لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۷:۴۶

گذار از خشونت با اشعارمولانا


پيا م مولانا واشعار او امروز در سطحی جهانی و به زبانی يگانه در قلب مردم تبديل شده است. زبان صلح، دوستی و عشق بدون شرط.

درشمال کاليفرنيا در هفته های گذشته علاوه بر اجرای مراسم گوناگون از جمله جلسات شعرخوانی،رقص سماع و اجرای موسيقی به مناسبت سال مولانا؛ روزنامه سن فرانسيسکو کرونيکل نيز دريکی از سرمقالات خود با عنوان «آيا اشعار رومی شاعر قرن هفتم ايران می تواند ما را از اين دوران خشونت بار قرن بيست ويکم گذار دهد؟»به مولانا جلال الدین پرداخت.


با اينکه ده سال آخر زندگی مولانا جلال الدين رومی، در ميان خبرهای وحشت آوری چون حمله مغول ها و با وجود ترس و وحشت همگانی از کشتارهای جمعی و پاکسازی نژادی و حتی حمله های تروريستی شبيه به آنچه که امروزه شاهد آن هستيم، جزو زندگی روزمره اين شاعر قرن هفتم ايران بود، اما در اشعار رومی نشانه ای از اين خشونت ها ديده نمی شود.


روزنامه سن فرانسيسکو کرونيکل، ضمن بررسی معانی کلام مولانا جلال الدين رومی گفت وگويی نيز با پروفسور مجيد نائينی مولانا شناس سرشناس ايرانی انجام داده است.


بنا بر گفته رومی شناس ايرانی پروفسور مجيد نائينی که اخيرا در سازمان ملل متحد نيز سخنرانی درباره مولانا داشته است «جلال الدين رومی خود را از خشونت، کينه جويی و انتقام دور نگه مي داشت و همچون مسيح ، گاندی و مارتين لوتر کينگ اعتقاد داشت هر دشمنی حکم دوايی را دارد که مردم مي توانند با آن به رستگاری برسند»


پروفسور نائينی معتقد است که: «مولانای عشق، نقشه بسيار دقيقی در اختيار ما می گذارد که با پيروی از آن می توان در اين دنيای نا آرام، خود تبديل به جزيره ای از ثبات و صلح و آرامش شد و رقصان و پروازکنان به سفر حيات خاکی ادامه داد.»


پيا م مولانا واشعار او امروز در سطحی جهانی و به زبانی يگانه در قلب مردم تبديل شده است. زبان صلح، دوستی و عشق بدون شرط

کلام هايی اينچنين است که امروزه اشعار مولانا را تبديل به يکی از پرفروش ترين شاعران درميان کتاب خوانان آمريکايی کرده است.


مولانا که درآمريکا بنام «رومی» شناخته می شود از پيش از وقايع يازدهم سپتامبر هم به خاطر زيبايی کلام و داستان های شيرينش مورد توجه بوده است.


در هشتصدمين سالگرد تولد اين شاعر، يونيسف او را «برجسته ترين فيلسوف و صاحب اشعار عرفانی اسلامی »خوانده که توانسته با پيامی فراسوی تمام اعتقادات مذهبی موجود به بشريتی واحد برسد.


پيا م مولانا واشعار او امروز در سطحی جهانی و به زبانی يگانه در قلب مردم تبديل شده است. زبان صلح، دوستی و عشق بدون شرط.


XS
SM
MD
LG