لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۳۸

درخواست پنج کشور غرب آفریقا برای حمایت مالی اروپا در مقابله با گروه‌های اسلام‌گرا


رئیس‌جمهور فرانسه به تازگی در سفر با مالی بر تعهدات فرانسه در قبال کشورهای گروه پنج تأکید کرده بود.

شماری از کشورهای غرب آفریقا با هدف ایجاد نیرویی چندملیتی برای مقابله با گروه‌های شبه‌نظامی اسلام‌گرا خواستار کمکی ۵۰ میلیون یورویی از اتحادیه اروپا شده‌اند.

بر پایه گزارش رویترز، منطقه غربی از نوار موسوم به ساحل در آفریقا، در سال‌های اخیر تبدیل به مرکز تولید گروه‌های جهادگرا شده است. گروه‌هایی که بعضاً با القاعده یا داعش پیوند خورده‌اند و کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه، نگران آن هستند که اگر به این وضعیت رسیدگی نشود، مخاطراتی را برای اروپا در پی خواهد داشت.

پنچ کشور چاد، نیجر، بورکینافاسو، مالی و موریتانی که در غرب نوار میانی آفریقا موسوم به ساحل قرار دارند، و با نام گروه پنج کشور ساحل شناخته می‌شوند، اخیراً پیشنهاد تشکیل یک گروه ضربت منطقه‌ای را برای مقابله با تهدیدات مرزی در دستور کار قرار داده‌اند.

گرچه اجرای این تصمیم بیشتر به واسطه مشکلات مالی به تعویق افتاده است.

اکنون آن طور که این خبرگزاری روز شنبه به نقل از فرمانده ارتش مالی نوشت، شورای وزیران گروه پنج کشور ساحل، از اتحادیه اروپا خواستار حمایت مالی اتحادیه اروپا از روند تشکیل و عملیاتی شدن این گروه ضربت منطقه‌ای شده است.

پیشنهاد تشکیل یک گروه ضربت در این منطقه غربی آفریقا، سال گذشته مطرح شد و بر اساس این طرح قرار هر یک از کشورهای گروه پنج، یکصد سرباز آموزش دیده را که از قابلیت واکنش سریع به تهدیدهای امنیتی برخوردار باشند، برای مقابله با گروه‌های جهادی این منطقه در اختیار بگذارند.

بر پایه این طرح، این گروه واکنش سریع قرار است مکمل تلاش‌هایی باشند که ارتش‌های این کشورها، صلح‌بانان سازمان ملل در مالی، و نزدیک به چهار هزار سرباز فرانسوی مستقر در این مناطق در مقابله با گروه‌های شبه‌نظامی صورت می‌دهند.

مداخله نظامی فرانسه در سال ۲۰۱۶، به شکل موفقیت‌آمیزی شبه‌نظامیان را از مناطقی که در صحرای شمالی مالی تصرف کرده بودند، بیرون کرد، گرچه همچنان گروه‌های شبه‌نظامی به حملات خود علیه نیروهای دولتی، صلح‌بانان سازمان ملل و نیز غیرنظامیان ادامه می‌دهند.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، در سفر ماه پیش خود به مالی، با تأکید بر تعهدات فرانسه به کشورهای این منطقه، از آلمان و دیگر کشورهای اروپایی خواسته بود که کمک‌های خود به این کشورها، از جمله کمک‌های نظامی را افزایش دهند.

آن طور که وزیر دفاع فرانسه روز جمعه اعلام کرد، نیروهای فرانسوی در هفته‌ای که گذشت در مالی حدود ۲۰ شبه‌نظامی اسلامگرا را کشته‌اند.

یک روز پیش از آن در حمله‌ای به یک پایگاه صلح‌بانان سازمان ملل در شمال مالی، چندین سرباز فرانسوی کشته شدند. حمله‌ای که مسئولیت آن را یک گروه وابسته به القاعده به عهده گرفت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG