لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۳۵

انتقاد شدید مکرون از دولت اردوغان: ترکیه نیات امپریالیستی دارد


امانوئل ماکرون، رییس جمهور فرانسه با انتقاد تند از سیاست‌های دولت اردوغان، گفته است که ترکیه «نیات امپریالیستی دارد» و به اردوغان توصیه کرده که «توهین نکند و دروغ نگوید».

آقای ماکرون، در گفت‌وگو با شبکه الجزیره که روز یک‌شنبه، یازدهم آبان، منتشر شد، تاکید کرد که مجموعه عملکرد ترکیه در خاورمیانه، شامل مداخلات در سوریه و بخش مدیترانه «نوع جدیدی از تجاوزگری بود که اعضای ناتو را غافلگیر کرد».

او همچنین با اشاره به دخالت ترکیه در جنگ لیبی، گفت آنکار «قوانین منع تحریم تسلیحاتی در لیبی را زیرپا گذاشت».

به گفته رئیس‌جمهور فرانسه، ترکیه در حالی که عضو پیمان ناتو است، علیه اعضای ناتو، سیاست و عملکرد ستیزه‌جویانه در پیش گرفته است.

آقای مکرون با تاکید بر اینکه «تمایلات امپریالیستی» ترکیه برای ثبات منطقه خوب نیست، گفت «اگر اردوغان در قبال فرانسه، اتحادیه اروپا و ناتو محترمانه رفتار کند، دروغ نگوید و توهین نکند، ‌این تنش قابل برطرف شدن است» و «فرانسه خواهان آرام شدن اوضاع است».

ترکیه و فرانسه هر دو کشورهای عضو ناتو هستند که طی ماه‌های گذشته به دلیل مناقشه لیبی، حفاری‌های ترکیه در مدیترانه و اخیرا هم درگیری‌ها در منطقه ناگورنو-قره‌باغ، روابط آن‌ها به شدت تیره‌وتار شده است.

علاوه بر این، رجب طیب اردوغان در روزهای گذشته در واکنش به سخنان امانوئل ماکرون در حمایت از حق انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام و انتقاد از اسلام‌گرایان افراطی، گفته بود که امانوئل ماکرون نیاز به معاینه روانی دارد.

رییس جمهور فرانسه در گفت‌وگو با شبکه الجزیره بار دیگر از «حق آزادی بیان» در کشورش دفاع کرد ولی گفت که احساسات مسلمانان را نسبت به کاریکاتورهای پیامبر اسلام «درک می‌کند».

آقای مکرون با تاکید بر اینکه «این احساسات نباید به رفتار خشونت‌آمیز منجر شود»، گفت دفاع از آزادی بیان در فرانسه، به معنای این نیست که او «از این کاریکاتورها» حمایت کرده است.

علاوه بر تنش‌های لفظی، ترکیه در اقدام به انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام، از کارزار تحریم کالاهای فرانسه که در برخی کشورهای اسلامی مطرح شد، حمایت کرد.

آقای ماکرون در مصاحبه با الجزیره از تحریم محصولات و کالاهای ساخت کشورش انتقاد کرد و آن را «غیرقابل قبول» نامید.

در یک رویداد دیگر که منجر به افزایش تنش در روابط دو کشور شد، مجله شارلی ابدو کاریکاتوری از رجب طیب اردوغان منتشر کرد که او را با لباس زیر و آبجویی در دست در کنار زنی نیمه برهنه منتشر کرد.

دولت ترکیه در اعتراض به این اقدام کاردار سفارت فرانسه در ترکیه را احضار کرد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG