لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۱۴:۲۱

خبرهای کوتاه

وزیر خارجه ایران به نشست بغداد می‌رود؛ عربستان و مصر هم حضور دارند

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جدید ایران، در اولین سفر خارجی خود روز شنبه، ۶ شهریور، برای شرکت در نشست یک روزه «حمایت از عراق» به بغداد سفر می‌کند. در این سفر نمایندگان کشورهای عربستان و مصر نیز حضور دارند.

پیش از این خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام عراقی نوشته بود که بغداد امیدوار است ابراهیم رئيسی، رئيس‌ جمهور ایران در این نشست شرکت کند، ولی سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزرات خارجه ایران از شرکت حسین امیرعبداللهیان در این نشست خبر داده است.

هدف اصلی از این اجلاس رفع تنش میان عربستان سعودی و متحدان عربش از یک سو و جمهوری اسلامی از سوی دیگر عنوان شده که در جنگ داخلی یمن و اوضاع یمن با یکدیگر در یک جنگ نیابتی قرار دارند.

ایران و عربستان از سال ۹۴ و پس از حمله به سفارت عربستان در تهران، روابط دیپلماتیک خود را قطع کرده‌اند. ایران و مصر نیز از سال ۵۸ روابط دیپلماتیک ندارند.

دولت عراق در ماه‌های گذشته تلاش کرده است که با برگزاری نشست‌های مشترک بین نمایندگان ایران و عربستان در بغداد، نقش میانجی را بازی کند. گزارش‌هایی درباره نشست مشترک نمایندگان ایران و مصر نیز منتشر شده است.

مذاکرات بین عربستان و عراق در هفته‌های اخیر به دلیل تشکیل دولت جدید در ایران متوقف شده است. ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق، ماه گذشته ابراز امیدواری کرده بود که ادامه این مذاکرات منجر به شروع به کار نمایندگی‌های دیپلماتیک دو کشور شود.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

اولین قطار حامل کالا از افغانستان به ترکیه، در ایران گرفتار شد

حرکت قطار از هرات افغانستان به سمت ایران
حرکت قطار از هرات افغانستان به سمت ایران

اولین قطار حامل کالاهای ترانزیتی افغانستان به ترکیه در مسیر عبور از ایران متوقف ماند.

خبرگزاری ایلنا روز یک‌شنبه، دوم اردیبهشت، گزارش داد که ایران از ارائه لوکوموتیو در ایستگاه روزنک، واقع در مرز، برای ادامه حرکت این قطار به سمت ترکیه امتناع کرده است.

دقیقاً مشخص نیست چرا جمهوری اسلامی از عبور این قطار حامل سنگ معدنی «تالک» جلوگیری کرده، اما یک منبع به ایلنا گفته است احتمالاً این مشکل مربوط به بدهی کنسرسیوم پیمانکار توسعه خط آهن از بابت پرداخت هزینه عبور قطار از ایران باشد.

این در حالی است که کنسرسیوم توسعه این پروژه، متشکل از شرکت‌های ایرانی است و تیرماه پارسال بعد از ۱۶ سال تعلل، خط آهن خواف-هرات را افتتاح کرد و مشکلات مالی این کنسرسیوم اصولاً ارتباطی به افغانستان یا ترکیه ندارد.

ایران به خاطر عدم توسعه خطوط ریلی، تحریم‌ها و مشکلات غیرمترقبه‌ای که در همکاری با شرکت‌ها و کشورهای خارجی گریبان‌گیر این شرکت‌ها و کشورها می‌شود، از کل طرح‌های ترانزیتی منطقه، از جمله کریدور شرق-غرب (چین-اروپا) و شمال-جنوب (روسیه-خلیج فارس) کنار گذاشته شده است.

بر اساس آمارهای وزارت راه و شهرسازی، ایران در سال گذشته تنها ۱.۵ میلیون تن ترانزیت ریلی کالای خارجی داشته که بخش اعظم آن مربوط به حمل گوگرد ترکمنستان به آب‌های جنوبی کشور بوده است.

این رقم حتی معادل یک پنجم ترانزیت ریلی کالاهای خارجی در جمهوری آذربایجان طی سال ۲۰۲۳ نیز نیست. جمهوری آذربایجان در سه‌ماهه نخست ۲۰۲۴ نیز نزدیک ۱.۹ میلیون تن کالای خارجی را از طریق خطوط ریلی ترانزیت کرده که بیش از کل ترانزیت ریلی کالاهای خارجی ایران در سال ۱۴۰۲ است.

همچنین حوزه ترانزیت کالاهای خارجی ترکیه در سال گذشته میلادی ۴۰ میلیارد دلار درآمد داشت که ۲۰ برابر کل درآمد سالانه ایران از محل ترانزیت کالاهای خارجی از طریق خطوط ریلی، هوایی، جاده‌ها و کشتیرانی است.

خبرگزاری ایلنا می‌نویسد در حالی که وزارت راه و شهرسازی و شرکت راه‌آهن بر ترانزیت ریلی کشور تأکید دارند و میعاد صالحی مدیرعامل شرکت راه‌آهن، مدعی است که افزایش ترانزیت ریلی در صدر اولویت برنامه‌ها قرار دارد، این اتفاق برای اولین عبور رسمی از راه‌آهن خواف-هرات در ایستگاه روزنک افتاده است.

«هر ماه ده تن» از زعفران تولید ایران به خارج قاچاق می‌شود

بسته‌های زعفران در قندوز افغانستان
بسته‌های زعفران در قندوز افغانستان

نایب رئیس شورای ملی زعفران ایران می‌گوید به دلیل عدم توانایی در «صادرات درست» زعفران و تأمین بازارها، اکنون «قاچاقچیان بازار را تأمین می‌کنند و بر اساس برآوردها هر ماه ده تن زعفران به صورت قاچاق از کشور خارج می‌شود».

به گزارش خبرگزاری ایسنا، غلامرضا میری روز یک‌شنبه، دوم اردیبهشت، گفت که «به دلیل تحریم‌ها و برخی مسائل داخلی صادرات مدیریت نمی‌شود» و «ما به دلیل تحریم‌ها نمی‌توانیم زعفران را از کشور به آمریکا و عربستان صعودی صادر کنیم، در نتیجه زعفران ما از افغانستان، امارات و اسپانیا به کل دنیا صادر می‌شود.»

وی افزود: «برای صادرات زعفران به چین و هند نیز باید ۳۸ و ۱۴ درصد عوارض پرداخت کنیم که برای صادرکننده پرداخت چنین عوارضی به صرفه نیست و قیمت تمام شده را افزایش می‌دهد، در نتیجه برخی خریداران ترجیح می‌دهند زعفران را از تاجر افغانستانی یا قاچاقچی خریداری کنند.»

غلامرضا میری اضافه کرد که «در حال حاضر به ۶۷ کشور دنیا زعفران صادر می‌کنیم و طبیعتاً باید بیش از ۴۰۰ تن زعفران صادر شود، اما بر اساس آمارها فقط ۲۰۰ تن زعفران صادر می‌کنیم و تقاضای جهانی نیز کم نشده است. این یعنی بخشی از نیاز بازارهای جهانی توسط قاچاقچیان تأمین می‌شود.»

موضوع زعفران ایران و افغانستان

روز ۲۲ فروردین، دبیر شورای ملی زعفران ایران در گفت‌وگو با رسانه‌ها گزارشی از وضعیت وخیم بازار زعفران تولیدی کشور داده و گفته بود که زعفران ایرانی نیز به «سرنوشت» پسته و فرش ایرانی دچار شده است.

فرشید منوچهری افزوده بود: «افغانستان… سال گذشته ۴۰ تن زعفران از ایران خریداری کرده و در بازارهای خود ما به فروش رسانده است یا اسپانیا با بسته‌بندی جدید زعفران ایران را در فروشگاه‌های زنجیره‌ای سراسر اروپا و حتی کشورهای عربی و آمریکا عرضه می‌کند، به طوری که اکنون بسیاری از مصرف‌کنندگان زعفران؛ ایران را به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده نمی‌شناسند.»

در پی این اظهارات، عبدالسلام جواد، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت طالبان، این موضوع را رد کرد و گفت: «افغانستان زعفران عالی و خوب دارد که در بازارهای جهانی از نام نیک برخوردار است و مقام اول را از آن خود کرده. ما نیازی نمی‌بینیم که زعفران‌های دیگر را با زعفران افغانستان مخلوط کنیم تا به تجارت خوب دست پیدا کنیم.»

وزارت تجارت طالبان می‌گوید افغانستان در سال ۱۴۰۲ حدود ۶۷ تن زعفران به ارزش ۴۹ میلیون دلار به کشورهای مختلف صادر کرده است.

با وجود این، غلامرضا میری، نایب رئیس شورای ملی زعفران ایران، در بخش دیگری از اظهارات روز یک‌شنبه دوم اردیبهشت خود سخنان وزارت تجارت طالبان را رد کرد.

او گفت: «افغانستان اعلام کرده که ۷۹ تن زعفران صادر می‌کند، در حالی که بر اساس آمارهای اعلامی خودشان تنها ۱۲ تن تولید می‌کنند. متأسفانه افغانستان ۶۷ تن زعفران را به نام زعفران افغانستان در بازارهای جهانی به مشتریان ما می‌فروشد.»

وزارت تجارت طالبان هنوز به این اظهارات تازه نایب رئیس شورای ملی زعفران ایران واکنشی نداشته است.

پژوهش جدید: همه‌گیری بعدی احتمالا با ویروس آنفولانزا ایجاد خواهد شد

نتایج یک پژوهش پزشکی جدید نشان می‌دهد که ویروس آنفولانزا در آینده نزدیک احتمالا به همه‌گیری جدیدِ یک بیماری عفونی مرگبار دامن خواهد زد.

مسئولان این پژوهش که نتیجه سال‌ها مطالعه بر سویه‌ها و جهش‌های ژنتیک ویروس آنفولانزا توصیف شده نسبت به همه‌گیری جهانی آنفولانزا هشدار داده‌اند.

به گزارش گاردین، نتایج این پژوهش هفته آینده بر اساس نظرسنجی از ۱۸۷ دانشمند برجسته حوزه بیماری‌های فراگیر منتشر خواهد شد و ۵۷ درصد این دانشمندان بر این باور هستند که یک سویه از ویروس آنفولانزا علت شیوع بعدی بیماری‌های عفونی مرگبار جهانی خواهد بود.

جان سلمانتون گارسیا از دانشگاه کلن که این مطالعه را انجام داده، می‌گوید این باور که آنفولانزا بزرگ‌ترین تهدید همه‌گیری در جهان است بر اساس تحقیقات طولانی‌مدتی است که نشان می‌دهد این ویروس به طور مداوم در حال فرگشت و جهش است.

به گفته او، تاکنون جهش‌های این ویروس کوچک و ضعیف بوده و در زمستان‌ها ظاهر و کم و بیش کنترل می‌شود، اما این لزوما برای همیشه صادق نخواهد بود.

نتایج این تحقیقات قرار است هفته آینده در کنگره اروپایی میکروبیولوژی بالینی و بیماری‌های عفونی ارائه و منتشر شود.

همه‌گیری جهانی پیشین مربوط به ویروس کرونا بود که در سال ۲۰۱۹ از کشور چین شیوع یافت و میلیون‌ها قربانی در جهان گرفت. هنوز خطر این ویروس دفع نشده و ۱۵ درصد دانشمندان برجسته علوم پزشکی بر این عقیده هستند که سویه‌های احتمالی جدید کرونا، دوباره باعث همه‌گیری در جهان خواهد شد.

حدود ۲۱ درصد از دانشمندانی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند معتقد هستند احتمالا ویروس جدیدی که هنوز برای دنیای علم ناشناخته است، خطری بالقوه برای همه‌گیری احتمالی آینده خواهد بود.

اما اکثریت دانشمندان نسبت به سویه‌های جدید آنفولانزا هشدار داده‌اند.

هفته گذشته، سازمان جهانی بهداشت نسبت به شیوع هشدار دهنده گونهH5N1 آنفولانزا هشدار داد. همه‌گیری این ویروس در سال ۲۰۲۰ آغاز شد و منجر به مرگ ده‌ها میلیون طیور و تلف شدن میلیون‌ها پرنده وحشی شده است.

اخیراً، این ویروس به گونه‌های پستانداران، از جمله گاوهای اهلی در ۱۲ ایالت ایالات متحده گسترش یافته و نگرانی‌ها در مورد خطرات آن برای انسان را بیشتر کرده است.

احضار دوباره حسینی در پی جریمه ۳۰۰ میلیونی به دلیل یک «اظهار نظر در مصاحبه»

حسین حسینی، کاپیتان تیم استقلال
حسین حسینی، کاپیتان تیم استقلال

فدراسیون فوتبال ایران روز یک‌شنبه، دوم اردیبهشت، اعلام کرد که حسین حسینی، دروازه‌بان تیم استقلال، «جهت ادای پاره‌ای از توضیحات» باید در کمیته انضباطی حضور یابد.

در بازی استقلال با آلومینیوم اراک در روز ۲۴ فروردین گذشته، یکی از زنان جوان هوادار استقلال وارد زمین شد و برای رهایی از ماموران، کاپیتان استقلال را در آغوش گرفت، اتفاقی که منجر به مشاجره بین نیرو‌های یگان ویژه با حسینی شد.

در پی این اتفاق، کمیته انضباطی حسین حسینی را به یک جلسه محرومیت تعلیقی و ۳۰۰ میلیون تومان جریمه محکوم کرد.

در واکنش به صدور این حکم مجازات، کاپیتان استقلال با طعنه به رای کمیته انضباطی گفت: «جریمه را می‌پردازم، فدای سر آن خانم.»

حال خبرگزاری رسمی ایرنا با اشاره به دعوت مجدد حسینی به کمیته انضباطی نوشته است: «احتمال دارد محرومیت تعلیقی حسینی بابت اظهارات اخیرش اجرایی شود.»

برنا، خبرگزاری وزارت ورزش، نیز روز یک‌شنبه نوشت:‌ «به نظر می‌رسد دلیل دعوت دوباره این بازیکن، مصاحبه آخر او باشد.»

حکم کمیته انضباطی مغایر با مقررات بود، چرا که حسینی هیچ یک از قوانین را نقض نکرده است. تشدید این محرومیت نیز برخلاف مقررات فیفاست.

حضور زنان در ورزشگاه‌ها در ایران برای تماشای مسابقات فوتبال از حواشی مهم این رشته ورزشی در سال‌های گذشته بوده است.

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، از پنج سال پیش از ایران خواسته است که اجازه ورود زنان به ورزشگاه‌ها را صادر کند، ولی فدراسیون فوتبال و سایر نهادهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی به بهانه نداشتن «زیرساخت‌های لازم» تاکنون از اجرای این دستور طفره رفته‌اند.

به همین دلیل حضور زنان در مسابقات فوتبال هم‌اکنون محدود و موردی رخ می‌دهد. جیمی‌جامپ تماشاگران زن در مسابقات فوتبال ایران کم‌سابقه است.

هزاران نفر به کارزار مجازی مخالفت با ساخت مسجد در پارک قیطریه پیوستند

عکسی که رسانه‌ها از محوطه حصاربندی‌شده‌ای در پارک قیطریه منتشر کرده‌اند که قرار است در آن مسجد ساخته شود
عکسی که رسانه‌ها از محوطه حصاربندی‌شده‌ای در پارک قیطریه منتشر کرده‌اند که قرار است در آن مسجد ساخته شود

تعداد امضای شهروندان پای کارزار مجازی مخالفت با ساخت مسجد در پارک قیطریه تهران و «تخریب» این پارک هر روز افزایش می‌یابد.

در لحظه تنظیم این خبر، بیش از ۱۴۷ هزار و ۶۰۰ نفر کارزار اینترنتی «درخواست جلوگیری از تخریب پارک قیطریه» را امضا کرده‌اند.

امضاکنندگان در نامه سرگشاده خود خطاب به روسای دو قوه مجریه و قضاییه و رئیس دیوان عدالت اداری با تأکید بر «آلودگی شدید هوای تهران و نیاز این شهر به وجود درختان» هشدار می‌دهند که تخریب پارک «عواقب جبران‌ناپذیری دارد».

سایت «هم‌میهن آنلاین» روز ۲۲ اسفند سال گذشته در یادداشتی از «حصارکشی در بخشی از حدود دوهزار متر مربع از پارک قیطریه» خبر داده و درباره ساخت «پاساژ و مرکز تجاری به بهانه مسجد» هشدار داده بود.

چند هفته بعد علیرضا زاکانی، شهردار تهران، روز هفتم فروردین در پاسخ به پرسش خبرنگاران ضمن تأیید ساخت مسجد در این پارک ادعا کرد که بر اساس مشاهدات او قرار است تنها «ده تا ۱۵ نهال» در این پارک «جابه‌جا شود».

افزایش امضاها پای کارزار مجازی مخالفت با ساخت مسجد پس از آن ادامه یافته که تجمع عده‌ای از مخالفان طرح شهرداری در روز ۱۳ فروردین با «حضور پرشمار» پلیس و مداخله آنها پایان یافت.

در مقابل کارزار مخالفت با تخریب پارک قیطریه، کارزاری هم در دفاع از ساخت مسجد در این پارک با این ادعا به راه افتاده که تهران «فاقد مکان‌های معنوی کافی است».

این در حالی است که به گفته یک عضو شورای شهر تهران «در فاصله ۳۰۰ تا ۵۰۰ متری بوستان قیطریه دو مسجد بزرگ قرار دارد».

کارزار دفاع از طرح شهرداریِ زیر نظر علیرضا زاکانی در یک هفته گذشته ۱۵۵ امضا جمع کرده است.

تظاهرات هزاران اسرائیلی برای برگزاری انتخابات زودهنگام و آزادی گروگان‌ها

در تازه‌ترین دور از اعتراضات علیه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، هزاران معترض اسرائیلی روز شنبه با حضور خیابان‌ها خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام و تشدید تلاش‌های برای آزادی گروگان‌ها شدند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید، در حالی تظاهرات علیه دولت بنیامین نتانیاهو ادامه دارد که جنگ غزه وارد هفتمین ماه خود می‌شود و نارضایتی نسبت به رویکرد دولت در قبال آزادی ۱۳۳ گروگان اسرائیلی که هنوز در دست گروه افراطی حماس هستند، در حال افزایش است.

آمریکا و شماری از کشورهای اروپایی گروه حماس در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند.

در تل آویو تظاهرکنندگان در میدان دموکراسی تجمع کردند. آنها ضمن درخواست برگزاری انتخابات زودهنگام، خواهان تشدید تلاش برای آزادی گروگان‌ها شدند. تظاهرکنندگان با در دست داشتن پرچم اسرائیل شعارهایی علیه دولت نتانیاهو سر دادند.

گزارش‌ها حاکی است که پلیس بخش‌هایی از خیابان‌های اطراف میدان دموکراسی و همچنین خروجی‌های نزدیک به بزرگراه آیالون را مسدود کرد.

رویترز می‌گوید نظرسنجی در اسرائیل نشان می‌دهد که اکثر مردم این کشور بنیامین نتانیاهو را مسئول شکست‌های امنیتی می‌دانند که منجر به حمله بی‌سابقه گروه افراطی حماس در ۱۵ مهرماه به اسرائیل شد.

بنیامین نتانیاهو تاکنون بارها با احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام مخالفت کرده است و نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند در صورت برگزاری انتخابات زودهنگام٬ او در چنین انتخاباتی شکست خواهد خورد.

با استفاده از رویترز

مرگ دست‌کم ۵۸ نفر پس از واژگونی قایق مراسم خاکسپاری در آفریقای مرکزی

در تصاویر دیده می‌شود که برخی از مسافران بر روی قایق ایستاده و برخی نیز روی سازه‌های چوبی آن نشسته‌اند
در تصاویر دیده می‌شود که برخی از مسافران بر روی قایق ایستاده و برخی نیز روی سازه‌های چوبی آن نشسته‌اند

رئیس سازمان حفاظت مدنی آفریقای مرکزی می‌گوید ۵۸ نفر بر اثر واژگون‌شدن قایق مراسم خاکسپاری در بانگوی، پایتخت این کشور، جان خود را از دست دادند.

توماس جیماس روز شنبه، اول اردیبهشت‌ماه، با بیان اینکه این قایق «مملو از مسافر بود»، به یک رادیو محلی گفت: «ما توانستیم ۵۸ جسد را بیرون بیاوریم اما تعداد کل افرادی را که زیر آب هستند، نمی‌دانیم.»

به گفتهٔ شاهدان و ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، این قایق که بیش از ۳۰۰ نفر را حمل می‌کرد، بر روی رودخانه امپوکو در جنوب شرقی پایتخت واژگون شد.

در این تصاویر دیده می‌شود که برخی از مسافران بر روی قایق ایستاده و برخی نیز روی سازه‌های چوبی آن نشسته‌اند.

این قایق در حال رفتن به مراسم تشییع جنازهٔ رئیس یک روستا بود اما اندکی پس از حرکت در هم شکست و امدادگران پس از ۴۰ دقیقه وارد عمل شدند.

یکی از نزدیکان افراد کشته‌شده گفته است که اجساد برخی از قربانیان از جمله خواهر خود را با کمک ماهیگیران و ساکنان از آب گرفته است.

سیل در هشت استان ایران؛ ۱۰ نفر در جنوب سیستان و بلوچستان جان باختند

عدم امدادرسانی به مناطق سیل‌زده از سوی نهادهای مسئول انتقادات بسیاری را برانگیخته است
عدم امدادرسانی به مناطق سیل‌زده از سوی نهادهای مسئول انتقادات بسیاری را برانگیخته است

معین‌الدین سعیدی، نمایندهٔ مجلس شورای اسلامی، می‌گوید بر اثر سیل در جنوب استان سیستان و بلوچستان تاکنون ۱۰ نفر کشته شده‌اند.

آقای سعیدی، روز شنبه، اول اردیبهشت‌ماه، در گفت‌وگو با سایت انتخاب گفت:‌ «راه‌های ترانزیتی و روستایی در برخی از شهرستان‌ها تا حدود ۷۰ درصد تخریب شده‌اند و آب وارد بسیاری از منازل شده است.»‌

روزنامهٔ پیام‌ما نیز روز گذشته اعلام کرد که شمار استان‌های سیل‌زده در ایران به هشت استان افزایش یافته است.

این روزنامه به نقل از سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اعلام کرد که علاوه بر استان سیستان و بلوچستان، استان‌های بوشهر،‌ خراسان رضوی و جنوبی، فارس، کرمان،‌ هرمزگان و یزد دچار سیل و آبگرفتگی شده‌اند.

در همین زمینه خبرگزاری ایسنا روز ۳۰ فروردین اعلام کرد که با غرق‌شدن یک کودک ۱۰ ساله، تعداد کشته‌شدگان سیل در استان هرمزگان به چهار نفر رسیده است.

با این وجود عدم امدادرسانی به مناطق سیل‌زده از سوی نهادهای مسئول انتقادات بسیاری را برانگیخته است.

مجیب حسنی، فرماندار شهرستان نیکشهر، در استان سیستان و بلوچستان با اعلام اینکه سیل بند حفاظتی ۱۰ روستا در این شهرستان تخریب شده و با تشدید بارش‌های وضعیت این مناطق بحرانی خواهد شد، به وب‌سایت سازمان هلال احمر گفت: «پس از گذشت چند ‌روز هنوز ماشین‌آلات راهسازی برای بازگشایی راه‌های نیکشهر وجود ندارند.»

او همچنین اعلام کرد: «همچنان پس از گذشت چند روز از وقوع سیلاب راه دسترسی به بیش از ۱۰۰ روستا در نیکشهر کاملا مسدود است و مردم برای تأمین مایحتاج زندگی یا انتقال بیماران با مشکل جدی مواجه هستند.»

کمپین فعالان بلوچ نیز روز شنبه، اول اردیبهشت، با اشاره به «نبود زیرساخت‌های لازم» و «عدم مدیریت مناسب ارگان‌های دولتی» در مقابله با سیل، اعلام کرد که بر اثر سیل اسفندماه گذشته و سیل روزهای اخیر ۱۸ شهروند از مناطق عمدتاً بلوچ‌نشین کشته شده‌اند.

محمود عباس: تشکیلات خودگردان فلسطینی در رابطه با آمریکا «تجدیدنظر» می‌کند

دیدار محمود عباس با وزیر خارجه آمریکا در آبان سال گذشته
دیدار محمود عباس با وزیر خارجه آمریکا در آبان سال گذشته

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی می‌گوید در پی رأی وتو ایالات متحده به قطعنامه درخواست عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل متحد، این تشکیلات در روابط خود با واشینگتن «تجدیدنظر» خواهد کرد.

محمود عباس روز شنبه اول اردیبهشت در گفت‌وگو با وفا، خبرگزاری رسمی این تشکیلات، گفت: «رهبری فلسطین در روابط دوجانبه با آمریکا تجدیدنظر خواهد کرد تا از منافع مردم و نهضت ما و حقوق خود اطمینان یابد.»

او در این مصاحبه اختصاصی که نسخه عربی آن منتشر شده است، ایالات متحده را به «حمایت از اشغالگری» اسرائیل متهم کرد و گفت سایر کشورهای جهان با درخواست عضویت فلسطین در سازمان ملل بر اساس حقوق بین‌المللی موافق بودند.

در جریان رأی‌گیری روز ۳۰ فروردین، ۱۲ کشور عضو شورای امنیت از عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل حمایت کردند. در این رای‌گیری بریتانیا، عضو دائم شورای امنیت، به همراه سوئیس، عضو غیر دائم، به این قطعنامه رای ممتنع دادند.

آمریکا با وتو کردن این قطعنامه در حالی مانع از تصویب آن شد که علاوه بر فرانسه، چین و روسیه، سه عضو دائم شورای امنیت، ژاپن و کره جنوبی، دو متحد آسیایی آمریکا، نیز به پیش‌نویس قطعنامه عضویت فلسطین در سازمان ملل رای مثبت دادند.

محمود عباس همچنین روز شنبه وعده داد که تشکیلات خودگران یک «راهبرد جدید» و مستقل برای حفاظت از تصمیمات ملی فلسطین طراحی می‌کند و دیگر از دیدگاه‌های منطقه‌ای آمریکا پیروی نخواهد کرد.

او همچنین مدعی شد که این اقدام ایالات متحده باعث «خشم بی‌سابقه مردم فلسطین» و منطقه شده است.

رابرت وود، معاون سفیر ایالات متحده در سازمان ملل پنجشنبه در نشست شورای امنیت گفت: «ایالات متحده همچنان به حمایت قوی از راه حل ایجاد دو کشور ادامه می‌دهد. »

این دیپلمات آمریکایی تصریح کرد که «وتوی» این قطعنامه را نباید به مثابه مخالفت ایالات متحده با تشکیل دولت فلسطین دانست، بلکه تاکیدی بر این است که تنها از طریق مذاکرات مستقیم بین طرفین چنین اتفاقی محقق خواهد شد.

اوکراین با ده‌ها پهپاد تاسیسات انرژی روسیه را هدف قرار داد

تصویر خسارت ناشی از حملات قبلی اوکراین به تاسیسات نفتی منطقه بریانسک روسیه
تصویر خسارت ناشی از حملات قبلی اوکراین به تاسیسات نفتی منطقه بریانسک روسیه

خبرگزاری رویترز از قول یک منبع اطلاعاتی اوکراین از حمله گسترده این کشور به تاسیسات انرژی روسیه خبر داد.

بر اساس این گزارش، پهپادهای اوکراینی یک تاسیسات ذخیره سوخت و سه پست برق را مورد هدف قرار داده‌اند. وزارت دفاع روسیه نیز حملات گسترده اوکراین با پهپادهای دوربرد در بامداد روز شنبه اول اردیبهشت را تایید کرده است.

اوکراین و روسیه طی هفته‌های گذشته حملات به زیرساخت‌های انرژی همدیگر را تشدید کرده‌اند.

مقام اطلاعاتی اوکراین گفته است مخزن سوختی که شعله‌ور شده است، به همراه سه پست برق هدف قرار گرفته شده در خدمت صنایع تولید تسلیحات روسی بودند.

وزارت دفاع روسیه روز شنبه اول اردیبهشت اعلام کرد ۵۰ پهپاد اوکراینی را ردیابی و منهدم کرده است؛ از جمله ۲۶ پهپاد در منطقه بلگورود، ۱۰ فروند در بریانسک، شش فروند در کورسک و دو پهپاد در منطقه تولا و چند پهپاد نیز در آسمان مسکو و شهرهای دیگر منهدم شدند.

ویاچسلاو گلادکوف فرماندار منطقه مرزی بلگورود با اوکراین می‌گوید در حملات شبانه اوکراین دو نفر کشته شدند و یک تاسیسات ذخیره سوخت آتش گرفت.

وزارت دفاع روسیه همچنین بدون ارائه شواهدی مدعی شده است یک فروند جنگنده سوخو-۲۵ اوکراینی را سرنگون کرده است.

روز گذشته اوکراین یک جنگنده روسی را ساقط کرده بود، اما مقامات نظامی روسیه علت سقوط را «مشکلات فنی» عنوان کرده بود.

اوکراین معمولا درباره حملات پهپادی به خاک روسیه سکوت می‌کند. ارتش اوکراین روز شنبه اعلام کرد دو فروند از هفت موشک شلیک شده روسی را ساقط کرده و سه پهپاد شناسایی دشمن را مورد هدف قرار داده است.

کی‌یف طی هفته‌های گذشته از شرکای غربی خواسته است قدرت دفاع هوایی این کشور را تقویت کنند.

آلمان اخیرا توافق کرد که سامانه‌های دفاع هوایی جدیدی در اختیار اوکراین قرار دهد.

کنگره آمریکا نیز بعد از ماه‌ها تعلل، در حال مذاکره برای تصویب بسته کمک نظامی ۶۰ میلیارد دلاری برای اوکراین است.

ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین روز جمعه گفته بود روسیه تنها در سال جاری میلادی ۱۲۰۰ موشک، ۱۵۰۰ پهپاد و ۸۵۰۰ بمب هدایت‌شونده به خاک این کشور پرتاب کرده است.

سیلاب‌ و بارش‌های سنگین در افغانستان و پاکستان جان نزدیک به ۱۷۰ تن را گرفت

تصویری از وقوع سیل در پاکستان
تصویری از وقوع سیل در پاکستان

وقوع سیلاب‌های ناشی از بارش‌های سنگین در پاکستان و افغانستان، تاکنون دست‌کم ۱۶۸ کشته برجا گذاشته است. انتظار می‌رود این شرایط جوی تا یک هفته دیگر ادامه یابد.

در ایران نیز بر اساس آمار رسمی، شمار قربانیان سیل دست‌کم شش نفر گزارش شده است.

سازمان مدیریت فجایع طبیعی پاکستان با اعلام خبر کشته‌شدن دست‌کم ۹۸ نفر در سیلاب‌های یک هفته گذشته این کشور، هشدار داده که بارش‌های شدید تا دو روز دیگر ادامه خواهد داشت و انتظار می‌رود از پنج‌شنبه هفته جاری دوباره موج جدیدی از بارش‌ها برای یک هفته آغاز شود.

بر اساس این گزارش که روز شنبه اول اردیبهشت منتشر شده، تاکنون بیش از سه هزار خانه در ایالت‌های بلوچستان، خیبر پختونخوا و پنجاب تخریب شده و به زیرساخت‌های این مناطق نیز آسیب جدی وارد شده است.

بارش‌های شدید سیل‌زا عمدتاً در مناطق شمالی و جنوبی این کشور اتفاق افتاده است.

در ایالت پنجاب ۲۱ نفر در حین کار در زمین کشاورزی به خاطر برخورد صاعقه جان باختند.

هم‌زمان گروه طالبان از کشته شدن دست‌کم ۷۰ نفر در سیلاب‌های اخیر افغانستان خبر داد و اعلام کرد بیش از ۲۶۰۰ خانه در این حوادث تخریب شده است.

در ولایت بامیان سه عضو یک خانواده به خاطر فروریختن سقف خانه در بارش‌های شدید، جان باخته‌اند.

در استان سیستان و بلوچستان ایران تا روز پنج‌شنبه برخی منابع خبری از مرگ ۱۸ نفر و ناپدید شدن دو نفر در سیلاب‌ها خبر دادند و دولت فعلا مرگ شش نفر در سیلاب‌های استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان را تأیید کرده است.

هفت استان ایران از هفته گذشته درگیر سیل هستند.

به‌دلیل بارش‌های سنگین اخیر در مناطق مرزی روسیه و قزاقستان، افغانستان و پاکستان، جنوب ایران تا کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، این مناطق با سیلاب‌های ویرانگر مواجه شده‌اند.

رفت و آمد در امارات، قطر و عمان به خاطر ورود سیل به خیابان‌ها و فرودگاه‌ها طی چند روز گذشته مختل شده و مرگ دست‌کم ۱۸ نفر در عمان به خاطر سیلاب‌ها تأیید شده است.

جمهوری اسلامی، آمریکا را به‌دلیل «حمایت» از حکومت پهلوی محکوم و جریمه کرد

لوگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی
لوگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی

یک دادگاه عمومی در تهران دولت آمریکا را به دلیل «مشارکت در تأسیس ساواک و حمایت» از حکومت پهلوی مجرم شناخت.

به نوشته میزان،‌ خبرگزاری قوه قضاییه، شعبه ۵۵ دادگاه عمومی و حقوقی تهران در پی محکوم شناختن دولت ایالات متحده جریمه‌ای نقدی معادل بیش از یک میلیارد و ۹۱ میلیون دلار برای آمریکا تعیین کرده است.

آن طور که در خبر میزان آمده و در همه رسانه‌های حکومتی بدون هیچ توضیحی تکرار شده، این پرونده در پی شکایت «۱۵ نفر از زندانیان سیاسی قبل از انقلاب» ۱۳۵۷ تشکیل شده است.

خبرگزاری قوه قضاییه ادعا کرده است که شاکیان «اثبات کرده‌اند اگر حمایت‌های دولت آمریکا از دیکتاتوری پهلوی نبود چنین آسیب‌هایی به آن‌ها وارد نمی‌شد.»

رادیوفردا نام و مشخصات این «زندانیان سیاسی» را نیافت.

حکم جریمه جدید در حالی صادر شده است که پیشتر هم قوه قضاییه جمهوری اسلامی از محکومیت آمریکا در پرونده‌ای مشابه خبر داده بود.

در آذرماه ۱۴۰۰، همین شعبه از دادگاه عمومی در تهران دولت آمریکا را به دلیل آن چه «حمایت‌های مادی و معنوی از ساواک» خواند به پرداخت بیش از ۱۲ میلیارد دلار غرامت به «زندانیان سیاسی و بازماندگان آن‌ها» محکوم کرده بود.

در آن زمان هم نه نام این زندانیان شاکی منتشر شد و نه اسناد و مدارک دال بر محکومیت آمریکا.

ساواک، سازمان اطلاعات و امنیت در دوران حکومت محمدرضا پهلوی، وظیفه رصد فعالیت‌های مخالفان و ضدجاسوسی را برعهده داشت. ساواک در سال ۱۳۳۵ تأسیس و در بحبوحه انقلاب بهمن ۱۳۵۷ منحل اعلام شد.

تایوان از شناسایی ۲۱ جنگنده چینی در آب‌های اطراف خود خبر داد

عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

در آستانه مراسم تحلیف رئیس‌جمهور جدید تایوان، این کشور از شناسایی ۲۱ جنگنده چینی در آب‌های اطراف این جزیره خبر داد.

وزارت دفاع دولت تایپه روز شنبه اول اردیبهشت اعلام کرد از ساعت ۸:۱۵ امروز، ۲۱ جنگنده‌ چینی را بر فراز آب‌های اطراف جزیره تایوان شناسایی کرده است.

ویلیام لای چینگ‌ته، نامزد حزب دموکراتیک مترقی برنده انتخابات ریاست‌جمهوری ژانویه تایوان شده و قرار است ۲۰ مه، حدود یک ماه دیگر، مراسم تحلیف او برگزار شود.

چین بارها اعلام کرده تایوان بخشی از خاک این کشور است و باید به سرزمین مادری بازگردد. تایوان با رد این ادعا گفته است مردم این کشور باید درباره آینده خود تصمیم بگیرند.

دولت پکن پیشتر انتخاب لای چینگ‌ته به ریاست‌جمهوری تایوان را «خطری جدی» و «تهدیدی برای صلح در منطقه» توصیف کرده و گفته بود او قدم در «راه شرورانه» استقلال گذاشته است.

بیانیه وزارت دفاع تایوان می‌گوید از ۲۱ جنگنده چینی، ۱۷ فروند از خط میانه عبور کرده است. خط میانه، باریکه آبی به طول ۱۸۰ کیلومتر است که عنوان مرزهای غیررسمی چین و تایوان را دارد. دولت پکن خط میانه را به رسمیت نمی‌شناسد.

این بیانیه می‌افزاید ارتش تایوان تحرکات چین را به دقت زیر نظر دارد و تجهیزات مناسبی در منطقه برای پاسخ مستقر کرده است.

ورود جنگنده‌های چینی به حریم هوایی تایوان دو روز بعد از پرواز یک هواپیمای جنگی پیشرفته آمریکایی در تنگه تایوان انجام می‌شود.

آمریکا مهمترین متفق تایوان است و کمک‌های نظامی به این کشور ارائه می‌دهد.

ناوگان هفتم نیروی دریایی آمریکا، مستقر در ژاپن، پنج‌شنبه هفته گذشته از پرواز هواپیمای «پی-۸ پوسایدون» آمریکا بر فراز تنگه تایوان خبر داد.

این حادثه یک روز بعد از دیدار و مذاکرات وزرای دفاع آمریکا و چین انجام شده است؛ مذاکراتی که از نوامبر ۲۰۲۲ به خاطر افزایش تنش‌ها میان دو کشور متوقف شده بود.

هواپیمای «پی-۸ پوسایدون» برای عملیات‌های گشت‌زنی، شناسایی و پشتیبانی جنگ الکترونیک کاربرد دارد و به انواع موشک‌های پیشرفته مجهز است.

موافقت ارمنستان با بازگرداندن چهار روستای مرزی به جمهوری آذربایجان

از روستاهای مرزی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان
از روستاهای مرزی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان

هم‌زمان با اعلام خروج نیروهای حافظ صلح روسی از قره‌باغ کوهستانی، ارمنستان توافق کرد که چهار روستای دیگر جمهوری آذربایجان در منطقه «قزاق» را به این کشور بازگرداند.

کمیسیون مشترک تعیین حدود مرزی دو کشور روز جمعه ۳۱ فروردین در هشتمین اجلاس خود با حضور معاونان نخست‌وزیر، موضوع بازگرداندن چهار روستای جمهوری آذربایجان را در چهارچوب مرزهای دو کشور قبل از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی تأیید کرد.

مقامات ارشد هر دو کشور توافق برای بازگرداندن روستاها را «اقدامی چشمگیر» توصیف و آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا از این توافق استقبال کرده است.

بعد از توافق آتش‌بس جنگ ۴۴ روزه پاییز ۲۰۲۰ که منجر به بازگرداندن بخش‌های گسترده جمهوری آذربایجان شد، دو کشور شروع به مذاکره برای تعیین دقیق مرزها کردند.

چهار روستای بازگردانده‌شده طی سه دهه گذشته خالی از سکنه بوده‌اند، اما از لحاظ استراتژیک بسیار مهم هستند؛ خصوصا بزرگراه تجارتی ارمنستان و گرجستان به همراه خط لوله صادرات گاز روسیه به ارمنستان بسیار نزدیک به این روستاها است.

نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان نیز با اشاره به بازگرداندن چهار روستا گفت: «برای اولین بار است که دولت‌های ایروان و باکو مناقشات را پشت میز مذاکره حل کردند و این بسیار مهم است».

جنگ ۴۴ روزه قره‌باغ کوهستانی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در پاییز سال ۲۰۰۰، با وساطت روسیه پایان گرفت و جمهوری آذربایجان بعد از سه دهه، تمامی «اراضی اشغالی» را پس گرفت و تنها منطقه خان‌کندی که اکثریت ساکنان آن ارمنی‌تبار هستند، تحت محافظت نیروهای حافظ صلح روسیه قرار گرفتند.

ارتش جمهوری آذربایجان دوباره پارسال طی عملیاتی کل منطقه خان‌کندی را تحت کنترل قرار داد و به رغم اعلام تعهد برای حفظ امنیت ساکنان ارمنی این منطقه، بخش اعظمی از ساکنان آن به ارمنستان رفتند.

خروج نیروهای حافظ صلح روسیه از این منطقه و بازگشت به کشورشان از هفته جاری آغاز شده است.

با افزایش نارضایتی ارمنستان از روسیه به خاطر آنچه «عدم حمایت کافی» از این کشور در جنگ با جمهوری آذربایجان عنوان کرده، دولت ایروان از سال گذشته همکاری‌ها با اتحادیه اروپا و آمریکا را افزایش داده و نیروهای حافظ صلح چندین کشور غربی در مرزهای ارمنستان با جمهوری آذربایجان مستقر شده‌اند.

مذاکرات میان دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان نیز بیشتر در کشورهای غربی و با وساطت آنها انجام می‌گیرد.

فشار بر رسانه‌ها؛ دادگاهی در باکو به ادامه بازداشت یک روزنامه‌نگار مستقل رأی داد

عمران علی‌یف در وب‌سایت خبری خود بیشتر اخبار مربوط به پارلمان آذربایجان را پوشش می‌دهد
عمران علی‌یف در وب‌سایت خبری خود بیشتر اخبار مربوط به پارلمان آذربایجان را پوشش می‌دهد

در ادامه فشارها بر رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران، دادگاهی در باکو، پایتخت آذربایجان، روز جمعه، ۳۱ فروردین، به ادامه بازداشت موقت یک روزنامه‌نگار مستقل «به اتهام قاچاق» رأی داد.

عمران علی‌یف، مدیر یک وب‌سایت خبری که بیشتر اخبار مربوط به مجلس جمهوری آذربایجان را پوشش می‌دهد، روز پنج‌شنبه هفته گذشته در فرودگاه باکو بازداشت شد.

یک رسانه محلی به نقل از عمران علی‌یف نوشته است که او در بازداشتگاه با شوک برق شکنجه شده و مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

خبرگزاری رویترز به نقل از رسانه‌های محلی جمهوری آذربایجان بازداشت این روزنامه‌نگار را اقدامی تازه در جهت فشار بر رسانه‌های مستقل توصیف کرده است.

آقای علی‌یف در ارتباط با پرونده گروه رسانه‌ای آبزاس بازداشت شده که به گفته پلیس در سال گذشته در دفتر آن در باکو ۴۰ هزار یورو پول نقد یافت شده است.

از اواخر سال گذشته میلادی در پی این «کشف» در دفاتر گروه آبزاس شش کارمند دیگر این گروه رسانه‌ای هم بازداشت شده‌اند.

در مقابل گروه‌های بین‌المللی حامی آزادی بیان بازداشت این افراد را تلاشی برای ساکت کردن رسانه‌ها و متوقف ساختن گزارش‌های فساد توصیف کرده و خواهان آزادی آنها شده‌اند.

به نوشته رویترز، ۹ کارمند یک شبکه مستقل تلویزیونی هم در جمهوری آذربایجان به اتهام «قاچاق» دستگیر شده‌اند.

در جدولی که سازمان «گزارشگران بدون مرز» سالانه از شاخص آزادی مطبوعات در جهان منتشر می‌کند، جمهوری آذربایجان از میان ۱۸۰ کشور در رتبه ۱۵۱ قرار دارد.

بیشتر

تازه‌های ایران و جهان

XS
SM
MD
LG