لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۱۴
در آستانه سالگرد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در سخنانی با تأکید بر جایگاه احزاب و گروه‌ها در جامعه، و ضمن انتقاد از نوع نگاه حکمرانان کنونی جمهوری اسلامی به احزاب، حذف احزاب را به معنای «حذف جامعه مدنی و از بین بردن دموکراسی» دانستند.

به گزارش پایگاه اینترنتی «کلمه»، میرحسین موسوی، از نامزدهای معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران روز دوشنبه در دیدار با شماری از جوانان اصلاح‌طلب شرایط کنونی جامعه ایران را «ویژه» خوانده است.

آقای موسوی با اشاره به اینکه «حکومت با کفر دوام می‌‌آورد ولی با ظلم نه»، به آیه‌ای از قرآن در این ارتباط استناد کرده و اظهار داشت: «حقیقت این است که امروز ادعای اسلامی بودن و مسلمانی با ظلم فراوان آمیخته شده است. آن ایمانی که قدرت اداره کشور را دارد نمی‌تواند با ظلم همخوان باشد.»

این نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری، که در آستانه سالگرد انتخابات ریاست جمهوری سخن می‌گفت، با اشاره به جایگاه اصلاح‌طلبان در ایران اظهار داشت: «هم اکنون نیز گروه‌های اصلاح طلب مذهبی در بین مردم و جامعه ریشه دارند و بخشی از حاکمیت از همین مسئله می‌ترسد. حقیقت این است که در شرایط موجود فضا دگرگون شده و یک فراز جدیدی از تاریخ را تجربه می‌کنیم.»

آقای موسوی با مطرح کردن این پرسش که «چرا آن نقش راهگشای دین در اول انقلاب امروز در حل امور کمرنگ شده است؟»، افزود: « از ابتدای مشروطه تاکنون نیروهای مذهبی در قالب تشکل‌های مذهبی در مقابل سایر گروه‌های سیاسی احساس مسئولیت می‌کردند. من خواندم که مرحوم مدرس هم به دنبال تشکیل حزب ضعفا بود و دلیلش هم این بود که سوسیالیست‌ها به دنبال تشکیل حزب بودند و گروه‌های مذهبی هم احساس مسئولیت می‌کردند. این احساس مسئولیت تا انقلاب و بعد از آن با تشکیل حزب مشارکت و مجاهدین انقلاب و … ادامه پیدا کرد.»

وی در بخش دیگری از سخنان خود به جایگاه جنبش سبز در ایران امروز پرداخته و اظهار داشت: « ما باید دقت کنیم که جنبش سبز بسیار فراتر و گسترده‌تر از تشکل‌های صاحب نام است و تاکید برای تحقق بدون تنازل قانون اساسی و اجماع بر سر آن، جنبه حیاتی برای اصلاح دارد.»

آخرین نخست وزیر جمهوری اسلامی با اشاره به سخنان چند روز محمود احمدی‌نژاد که گفته بود، «احزاب محترم هستند، اما در کارهای کشور نباید دخالت کنند»، تصریح کرد که همین جمله را اگر بشکافیم به ریشه بسیاری از مشکلات جامعه پی خواهیم برد.

وی آنگاه با اشاره به نوع برخورد حکمرانان کنونی جمهوری اسلامی با آرای مردم افزود: «نوعی نگاه در جامعه وجود دارد که از پیشنهادها ناراحت می‌شود. از تنوع آرا و دخالت مردم در سرنوشت خود ناراحت می‌شود و مردم را تنها برای تشریفات و جشن‌ها و مراسم می‌خواهد.»

میرحسین موسوی با تأکید بر این که احزاب اصلاح‌طلب و جنبش سبز چنین نگاهی را برنمی‌تابند، ادامه داد: «معتقدیم که حاکمان واقعی، مردم هستند و بی‌دلیل گفته نشده است مردم ولی نعمت ما هستند.»

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری دهم همچنین گفت: «ملت هوشیار و بیدار است. ایران مرکز تمدن جهانی بوده است. نمی‌شود با این ملت مثل بچه‌ها رفتار کرد. حتی یک مهمانی را هم تحمل نمی‌کنند و دیدید که بعد از عروسی پسر آقای میردامادی چه رفتاری کردند.»

زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی، نیز در سخنان کوتاهی در این دیدار با تأکید بر جایگاه احزاب در جامعه اظهار داشت: «احزاب بین مردم و حاکمیت قرار دارند و اقدام برای حذف احزاب به معنای حذف پل ارتباطی با مردم است. در واقع حذف احزاب یعنی حذف جامعه مدنی و از بین بردن دموکراسی.»

رئیس پیشین دانشگاه الزهرا همچنین با بیان این که زنان و جوانان بار اصلی جنبش سبز را بر دوش کشیده‌ و هزینه سنگینی برای آن پرداخته‌اند، به تکثر در جنبش سبز اشاره کرده و افزود: «با همه این تکثر، جنبش سبز بر دو اصل تکیه دارد که نخستین آن قانون اساسی و دومین آن احترام به تکثر ایده‌ها، سلایق و عقیده‌ها است.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG