لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۰۶

«مأموران امنیتی مانع از دیدار خانواده‌های دراویش زندانی با نورعلی تابنده شدند»


وبسایت‌ «مجذوبان نور» خبر داده است که مأموران امنیتی مانع از دیدار خانواده‌های دراویش زندانی با نورعلی تابنده، رهبر دراویش گنابادی، شده‌اند. همزمان گزارش شده است که بی‌خبری از هشت درویش گنابادی زندانی همچنان ادامه دارد.

به نوشته وبسایت «مجذوبان نور» که خبرهای دراویش گنابادی را پوشش می‌دهد، گروهی از خانواده دراویش زندانی قصد داشتند روز جمعه بیستم مهرماه به مناسبت ۹۲ سالگی نورعلی تابنده در منزلش در خیابان پاسداران تهران با او دیدار کنند اما مأموران امنیتی از ورود آنان جلوگیری کرده‌اند.

از روزهای پایانی بهمن سال گذشته که درگیری‌هایی در خیابان پاسداران روی داد آقای تابنده در بازداشت خانگی ست.

در جریان درگیری‌های بهمن‌ماه گذشته حدود پانصد تن از دراویش بازداشت شدند که بیش از ۳۵۰ نفر از آنها هنوز زندانی هستند و برای ده‌ها تن از آنان نیز حکم‌های زندان طولانی‌مدت صادر شده است.

شماری از منابع، از جمله دیدبان حقوق بشر، نیز گفته‌اند که هفتم شهریورماه مأموران امنیتی با یورش به گروهی از دراویش که در زندان فشافویه تهران دست به تحصن زده بودند، آنها را بشدت کنک زدند.

از آن تاریخ تعدادی از دراویش به سلول انفرادی منتقل شده‌اند و از سرنوشت هشت تن از آنها به نام‌های رضا انتصاری، محمد شریفی‌مقدم، کسری نوری، مرتضی کنگرلو بیلچی، سینا انتصاری، مهدی اسکندری، امیر نوری و حسام معینی خبری در دست نیست.

فائزه عبدی پور، فعال دانشجویی و همسر محمد شریفی، گفته است که بی‌خبری و اظهارات متناقض مسئولان قضایی خانواده این دراویش را نگران کرده است.

به گفته خانم عبدی پور، دادستان تهران اعلام کرده که برای این دراویش پرونده جدیدی تشکیل شده اما به اتهام آنان اشاره نکرده است.

از بین دراویشی که در بهمن سال گذشته بازداشت شدند محمدرضا ثلاث از سوی دادگاه متهم شد که سه مأمور پلیس را با اتوبوس زیر گرفته و سرانجام ۲۸ خرداد اعدام شد.

زینب طاهری، وکیل آقای ثلاث، تاکید داشت که او بی‌گناه است؛ سازمان عفو بین‌الملل نیز گفته بود اعدام او «عدالت را قربانی می‌کند».

پس از اجرای حکم اعدام محمد ثلاث، وکیل مدافع وی نیز پس از آنکه اعلام کرد قصد دارد «اسناد بی‌گناهی» موکلش را منتشر کند، بازداشت و پس از مدتی آزاد شد.

منبع: وب‌سایت‌ مجذوبان نور،وب‌سایت‌ کمپین حقوق بشر در ایران و رادیو فردا؛ ا.م/ ج
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG