لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۱۲

محموله کمک‌های تسلیحاتی آمریکا به اوکراین رسید


سفارت ایالات متحده در کی‌یف شامگاه جمعه اول بهمن اعلام کرد، نخستین محموله کمک‌های تسلیحاتی تازه دولت جو بایدن به اوکراین رسید.

این سفارتخانه با انتشار توییتی گفت که محموله مورد اشاره شامل حدود ۲۰۰ هزار پوند (کمتر از ۹۱ هزار کیلوگرم) مهمات برای دفاع اوکراین از خود در برابر روسیه است.

توییت بعدی سفارتخانه ایالات متحده در کی‌یف نیز می‌گوید که این محموله در کنار ۲.۷ میلیارد دلاری که واشینگتن از سال ۲۰۱۴ به اوکراین داده است، گویای تعهد ایالات متحده برای کمک به این کشور است تا بتواند توان دفاعی خود را در برابر تجاوزات فزاینده روسیه تقویت کند.

متعاقب این دو توییت ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، تصریح کرد که واشینگتن در سال گذشته میلادی بیشتر از همیشه به اوکراین کمک‌های امنیتی کرده است.

آقای پرایس در توییتر نوشت: «سال گذشته، ما ۶۵۰ میلیون دلار برای تجهیزات دفاعی و خدمات مرتبط با آن به اوکراین اختصاص دادیم.»

پیش از این جو بایدن بارها به روسیه هشدار داده بود که حمله دوباره به اوکراین برای مسکو تبعات فاجعه‌باری خواهد داشت.

مقامات روسیه بارها اتهام برنامه‌ریزی برای حمله به اوکراین را رد کرده‌اند، اما کرملین حدود یکصد هزار نیروی نظامی در نزدیکی مرز اوکراین مستقر کرده است، اقدامی که غرب اعتقاد دارد هدف از آن تهاجم دوباره به این کشور باشد.

با استفاده از شبکه اجتماعی توییتر و گزارش‌های رادیو فردا؛ س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG