لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۳۹

آغاز گشت‌زنی «پلیس اینترنت» در سایت‌ها


سردار اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی.
در حالی‌ که فرمانده نيروي انتظامي جمهوری اسلامی از تشکیل «پليس فضاي تبادل اطلاعات» خبر داده است، رییس پلیس مبارزه با جرایم رایانه‌ای اداره آگاهی از آغاز گشت‌زنی «پلیس اینترنت در سایت‌ها» سخن گفته است.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا روز جمعه گزارش داد که اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران از تصمیم دولت برای تشکیل «پليس فضاي تبادل اطلاعات» در نیروی انتظامی خبر داده است.

فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به این تصمیم گفته است: «تصميمي که در اين رابطه نيروي انتظامي گرفته، يک انتخاب نيست بلکه يک ضرورت است».

این سخنان در حالی بیان شده است، که با وجود تمام محدودیت‌هایی که برای اینترنت در ایران برقرار شده است، سایت‌های اینترنتی و وبلاگ‌ها همچنان یکی از موثرترین ابزارهای اطلاع‌رسانی معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران به شمار آید.

پیشتر نیز اسماعیل احمدی مقدم با بیان این که پلیس خواستار «نظارت بیشتر» در فضای مجازی گفته بود: « پليس بايد در فضاي مجازي نظارت بيشتري داشته باشد اما هر بار كه در اين زمينه ورود كرديم رسانه‌ها و افرادي كه پز روشن‌فكري دارند حمله مي‌كنند و ما عقب‌نشيني مي‌كنيم».

تلاش بخش‌های مختلف در نظام جمهوری اسلامی برای کنترل فضای اینترنت ایران موضوعی است که هر از چندگاهی از سوی مقام‌های مختلف مطرح می‌شود.

در سال های گذشته و با گسترش وب سایت‌ها و وبلاگ‌های خبری، نهادهای امنیتی قضایی در جمهوری اسلامی تلاش بسیاری برای به کنترل درآوردن این ابزاری مدرن صورت دادند.

دستگیری گسترده فعالان عرصه اینترنتی و ایجاد محدودیت برای شرکت‌های خدمات رسانی به ویژه پس از رویدادهای انتخابات ریاست جمهوری در ایران از جمله اقدامات جمهوری اسلامی در این زمینه بوده است.

در غیاب رسانه‌های خبری مستقل و آزاد سایت‌های اینترنتی و وبلاگ‌ها به مهترین منابع اخبار تحولات پس از انتخابات در ایران تبدیل شده‌اند.

از چند سال پیش دفتری تحت عنوان مبارزه با جرایم اینترنتی در دادسرای تهران راه اندازی شده که تلاش داشت تا به صورت تخصصی به این موضوع بپردازد.

همزمان اطلاعات نیروی انتظامی به عنوان ضابط قضایی اقداماتی را صورت داد که بعدها این اقدامات به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی نیز تعمیم داده شد و از چند سال پیش این نیروی نظامی امنیتی جمهوری اسلامی برخورد با فعالان اینترنتی را بشکل جدی‌تر دنبال می‌کند.

دولت محمود احمدی نژاد نیز در دوره اول خود تلاش های وافری را برای «کنترل فضای اینترنتی» صورت داد که طرح «ساماندهی وب سایت ها و وبلاگ ها» یکی از این اقدامات بود که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفت.

در این میان سردار احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی از «تعرض به حريم خصوصي مردم، سرقت‌ها، کلاهبرداري‌ها و بسياري از اقدامات ديگر» به عنوان جرایمی یاد کرده است که به گفته وی در فضاي مجازي انجام مي‌شود.

از سوی دیگر رییس پلیس مبارزه با جرایم رایانه‌ای آگاهی نیروی انتظامی نیز با بیان این که این نیرو با تمامی «جرایم فضای اینترنتی برخورد می‌کند» افزوده است: «نیروی انتظامی همانطور که با جرایم عادی همچون سرقت و زورگیری برخورد می کند، با توجه به گسترده تر شدن روزافزون اینترنت و عمومی شدن استفاده از آن، با جرایمی که در فضای اینترنت رخ می دهد هم برخورد می کند».

سرهنگ امیدی در باره تشکیل «پلیس اینترت» نیز به خبرگزاری ایلنا گفته است: « همانطور که وظیفه پلیس در جامعه ایجاد امنیت است، در فضای اینترنت نیز باید امنیت را برقرار کند و با توجه به گسترده تر شدن استفاده از اینترنت، دقت و بررسی پلیس نیز افزایش می یابد».

رییس پلیس مبارزه با جرایم رایانه‌ای آگاهی ناجا با اعلام این که «کمیته ویژه‌ای در پلیس مبارزه با جرایم رایانه‌ای ایجاد شده که فضای اینترنت را رصد می کند» اعلام داشت، این کمیته در رابطه با جرایمی همچون فروش لوازم غیرمجاز و کلاهبرداری وارد عمل می شود.

به گفته وی فعالیت‌های پلیس در این زمینه حوزه سیاسی را نیز در بر می‌گیرد و در صورتی که «کار غیر قانونی صورت گرفته باشد»، پلیس وارد عمل خواهد شد.

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG