لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۵۷

توافق گروه بیست براى ادامه برنامه‌هاى حمایتى


آلیستر دارلینگ (راست) و تیموتی گایتنر وزیران دارایی بریتانیا و ایالات متحده در حاشیه نشست گروه ۲۰ در سنت اندروز
وزیران دارایى و روساى بانک‌هاى مرکزى بیست کشور مهم صنعتى و در حال توسعه جهان درباره ادامه برنامه‌هاى حمایت از اقتصاد و نیز نظارت متقابل بر سیاست‌هاى اقتصادى یکدیگر به توافق رسیدند، اما نتوانستند درباره نحوه کمک به کشورهاى فقیر براى جلوگیرى از آلودگى هوا توافق کنند.

به گزارش خبرگزارى‌‌هاى بین‌المللى وزراى دارایى و روساى بانک‌هاى مرکزى بیست کشور صنعتى و در حال توسعه جهان روز شنبه در پایان نشست دو روزه خود که در شهر سنت اندروز اسکاتلند برگزار شد، اعلام کردند، تا زمانى که اقتصاد جهان به طور کامل از بحران خارج نشده‌ است، برنامه‌هاى حمایتى را ادامه خواهند داد.

از سوى دیگر پیشنهاد گوردون براون نخست وزیر بریتانیا در باره در نظر گرفتن مالیات براى مبادلات مالى در جهان با مخالفت کشورهایى مانند ایالات متحده و کانادا روبه‌رو شد.

این پیشنهاد در حالى از سوى بریتانیا مطرح شده است، که لندن پیشتر موافق دریافت مالیات از مبادلات مالى در جهان نبود.

در آستانه نشست سنت اندروز، آلیستر دارلینگ وزیر دارایى بریتانیا از کشورهاى گروه ۲۰ خواسته بود، رویکرد جمعى نشست ماه آوریل در لندن و نشست ماه سپتامبر در پیتزبورگ را که در شرایط وخیم‌ترى حاصل شد، حفظ کنند.

یکى دیگر از مسایل مورد بحث در این نشست نحوه تامین مالى برنامه‌هاى مقابله با آلودگى هوا در کشورهاى فقیر بود که کشورهاى گروه بیست نتوانستند در این باره به توافق برسند.

این در حالى که حدود یک ماه دیگر نشست آب و هوایى سازمان ملل متحد در کپنهاگ برگزار مى‌شود و عدم توافق بیست کشور عمده صنعتى و در حال توسعه جهان در این زمینه مى‌تواند، نشست کپنهاگ را هم تحت تاثیر قرار دهد.

اعضاى گروه بیست که در سال ۱۹۹۹ تشکیل شده است، عبارتند از آرژانتین، استرالیا، برزیل، بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان، هند، اندونزى، ایتالیا، ژاپن، مکزیک، روسیه، عربستان سعودى، آفریقاى جنوبى، کره جنوبى، ترکیه، ایالات متحده و ریاست دوره‌اى اتحادیه اروپا. اسپانیا و هلند نیز به ترتیب به عنوان پنجمین و ششمین اقتصادهاى بزرگ اروپا در نشست‌هاى گروه بیست شرکت مى‌کنند.

کشورهاى گروه بیست حدود دو سوم جمعیت جهان را در خود جاى داده و نزدیک به ۹۰ درصد ثروت جهان و نیز ۸۰ درصد از تجارت جهانى به این کشورها تعلق دارد.

وزراى دارایى و روساى بانک‌هاى مرکزى این کشورها از سال ۱۹۹۹ هر ساله گرد هم مى‌آیند، با این حال نخستین نشست سران این گروه در سال ۲۰۰۸ در واشنگتن برگزار شد.
XS
SM
MD
LG