لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۱۹

سومالی همچنان نا آرام است


روز جمعه در حالی که نخست وزیر سومالی علی محمد قدی وارد پایتخت شد، بخشی از مردم در خیابان ها به پایکوبی پرداختند و گروهی نیز با شعار دادن علیه اتیوپی خواستار خروج ارتش این کشور از سومالی شدند.
هر چند به نظر می رسد با فرار اسلام گرایان، جنگ در سومالی به پایان رسیده است، اما هنوز نگرانی های بسیاری در مورد احتمال بالا گرفتن اختلافات میان قبیله های مختلف و آغاز یک جنگ داخلی دیگر در سومالی وجود دارد.

روز جمعه در حالی که نخست وزیر سومالی علی محمد قدی وارد پایتخت شد، بخشی از مردم در خیابان ها به پایکوبی پرداختند و گروهی نیز با شعار دادن علیه اتیوپی خواستار خروج ارتش این کشور از سومالی شدند.

اتیوپی و سومالی دو کشور همسایه و نه چندان دوست هستند که سی سال پیش با یکدیگر وارد جنگی خونین شدند.

هنوز کسی نمی داند ارتش اتیوپی تا چه زمانی در سومالی باقی خواهد ماند. ملس زناوی، نخست وزیر اتیوپی دو روز پیش اعلام کرد نیمی از آن چه باید انجام شده است و ارتش اتیوپی بعد از آن که به طور کامل ماموریتش را انجام داد از سومالی خارج خواهد شد.

در حال حاضر ارتش اتیوپی در پی باقی مانده اسلام گرایان که به بنرد کیسمایو گریخته اند حمله کرده است. گفته می شود این آخرین سنگر اسلام گرایان است.

عبداللهی یوسف رییس جمهور سومالی اعلام کرده است که ارتش اتیوپی تا زمانی که دولت سومالی قدرت را به طور کامل در دست نگیرد در این کشور باقی می ماند.

علی محمد قدی نخست وزیر سومالی در حال حاضر در مموگادیشو، پایتخت سومالی است. وی دیروز در جمع خبرنگاران اعلام کرد که روز بزرگی برای سومالی فرا رسیده است و اینک زمان آن است تا کشور را در آرامش بازسازی کنیم.

گفته های شاهدان عینی و گزارش خبرنگارانی که در محل حضور دارند هنوز نشانی از آرامش در محل نمی دهد. روز گذشته در پایتخت دائما صدای شلیک گلوله به گوش می رسید.

اسلام گرایان تهدید کرده اند که تجدید قوا خواهند کرد و کسانی که سومالی و فرهنگ قبیله ای آن را می شناسند هشدار می دهند که با اولین اختلافات در هنگام تقسیم قدرت ، سومالی صحنه نبردهای داخلی خواهد شد.

اسلام گرایان با وجود آن که به حمایت از تروریسم متهم بودند برای اولین بار پس از سال ها توانسته بودند آرامشی نسبی در سومالی برقرار کنند و قدرت را از دست گروه های مافیایی و تاجران مواد مخدر در آورند. هر چند همچون طالبان با اجرای قوانین شریعت و از میان برداشتن هر آن چه مخالف آن بود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG