لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ تهران ۱۸:۱۸

گروسی از تمایل ایران برای «مذاکرات جدی» با آژانس خبر داد


رافائل گروسی
رافائل گروسی

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت، جمهوری اسلامی برای نخستین بار در بیش از یک سال اخیر از خود تمایل جدی برای گفت‌وگو با آژانس نشان داده است.

رافائل گروسی این اظهارات را در مصاحبه با فایننشال تایمز در روز سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت مطرح کرده است. این نشریه بریتانیایی می‌گوید که رویکرد تازه ایران در قبال آژانس می‌تواند نشانه تمایل تهران برای کاهش تنش با واشینگتن باشد.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این مصاحبه تصریح کرد روابط ایران و آژانس که در ماه‌های اخیر پر‌تنش‌ بود، «می‌تواند وارد مرحله جدیدی بشود».

رافائل گروسی تاکید کرد که به‌نظر می‌رسد تهران می‌خواهد درباره موضوعات «جدی» مذاکره کند.

مدیر کل آژانس گفت: «من در آنها (مقامات جمهوری اسلامی) این درک را می‌بینم که بهتر است با هم تعامل داشته باشیم تا در مسیری کاملاً متفاوت مسائل را پیش ببریم، نه این که به مسیری برویم که به تشدید بیشتر تنش‌ها، خطر و شاید هم جنگ منجر شود.»

او اضافه کرد: «این خیلی مهم است زیرا ما پس از چندین ماه مذاکره دوباره توانستیم دوباره روابط را برقرار کنیم.»

مدیرکل آژانس اضافه کرد، ایران و آمریکا همچنان به باز نگه داشتن یک کانال دوجانبه برای مذاکرات ادامه می‌دهند.

رافائل گروسی ۱۷ اردیبهشت به ایران سفر کرد و با مقامات جمهوری اسلامی درباره نحوه همکاری با آژانس مذاکره کرد. او پس از بازگشت از تهران گفت، طرفین به «درک مشترک» رسیده‌اند و ایران به او گفته آماده است تا روی اقدامات مشخصی کار کند.

او همچنین گفته بود که سه دسته مسائل وجود دارد؛ بازرسی‌ها، مسائل باقی مانده و اقدامات داوطلبانه‌ای که ایران می‌تواند انجام دهد.

«تغییر دکترین هسته‌ای»

مدیرکل آژانس در همین روز در مصاحبه با گاردین از اظهارات ضمنی مقامات جمهوری اسلامی در خصوص تغییر در دکترین هسته‌ای و عدم همکاری با آژانس ابراز نگرانی کرد.

رافائل گروسی این اظهارات را پس از دیدار با دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا مطرح کرده است.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین گفت، شرایط توافق اتمی با جمهوری اسلامی در خصوص بازرسی‌ها از برنامه هسته‌ای ایران «در نقطه‌ای دشوار» قرار دارد.

رافائل گروسی در گفتگو با روزنامه بریتانیایی گاردین تصریح کرد: «اظهارات ضمنی درباره سلاح‌های هسته‌ای برای من بسیار جدی است. و من فکر می‌کنم این اظهارات باید متوقف شود. ما به شرایطی نزدیک می‌شویم که این پرسش بزرگ مطرح می‌شود که آنها چه می‌کنند و چرا آن را انجام می‌دهند.»

کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی و مشاور ارشد علی خامنه‌ای، در مصاحبه‌ای با شبکه الجزیره عربی که رسانه‌های ایران محتوای آن را روز پنج‌شنبه گذشته منتشر کردند، تهدید کرد که «ما ظرفیت تولید بمب را داریم» و در صورت «تهدید موجودیت» ایران، «ناچاریم دکترین هسته‌ای خود را تغییر دهیم».

او این اظهارات را در واکنش به احتمال هدف قرار دادن تأسیسات هسته‌ای ایران بیان کرد و گفت: «اگر آن‌ها بخواهند به توانایی‌های هسته‌ای ایران ضربه بزنند، طبیعتاً می‌تواند موجب تغییر دکترین هسته‌ای ایران شود».

این اظهارات کمال خرازی واکنش‌هایی در پی داشته است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پنجشنبه هفته گذشته اظهارات مشاور ارشد رهبر جمهوری اسلامی را «غیرمسئولانه» خواند و تاکید کرد ایالات متحده اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.

XS
SM
MD
LG