لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ تهران ۲۳:۲۷

ابهامات در تفسیر دادستان کل آمریکا از گزارش رابرت مالر


مالر در جریان تحقیقات خود حدود دو هزار و ۸۰۰ احضاریه صادر و علیه حدود ۲۰ شخص حقیقی و حقوقی با طرح اتهامات گوناگونی اعلام جرم کرده است. ولی هیچیک از این اتهامات با احتمال تبانی و همکاری کارزار دونالد ترامپ با روسیه ارتباط مستقیمی ندارند.

گزارش مالر «دونالد ترامپ را تبرئه نمی‌کند»
يا «کاملاً و قطعاً او را تبرئه می‌کند»

در توضیحات ویلیام بار، دادستان کل و وزیر دادگستری آمریکا در مورد تحقیقات رابرت مالر بازرس ویژه وزارت دادگستری، در روز یکشنبه چهارم فرودرین یک نکته خیلی سریع مشخص شد: هنوز تکلیف احتمال همکاری و تبانی ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ مشخص نشده است.

نزدیکان و مشاوران دونالد ترامپ با ابراز خوشحالی می‌گویند بی‌گناهی رئیس‌جمهور اثبات شده است. ویلیام بار گفت بازرس مالر در گزارش خود می‌گوید که تحقیقات او «ثابت نکرده اعضای (ستاد انتخاباتی) دونالد ترامپ در جریان فعالیت‌های انتخاباتی با روسیه تبانی و یا توطئه کرده‌اند».

سارا سندرز مدیر مطبوعاتی کاخ سفید در پیامی در شبکه توئیتر نوشت: «بازرس ویژه وزارت دادگستری در تحقیقات خود هیچگونه تبانی و یا ممانعت از اجرای عدالت نیافته است. ویلیام بار وزیر دادگستری و معاون او نیز تأیید کرده‌اند که هیچگونه ممانعتی در انجام تحقیقات وجود نداشته است. یافته‌های وزارت دادگستری کاملاً و قطعاً رئیس‌جمهور را تبرئه می‌کند».

اما مخالفان دونالد ترامپ می‌گویند به این سرعت نمی‌توان نتیجه‌گیری کرد؛ چون نه ویلیام بار و نه رابرت مالر بازرس ویژه وزارت دادگستری چنین نتیجه‌گیری نکرده‌اند. این گزارش در مورد احتمال ممانعت دونالد ترامپ از انجام تحقیقات صراحت و قطعیت ندارد.

ویلیام بار، گزینه دونالد ترامپ برای مقام وزارت دادگستری و دادستان کل آمریکا که ماه گذشته به این مقام انتصاب شد در توضیحات چهار صفحه‌ای خود در مورد «نتایج اصلی» این تحقیقات ۲۲ ماهه نوشت: «با وجودی که این گزارش به این نتیجه نرسیده که رئیس‌جمهور مرتکب خلافی شده، ولی در عین حال او را تبرئه نمی‌کند».

به گفته ویلیام بار، بازرس ویژه وزارت دادگستری در گزارش خود حقایق را برشمرده ولی در مورد احتمال ممانعت از تحقیقات «نتیجه‌گیری نکرده است». آقای بار افزود او و راد روزنستین، معاون وزارت دادگستری «به این نتیجه رسیده‌اند که شواهد به دست آمده در جریات تحقیقات (بازرس مالر) برای اثبات جرم ممانعت از اجرای عدالت توسط رئیس‌جمهور کافی نیست».

ویلیام بار در عین حال افزود که بازرس مالر و هئیت تحقیق زیر نظر او قرار نیست اعلام جرم دیگری مطرح کنند.

دمکرات‌ها به سرعت با تفسیر کاخ سفید از توضیحات ویلیام بار مخالفت کرده، به وزیر دادگستری هشدار دادند که شواهد را دفن نکند و احتمال احضار رابرت مالر برای ارائه شهادت کامل در مورد نتایج تحقیقات خود به کنگره را مطرح کردند.

مالر در جریان تحقیقات خود حدود دو هزار و ۸۰۰ احضاریه صادر و علیه حدود ۲۰ شخص حقیقی و حقوقی با طرح اتهامات گوناگونی اعلام جرم کرده است. ولی هیچیک از این اتهامات با احتمال تبانی و همکاری کارزار دونالد ترامپ با روسیه ارتباط مستقیمی ندارند.

علاوه بر این مالر که نزدیک به دو سال مشغول تحقیق در مورد دخالت‌های روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ به نفع دونالد ترامپ بوده، مشخصاً اعلام نکرده که آیا در این زمینه جرمی اتفاق افتاده است یا نه و قضاوت نهایی در این زمینه را به وزیر دادگستری محول کرده است.

نانسی پلوسی، رئیس دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «تصمیم دادستان کل برای ارائه چکیده‌ای از نتایج تحقیقات ناکافی است. کنگره خواهان دریافت گزارش کامل و تمامی مدارک مربوطه است تا کمیته‌های کنگره بتوانند تحقیقات مستقل خود در زمینه کنترل قوه مجریه و قانونگذاری براساس یافته‌های گزارش بازرس مالر را ادامه دهند».

با توجه به اینکه ویلیام بار و وزارت دادگستری در مورد نحوه و میزان علنی کردن گزارش مالر تصمیم‌گیری خواهند کرد، کارشناسان حقوقی می‌گویند جدال در مورد انتشار علنی گزارش و احتمال وجود تخلف‌های بالقوه رئیس‌جمهور در این گزارش که ممکن است مبنایی برای استیضاح او قلمداد شود ادامه خواهد یافت.

در چکیده ارائه شده توسط وزیر دادگستری یادآوری شده که بازرس مالر در تحقیقات خود می‌گوید «با وجود پیشنهادات گوناگون افراد وابسته به حکومت روسیه برای کمک به کارزار انتخاباتی آقای ترامپ هیچ شواهدی در اثبات تبانی و توطئه اعضای کارزار و اطرافیان آقای ترامپ با روسیه به دست نیامده است».

در خلاصه این گزارش نام هیچیک از این افراد قید نشده و دمکرات‌ها خواستار اطلاعات بیشتری در مورد بخشی از نتیجه‌گیری گزارش هستند که می‌گوید تبانی و توطئه‌ای در کار نبوده است.

رابرت ریچ، پروفسور دانشگاه برکلی و وزیر اسبق کار در دولت کلینتون می‌گوید شواهد و ادعاها در مورد جلوگیری دونالد ترامپ از اجرای عدالت و پیشرفت تحقیقات «بسیار قوی» است.

او گفت: «خلاصه ارائه شده از سوی ویلیام بار نه تنها بر بخشی از یافته‌های تحقیقات سرپوش گذشته و گزارش بازرس مالر را ناقص کرده، در عین حال جزئیات مهمی را مسکوت گذاشته است. آقای بار تصمیم گرفته علیه دونالد ترامپ در رابطه با ممانعت از تحقیقات، اعلام جرم نکند. با وجودی که خود آقای ترامپ اعتراف کرده که جیمز کومی، رئیس سابق اف بی آی را به خاطر متوقف کردن تحقیقات مربوط به روسیه برکنار کرده است».

بر اساس گزارش آلن کراسبی از رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG