لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۴۰

حبس ابد براى یک ایرانى به اتهام «مشارکت در ترور فرمانده چچنى» در دوبى


سلیم یامادایف، از فرماندهان پیشین جنگ‌جویان چچن که در دوبی کشته شد.
دادگاهى در دوبى روز دوشنبه دو تبعه ایرانى و تاجیک را به اتهام دست داشتن در ترور سلیم یامادایف، یکى از فرماندهان پیشین جنگجویان چچنى، به حبس ابد محکوم کرد.

به گزارش خبرگزارى رویترز یک مرد ایرانى به نام مهدى تقى ظهورنیا و یک شهروند تاجیک به نام محسودجان عصمت‌اف متهم هستند که در بهار سال گذشته در ترور سلیم یامادایف، یکى از فرماندهان پیشین جنگجویان چچن در دوبى دست داشته‌اند.

سلیم یامادایف در بهار سال ۲۰۰۹ در پارکینگ یک آپارتمان لوکس در سواحل دوبى با شلیک گلوله از یک اسلحه ساخت روسیه کشته شده بود.

این فرمانده چچنى در دوران جنگ اول چچن بین سال‌هاى ۱۹۹۴ و ۱۹۹۶ میلادى با نیروهاى روسیه جنگیده بود.

در جریان این جنگ ارتش روسیه متحمل شکست تحقیرآمیزى شده و مجبور به عقب‌نشینى از جمهورى مسلمان‌نشین چچن شده بود.

اما پس از آن که ولادیمیر پوتین در سال ۱۹۹۹ با گسیل نیروهاى بیشتر به چچن براى بازپس‌گیرى این استان جدایى‌طلب وارد عمل شد، سلیم یامادایف نیز مانند بسیارى از فرماندهان ستیزه‌جویان چچنى به همکارى با روسیه روى آورد.

وى پس از مدتى به عنوان فرمانده گردان «وستوک» انتخاب شد که شامل جنگچویان پیشین چچنى بود و نقش مؤثرى در در هم شکستن مقاومت ستیزه‌جویان چچن و تسخیر دوباره این جمهورى توسط روسیه ایفا کرد.

آقاى یامادایف در سال ۲۰۰۵ عالى‌ترین نشان روسیه را با عنوان «قهرمان روسیه» دریافت کرد.

با این حال وى در سال ۲۰۰۸ پس از منازعه با رمضان قدیراف، رئیس جمهور چچن، بر سر کنترل نیروهاى امنیتى چچن از فرماندهى گردان ویژه ارتش چچن برکنار و ناگزیر به فرار از چچن شد.

بر اساس اعلام پلیس دوبى آدام دلیمخانف، یکى از مشاوران رییس جمهور چچن، در برنامه‌ریزى و طراحى ترور این فرمانده پیشین چچنى دست داشته است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG