لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۳۵
به گزارش دفتر سازمان ملل در هائیتی، بیماری وبا که در چند روز اخیر جان ۲۵۳ نفر را گرفته و بیش از ۳ هزار مبتلا بر جای گذاشته است، اکنون به پورتو پرنس، پایتخت پرجمعیت این کشور رسیده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دفتر «هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد» در هائیتی اعلام کرده است که در حال حاضر ۵ مورد ابتلا به وبا در پورتو پرنس، پایتخت هائیتی گزارش شده است و این در حالی است که به گفته مدیر کل وزارت بهداشت هائیتی، شیوع این بیماری تا حدی محدود شده است.

گابریل تیموتی، مدیر کل وزارت بهداشت هائیتی، روز دوشنبه، ۳ آبان با اشاره به اینکه در طول بیست و چهار ساعت، ۳۳ مورد تلفات ناشی از وبا در هائیتی گزارش شده است، اعلام کرد که به نظر می‌رسد در حال حاضر مسئولان ذیربط توانسته‌اند از شدت شیوع این بیماری که به گفته وی تا کنون ۲۵۳ قربانی و ۳ هزار و ۱۱۵ نفر مبتلا بر جای گذاشته است، بکاهند.

در عین حال دفتر «هماهنگی امور بشر دوستانه سازمان ملل متحد» گزارش کرده است که ۵ نمونه ابتلا به بیماری وبا در پایتخت هائیتی مشاهده شده است».

این دفتر افزوده است که تمامی این افراد از شهر آرتی‌بونیت در شمال پورتو پرنس و مرکز شیوع این بیماری به پایتخت آمده بودند که همین امر به نگرانی‌ها نسبت به امکان آلوده بودن رودخانه آرتی‌بونیت که در مناطق مرکزی هائیتی در جریان است و مورد مصرف روزانه هزاران نفر قرار می‌گیرد دامن زده است.

این در حالی است که مسئولان دولتی نیز از گسترش و شیوع وبا به اردوگاه‌های اقامت ده‌ها هزار نفر آواره برجای مانده از زلزله ویرانگر هائیتی ابراز نگرانی کرده‌اند.

مقامات هائیتی اعلام کرده‌اند در تلاشند به مناطقی که وبا در آن شیوع پیدا کرده است آب بهداشتی برسانند.

وزیر بهداشت هائیتی نیز روز جمعه از مراکز سازمان ملل در هائیتی در خواست کرده است تا مسئولیت توزیع دارو‌های فرستاده شده به هائیتی را برعهده بگیرد.

در حال حاضر کشورهایی نظیر ایالات متحده و کانادا و همچنین مراکز مختلفی همانند «پزشکان بدون مرز» و سازمان ملل برای مهار این بیماری در هائیتی فعالیت می‌کنند.

به دنبال زمین‌لرزه مرگباری که حدود ده ماه پیش در هائیتی رخ داد و حدود ۲۵۰ هزار کشته و بیش از یک میلیون بی‌خانمان برجای گذاشت، در روزهای اخیر خبرگزاری‌ها خبر از شیوع بیماری وبا، که از مصرف آب و غذای آلوده ناشی می‌شود و به سرعت گسترش میابد، خبر دادند.

بیماری وبا نوعی عفونت روده‌ای است که موجب اسهال و استفراغ شدید در فرد بیمار شده و به خشکی شدید آب بدن بیمار می‌انجامد. در صورت عدم درمان فوری وبا، فرد مبتلا به سرعت جان می‌بازد.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG