسدی، نام امیر سعدونی، نسیمه نعامی و مهرداد عارفانی نیز در این پرونده مطرح است.

اریک وان دِر سیپت، سخنگوی دادستانی کل بلژیک، در تیرماه سال جاری اتهام‌های این چهار مظنون را «اقدام به برنامه قتل با ماهیت تروریستی» و «مشارکت در اقدامات سازمان تروریستی» اعلام کرد.

آقای اسدی و سه متهم دیگر تیرماه ۹۷ بازداشت شدند. ابتدا مقام‌های بلژیک از بازداشت امیر سعدونی، نسیمه نعامی در خودرویی حامل مواد منفجره خبر دادند.

این دو نفر قصد داشتند از شهر آنتورپ بلژیک به سمت پاریس که محل برگزاری نشست سازمان مجاهدین خلق بود، بروند.

پس از مدتی مهرداد عارفانی در فرانسه دستگیر شد و اسدالله اسدی نیز در جریان سفرش به آلمان بازداشت و به بلژیک مسترد شد.

بازداشت این افراد که همزمان با سفر حسن روحانی به سوئيس و اتریش رخ داد، بازتاب بسیار زیادی داشت.

به گفته «شورای ملی مقاومت»، طرح بمب‌گذاری و مواد منفجره را او به زوج دستگیرشده داده بود.

به نوشته تایمز، پلیس لحظه تحویل مواد منفجره جاسازی شده در یک پیتزافروشی از سوی اسدالله اسدی به یک زوج ایرانی، امیر سعدونی و نسیمه نعامی، را رصد کرده است.

پیش از این «شورای ملی مقاومت ایران» که سازمان مجاهدین خلق بخش عمده آن است، در بیانیه‌ای اعلام کرد مریم رجوی با ارائه اسناد و مدارک شهادت داده که این عملیات در شورای عالی امنیت ایران به ریاست (حسن) روحانی تصویب شده و (علی) خامنه‌ای دستور اجرای آن را داده است.

جمهوری اسلامی ایران هر نوع دخالت و آگاهی تهران را از تلاش برای انفجار در گردهمایی مجاهدین خلق در تیر ۱۳۹۷در پاریس، قاطعانه تکذیب کرده است و می‌گوید پرونده و اتهامات طرح شده علیه آقای اسدی، «نقض مصونیت دیپلماتیک» است.

سفارت ایران در بلژیک نیز روز ۲۳ مهرماه امسال با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد که اسدالله اسدی «اتهامات» را رد کرده و «هرگز هیچ‌گونه تهدیدی علیه بلژیک مطرح نکرده است».

آسترازنکا برای تایید کارایی واکسن کرونای خود به آزمایش‌های اضافی نیاز دارد

چند روزی بعد از اعلام کارایی ۷۰ تا ۹۰ درصدی واکسن تولید شده توسط شرکت بریتانیایی‌سوئدی آسترازنکا و سوالات جدیدی که پیرامون این واکسن ایجاد شده، مدیر این شرکت می‌گوید نیاز به مطالعات اضافی برای تایید دقیق کارایی این واکسن است.

این شرکت با دانشگاه آکسفورد به صورت مشترک تحقیقات تولید واکسن را انجام داده و نتایج آزمایشات نشان می‌دهد که کارایی واکسن تولیدی آنها به طور متوسط ۷۰ درصد است.

اما مطالعه دیگری نشان داد آنهایی که دوز کمتری از واکسن دریافت کرده‌ بودند، برخلاف انتظار تا ۹۰ درصد در برابر ویروس کرونا ایمن شدند؛ موضوع عجیبی که پرسش‌ها پیرامون کارایی واقعی این واکسن را برانگیخته و خصوصا دانشمندان آمریکایی می‌گویند کسانی که دوز کمتری از واکسن تولیدی شرکت آسترازنکا را دریافت کرده بودند، زیر ۵۵ سال سن داشتند و نمی‌توان نتایج کارایی واکسن را به عموم مردم تعمیم داد.

آقای پاسکال سوریوت مدیر عامل شرکت آسترازنکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد مطالعات اضافی برای تعیین دقیق‌تر کارایی واکسن نیاز خواهد بود، اما این مطالعات مانع درخواست مجوز از بریتانیا و اتحادیه اروپا برای توزیع واکسن نیست.

وی همچنین گفت کارایی تایید شده ۷۰ درصدی نیز چشمگیر است و از طرفی مطالعات و آزمایشات اضافی با توجه به اینکه واکسن به هر حال کارایی بالایی دارد، مدت زمان و داوطلبان بسیار کمتری نیاز خواهد داشت.

وی افزود، دریافت مجوز رسمی توزیع واکسن در اروپا و بریتانیا مشکل نخواهد بود، اما قبل از مشخص شدن نتایج مطالعات و آزمایش‌های اضافی، فروش آن در آمریکا با چالش مواجه خواهد شد.

سازمان ملل: کرونا دستاورد ۲۵ ساله برابری شغلی زنان و مردان را از بین می‌برد

سازمان ملل متحد می‌گوید تأثیر همه‌گیری کرونا بر بیکاری زنان بیشتر از مردان بوده و ادامه این روند می‌تواند تمامی دستاوردهای ۲۵ سال اخیر در زمینه برابری شغلی مردان و زنان را ظرف یک سال از بین ببرد.

داده‌های تازه سازمان ملل نشان داد که از زمان بروز کرونا، ترک شغل از سوی زنان بیشتر از مردان بوده به طوری که در ۵۵ کشور، در پایان سه‌ماهه دوم امسال، شمار زنان بیکار ۱.۷ برابر مردان بیکار بوده است. ظرف این مدت ۳۲۱ میلیون نفر از زنان و ۱۸۲ میلیون از مردان بیکار بوده‌اند.

آنیتا باتیا، معاون مدیر امور زنان سازمان ملل متحد، در این باره به خبرنگاران گفت که «همه آنچه ۲۵ سال برایش کار کرده‌ایم، ممکن است طی یک سال از بین برود. فرصت‌های شغلی و تحصیلی ممکن است از دست برود و این به تضعیف سلامت روحی و جسمی زنان می‌انجامد».

او افزود: «در حالی که بسیاری از دولت‌ها اقدامات بی‌سابقه‌ای را برای مهار پیامدهای اقتصادی و اجتماعی این همه‌گیری انجام داده‌اند، اما بیشتر اقدامات نسبت به نیازهای زنان بی‌توجه بوده است.»

سازمان ملل همچنین اعلام کرده است از زمان شیوع کووید-۱۹، انواع خشونت علیه زنان و دختران، به ویژه خشونت خانگی تشدید شده و پناهگاه‌های زنان خشونت‌دیده اکنون به ظرفیت کامل رسیده و تماس زنان خشونت‌دیده با مراکز یاری‌رسانی در برخی از مناطق پنج برابر شده است.

اتهام علیه ۴ دانش‌آموز در رابطه با سر بریده شدن معلم فرانسوی

تصویری از ساموئل پتی، معلم فرانسوی با روبان سیاه

چهار دانش‌آموز در رابطه با قتل ساموئل پتی معلم ۴۷ ساله تاریخ که ماه گذشته در پی نشان دادن کاریکاتور پیامبر اسلام در پاریس سر بریده شد، متهم شدند.

به گزارش گاردین، سه نفر از دانش‌آموزان ۱۳ تا ۱۴ ساله آقای پتی را با انگشت به قاتلش نشان داده بوده‌اند.

این سه نفر متهم به همدستی با عبدالله انزروف ۱۸ ساله چچنی‌تبار شده‌اند که آقای پتی را جلو مدرسه سر برید.

همچنین یک دختر که علیه آقای پتی کمپین اینترنتی به راه انداخته بود، متهم به «افترا» شده است.

علاوه بر این حادثه، روز ۸ آبان نیز یک مهاجم تونسی‌تبار که فریاد «الله اکبر» سر می‌داد، به کلیسایی در شهر نیس حمله کرد. در جریان این حمله سه نفر کشته شدند و مهاجم سر یکی از قربانیان را برید.

پلیس ‌فرانسه در روزهای گذشته مجموعه‌ای از بازجویی‌ها و بازداشت‌های گسترده را برای مبارزه با آن‌چه «اسلام‌گرایی سایبری» خوانده‌ شده، ترتیب داده است.

همچنین امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه ۳۰ آبان یک مهلت ۱۵ روزه برای پذیرش منشور «ارزش‌های جمهوری‌خواهانه» توسط رهبران مسلمانان ساکن فرانسه تعیین کرد.

جمع‌آوری لاشه ده‌ها پرنده مبتلا به آنفلوآنزای فوق حاد در تالاب میقان اراک

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان مرکزی روز پنج‌شنبه، ۶ آذر، از جمع‌آوری لاشه ۲۵۱ پرنده مبتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از نواحی اطراف تالاب میقان اراک طی هفته جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، عباس جودکی ضمن بیان این که ابتلای این پرنده‌ها به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به تایید دامپزشکی استان مرکزی رسیده از دفن بهداشتی لاشه‌ها به همراه آهک‌پاشی خبر داد.

آقای جودکی با اشاره به این که تردد به منطقه تالاب میقان اراک تا اطلاع ثانوی ممنوع است، از شهروندان خواست که در صورت مشاهده لاشه پرندگان به ‌هیچ عنوان به آن‌ها دست نزنند و مراتب را برای پیگیری به محیط زیست و دامپزشکی اطلاع دهند.

به گفته فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان مرکزی، بیشترین تلفات پرندگان در تالاب میقان اراک مربوط به غازهای خاکستری است، اما چندین گونه اردک و تنجه نیز در میان پرندگان تلف شده مشاهده شده است.

به گزارش سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی، تالاب میقان واقع در ۱۵ کیلومتری شمال شرق اراک، زیستگاه ۲۰۸ گونه پرنده است و سالانه ۹۰ گونه پرنده مهاجر وارد این تالاب می‌شوند که بیشترین آن‌ها را درناها تشکیل می‌دهند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی روز ۲۵ آبان‌ماه اعلام کرده بود که پاییز امسال بیش از ۱۶ هزار پرنده به تالاب میقان مهاجرت کرده‌اند.

تالاب میقان در سال ۱۳۹۵ هم با تجربه شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مواجه شد، طوری که بیش از دو هزار و ۴۰۰ لاشه پرنده از سطح این تالاب جمع‌آوری شد.

در سال ۱۳۹۶ این بیماری کم‌وبیش در بین پرندگان این تالاب دیده شد، اما تلفات جدی چون سال پیش از خود در پی نداشت. در سال‌ها ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ هیچ موردی از وجود این بیماری در این منطقه دیده نشده بود.

آنفلونزای پرندگان یک بیماری مشترک بین انسان و پرندگان است که ویروس آن، بیشتر از طریق تماس با پرندگان بیمار یا کود پرندگان بیمار به انسان منتقل می‌شود،‌ اما موارد معدودی از انتقال انسان به انسان نیز در این بیماری ثبت شده ‌است.

افزایش مرگ ‌و میر و تشدید محدودیت‌های کرونایی در آلمان

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، شامگاه چهارشنبه با رهبران ۱۶ ایالت فدرال این کشور توافق کرد تا محدودیت‌ها برای مهار ویروس کرونا را حداقل تا ۲۰ دسامبر (سی‌ام آذر) تمدید و تشدید کند.

به نوشته روزنامه گاردین، با رکورد زدن مرگ‌ و میر روزانه بر اثر کرونا در آلمان، خانم مرکل با اظهار این‌که الان به‌هیچ وجه وقت آسان‌گیری نیست گفت که این محدودیت‌ها را احتمالاً تا ژانویه هم تمدید خواهد کرد.

آلمان برای مهار موج دوم شیوع ویروس که بیشتر مناطق اروپا را فرا گرفته است، از روز دوم نوامبر یک «حالت نیمه‌تعطیل» یک‌ماهه در کشور اعلام کرد که بر اساس آن بارها و رستوران‌ها بسته‌اند، اما مدارس و فروشگاه‌ها همچنان بازند.

در همین حال از روسیه خبر می‌رسد که مرگ ‌و میر ویروس کرونا در آن کشور در یک رکورد جدید روزانه از ۵۰۰ نفر گذشته است.

بنا بر گزارش‌ها، کرملین فشار سنگینی را که اکنون سیستم بهداشت و درمان کشور با آن روبه‌رو شده تأیید می‌کند اما همچنان از تعطیل کردن دوباره کشور سر باز می‌زند.

از اوکراین نیز خبر می‌رسد که در پی افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در کشور، اوضاع در بسیاری از بیمارستان‌های این کشور «بحرانی» است.

خبرهای مربوط به این کشور حاکی از کمبود تختخواب در بیمارستان‌ها، ازدحام شدید در بخش مراقبت‌های ویژه و انتظار طولانی‌مدت بیماران «شدیدا مریض» برای فرصت وصل شدن به دستگاه تنفس است.

کرونا در ایران؛ ۱۴ هزار بیمار جدید در یک روز

بر مبنای آخرین آمار رسمی وزارت بهداشت که به صورت روزانه اعلام می‌شود، ۴۸۲ بیمار دیگر طی یک شبانه‌روز گذشته جان خود را بر اثر کووید ۱۹ از دست داده‌اند. با این حساب شمار جان‌باختگان در ایران به ۴۶ هزار و ۶۸۹ نفر رسید.

به گزارش ایسنا، سیما سادات لاری روز پنج‌شنبه، ششم آذر، اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته، نزدیک به ۱۴ هزار بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که از میان آن‌ها دو هزار و ۴۳۹ نفر بستری شده‌اند.

به این ترتیب مجموع بیماران کووید ۱۹ در ایران به ۹۰۸ هزار و ۳۴۶ نفر رسید که از میان آن‌ها ۴۶ هزار و ۶۸۹ نفر تاکنون جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، پنج ‌هزار و ۸۴۹ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

مقام‌های وزارت بهداشت ایران با وجود ابراز تردید منابع مستقل در درستی آمار دولتی، به طور روزانه آمار ابتلا و مرگ کرونا در ایران را اعلام می‌کنند.

محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی ایران، پیش از این آمار واقعی مرگ ‌و میر و مبتلایان کرونا در ایران را سه برابر آمار رسمی وزارت بهداشت اعلام کرده است.

معاون وزیر بهداشت ایران امروز در جلسه ستاد کرونا در قزوین با اشاره به این که ۳۰ تا ۳۵ درصد آمار فوتی‌ها در بیشتر استان‌های ایران مربوط به بیماری کرونا است، این بیماری را نخستین عامل مرگ ‌و میر در ایران در شرایط کنونی اعلام کرد.

ایرج حریرچی در حالی که آمار مرگ‌ومیر روزانه کرونا را ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر در روز اعلام کرد، گفت که ۷۵ درصد این آمار به افراد بالای ۶۰ سال تعلق دارد.

آمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در ایران هم چنان رو به افزایش است و مسئولان چند بیمارستان تاکنون درباره پر شدن بیمارستان‌های دولتی و هزینه‌های بالای بستری در بیمارستان‌های خصوصی هشدار داده‌اند.

با این که دولت تاکنون درخصوص ایجاد بیمارستان‌ صحرایی که چندین بار از سوی سپاه پیشنهاد شده، مقاومت کرده است، اما بر اساس اخبار منتشرشده به نظر می‌رسد که استفاده از سایر ظرفیت‌ها در صورت پر شدن بیمارستا‌ن‌ها محتمل است.

در تازه‌ترین خبر، رئیس قرارگاه پشتیبانی طرح آموزش بیماری و جداسازی مدیریت کرونا از استفاده از هتل‌ها، مهمانسراها و خوابگاه‌ها در فاز اول و استفاده از سالن‌های ورزشی و تجهیزات دیگر در فاز سوم و چهارم خبر داد.

بنا بر آخرین گزارش رسمی وزارت بهداشت و درمان، در حال حاضر به جز استان‌های هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان که در وضعیت «نارنجی و زرد» قرار دارند، ۲۷ استان دیگر کشور در وضعیت «قرمز» به‌ سر می‌برند.

افزایش بیش از ۱۱۸ درصدی میانگین قیمت مسکن در تهران در طول یک ‌سال

بانک مرکزی ایران از افزایش بیش از ۱۱۸ درصدی میانگین قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی در تهران در ماه آبان سال ۹۹ نسبت به ماه مشابه در سال ۹۸ خبر داد.

روابط عمومی بانک مرکزی ایران در گزارشی از تحولات بازار مسکن شهر تهران در آبان‌ماه که روز پنج‌شنبه، ششم آذر منتشر کرده، این خبر را اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، متوسط قيمت خريد و فروش يک متر مربع زيربنای واحد مسکونی معامله شده از طريق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در آبان سال جاری، ۲۷۱.۹ ميليون ريال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتيب معادل ۱.۸ و ۱۱۸.۲ درصد افزايش را نشان می‌دهد.

بانک مرکزی ایران همچنین گزارش کرده که بررسی تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در آبان‌ماه سال ۱۳۹۹، حاکی از کاهش سرعت رشد قیمت معاملات مسکن در شهر تهران در این ماه نسبت به مهرماه سال جاری است.

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در آبان سال ۹۹، به ۴.۵ هزار واحد مسکونی رسيد که نسبت به ماه قبل ۴۸.۴ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹.۹ درصد افزايش را نشان می‌دهد.

تورم ماهانه متوسط قیمت نرخ معاملات مسکن در مهرماه نسبت به شهریورماه ۱۳۹۹، معادل ۱۰ درصد بوده که در آبان امسال نسبت به مهر سال جاری به ۱.۸ درصد رسیده است.

بانک مرکزی اعلام کرده این اتفاق، نشانه کاهش سرعت رشد قیمت معاملات مسکن در شهر تهران در آبان‌ماه نسبت به مهرماه سال جاری است.

گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در آبان سال ۹۹ از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور که از سوی اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر می‌شود، استنتاج شده است.

«فشار بخشی از دموکرات‌ها» بر بایدن برای کاهش بودجه نظامی آمریکا

خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه از فشار بخشی از دموکرات‌ها بر جو بایدن، رئیس ‌جمهور منتخب آمریکا، برای کاهش بودجه نظامی این کشور خبر داد.

دونالد ترامپ، رئیس ‌جمهور آمریکا، طی سه سال بودجه نظامی آمریکا را از بیش از ۶۱۹ میلیارد دلار به ۷۴۰ میلیارد دلار یعنی حدود ۱۹ درصد افزایش داد.

به گفته رویترز، به دلیل پشتیبانی بودجه نظامی از شمار زیادی از مشاغل آمریکایی‌ها پس از همه‌گیری بیماری کووید ۱۹، احتمال کاهش آن بسیار کم است.

این در حالی است که بر اساس گزارش مؤسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم موسوم به سیپری که اردیبهشت امسال منتشر شد، تحت تأثیر پیامدهای اقتصادی شیوع ویروس کرونا روند افزایش هزینه‌های نظامی آینده ممکن است متوقف و حتی معکوس شود.

بیشتر

XS
SM
MD
LG