لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۲۹

کمک ۵۰۰ میلیون دلاری بین‌المللی به مأموریت نظامی در غرب آفریقا


مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه اعلام در یک کنفرانس بین‌المللی نیم میلیارد دلار برای تأمین هزینه عملیات نظامی نیروهای چندملیتی در غرب آفریقا جمع‌آوری شده است.

اروپا می‌کوشد با تأمین امنیت ناحیه ساحل در غرب آفریقا از رسیدن مهاجران و پیکارجویان تندرو به سواحل خود جلوگیری کند.

پنچ کشور چاد، نیجر، بورکینافاسو، مالی و موریتانی که در غرب نوار میانی آفریقا موسوم به ساحل قرار دارند، و با نام گروه پنج کشور ساحل شناخته می‌شوند، و در ماه‌های ابتدایی امسال، پیشنهاد تشکیل یک گروه ضربت منطقه‌ای را برای مقابله با تهدیدات مرزی در دستور کار قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز در یک کنفرانس بین‌المللی با حضور حدود ۵۰ کشور از جمله آمریکا، ژاپن و نروژ کشورهای شرکت‌کننده، ۵۰۹ میلیون دلار برای کمک به این گروه ضربت چند ملیتی، که متشکل از نظامیان مالی، نیجر، چاد، بورکینافاسو و موریتانی است، تقبل کنند.

اتحادیه اروپا که معتقد است آموزش و تجهیز نیروهای مسلح محلی می‌تواند از خطر تلفات نیروهای خود بکاهد یکی از بزرگترین اهداکنندگان کمک مالی بود و ۱۱۶ میلیون یورو تقبل کرد. این کمک‌ها زمنیه را برای آغاز عملیات این نیروها در منطقه از سال جاری فراهم خواهد کرد.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تأکید کرد که برای آغاز هر چه سریع‌تر عملیات این نیروها، کمک‌های مالی باید به سرعت پرداخت شود. در همين حال رهبران کشورهای آفریقایی گفتند این مبلغ فقط هزینه اولین سال عملیات نیروهای چند ملیتی را تأمین می‌کند.

فرانسه قدرت استعماری سابق این منطقه که هم اکنون بیش از چهار هزار نظامی در ناحیه ساحل دارد، پس از سال‌ها تلاش برای تامین مالی هزینه عملیات نیروهای خود از نتایج این کنفرانس استقبال کرد.

دیپلمات‌ها می‌گویند تغییر نگرش بسیاری از کشورها نتیجه این ارزیابی است که گروه‌های مسلح تندرو می‌توانند از ناحیه ساحل در آفریقای غربی برای حمله به کشورهای غربی استفاده کنند.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، که در کنار رهبران آلمان و ایتالیا ایستاده بود، گفت: «ما همراه با نیروهای چند ملیتی محلی به عملیات تهاجمی خود برای ریشه کن کردن تروریسم جهادی در سراسر منطقه ادامه خواهیم داد».

خبرگزاری رویترز یادآوری می‌کند که گروه‌های اسلام‌گرای مسلح در سال ۲۰۱۲ شمال مالی را تصرف کردند هر چند نظامیان فرانسوی که به منطقه اعزام شدند، توانستند در سال ۲۰۱۳ آنها را عقب برانند. این رویداد باعث شد که آمریکا و سایر کشورها افزایش تهدید نیروهای جهادی در شمال غربی آفریقا را جدی بگیرند.

حدود ۸۰۰ نظامی آمریکایی در کشور چاد مستقر هستند و چهار تن از آنها در ماه اکتبر سال گذشته کشته شدند. ولی هنوز هم در سطح جهانی، امنیت این مناطق صحرایی گسترده چندان جدی گرفته نمی‌شود.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان گفت تقبل کمک مالی به عملیات نظامی در منطقه نشانه تعهد اتحادیه اروپا به ایجاد ثبات در منطقه است. او افزود: «ما نمی‌توانیم با مهاجرت غیرقانونی فقط در لیبی مقابله کنیم. این اقدامات را باید در چاد، مالی و نیجر آغاز کرد. تمام اروپا در این مسئله دخیل است».

عملیات نظامی پنج کشور آفریقایی ناحیه ساحل که مقر فرماندهی آن در مالی است، قرار است حدود پنج هزار پرسنل شامل هفت گردان را در بربگیرد و در مأموریت‌های بشردوستانه و کارهای مربوط به توسعه نیز مشارکت خواهد کرد.

به گفته صلیب سرخ بین‌المللی در سال ۲۰۱۷ حدود ۳۵۰ هزار نفر فقط از طریق چاد عبور کرده و اکثر آنها می‌کوشند با رسیدن به سواحل شمال آفریقا به اروپا بروند.

علاوه بر اتحادیه اروپا، آمریکا، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و چند کشور دیگر نيز کمک مالی به این مأموریت را تقبل کردند.

فرانسه قرار است طی پنج سال آینده حدود ۱.۲ میلیارد یورو برای طرح‌های توسعه اقتصادی در این منطقه هزینه کند که به نسبت رقم فعلی حدود ۴۰ درصد بیشتر است. سایر کشورها نیز قرار است به کشاورزان، زیر ساخت‌های آموزشی و طرح‌های آبرسانی کمک کنند.

طبق اطلاعات رسمی، اتحادیه اروپا حدود هشت میلیارد یورو به طرح‌های توسعه در سطح این منطقه کمک می‌کند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG