لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۱۵

احمدی نژاد سه وزیر جدید به مجلس پیشنهاد کرد


از راست: صادق محصولی (وزارت رفاه و تامین اجتماعی)، حمید رضا حاجی بابایی (آموزش و پرورش) و مجید نامجو (وزارت نیرو)
محمود احمدی‌نژاد، رییس دولت دهم، با ارسال نامه‌ای به رییس مجلس شورای اسلامی ایران سه وزیر جدید پیشنهادی خود برای وزارتخانه ‌های آموزش و پرورش، رفاه و تامین اجتماعی و نیرو را معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، نامه معرفی سه وزیر پیشنهادی دولت دهم در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس اعلام وصول شد.

بر اساس این نامه، حمیدرضا حاجی بابایی به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، صادق محصولی به عنوان وزیر پیشنهادی رفاه و تامین اجتماعی و مجید نامجو به عنوان وزیر پیشنهادی نیرو به مجلس معرفی شده‌اند.

قرار است که جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی آقای احمدی نژاد روز یکشنبه هفته آینده برگزار شود.

مجلس شوراى اسلامى در اوایل شهریورماه به ۱۸ وزیر از ۲۱ وزیر پیشنهادى محمود احمدى‌نژاد راى اعتماد داده بود تا دولت جدید تشکیل شود.

بر اساس قانون اساسی جمهورى اسلامى ایران، رییس جمهور سه ماه فرصت داشت تا براى وزارتخانه‌هاى باقی‌مانده وزیر معرفى کند.

نمایندگان مجلس به فاطمه آجرلو، گزینه پیشنهادى احمدى‌نژاد براى وزارت رفاه، سوسن کشاورز، وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش و محمد على‌آبادى، وزیر پیشنهادى نیرو راى اعتماد نداده بودند.

محمود احمدی‌نژاد در نیمه شهریورماه فاطمه آلیا و على ذبیحى را به عنوان گزینه‌های دوم خود براى وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و نیرو به مجلس معرفى کرد که به ویژه معرفی یک زن برای پست وزارت آموزش و پرورش با انتقادهای گسترده‌ای از سوی روحانیان محافظه‌کار روبرو شد.

هر چند محمود احمدی‌نژاد تنها چند روز پس از معرفی فاطمه آلیا و علی ذبیحی به مجلس نامه خود را به بهانه در پیش بودن تعطیلات تابستانی مجلس پس گرفته بود، اما به دنبال بالا گرفتن انتقادها نسبت به معرفی وزیر زن، فاطمه آلیا با ارسال نامه‌ای به رییس دولت دهم، انصراف خود را از پذیرش پیشنهاد پست وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد.

مرضیه وحیدی دستجری، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تنها زنی است که توانست رای اعتماد مجلس را کسب کرده و نام خود را به عنوان نخستین وزیر زن در تاریح جمهوری اسلامی ایران ثبت کند.

سابقه سپاهی دو وزیر پیشنهادی

در این میان دو تن از سه وزیر پیشنهادی احمدی‌نژاد مانند بسیاری دیگر از اعضای کابینه وی سابقه حضور در سپاه پاسداران را دارند.

صادق محصولی به عنوان وزیر پیشنهادی رفاه که در دولت نهم وزیر کشور بود، از سرداران پیشین سپاه است که به دلیل آنچه منتقدان وی، کسب ثروت هنگفت از طریق «رانت‌خواری» توصیف کرده اند، با انتقادهای زیادی روبرو بوده است.

همچنین مجید نامجو که پیشتر از سوی احمدی‌نژاد به عنوان سرپرست وزارت نیرو منصوب شده و به عنوان وزیر پیشنهادی نیرو به مجلس معرفی شده است نیز مسئولیت‌های متعددی در بخش‌های اقتصادی سپاه داشته است.

مدیر پروژه و رییس کارگاه طرح ‌های عمرانی قرارگاه سازندگی سپاه، فرمانده مهندسی لشکر ۴۱ ثارالله، مدیر عامل مؤسسه سازندگی ثارالله، معاون عمران قرارگاه سازندگی کربلا و نیز معاون عمران قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء از جمله سمت‌های وزیر پیشنهادی نیرو در گذشته است.

مجيد حاج بابايی، وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش نیز از نمایندگان اصولگرای حامی دولت و نیز از اعضای هیات ریيسه مجلس به شمار می‌آید.

در این میان علاء الدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روز یکشنبه با اشاره به معرفی سه وزیر باقی‌مانده گفته است: «بنده معتقدم آقای حاجی‌بابایی گزینه پیشنهادی آموزش و پرورش رای بالایی از مجلس کسب خواهد کرد. پیش بینی می کنم آقای مجید نامجو گزینه وزارت نیرو هم رای خوبی بگیرد، همچنین احتمال می‌دهم آقای محصولی گزینه وزارت رفاه و تامین اجتماعی از نمایندگان رای اعتماد بگیرد.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG