لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۲۵
در حالى که حسن لاهوتى، نوه رییس مجلس خبرگان رهبرى، با پرداخت وثیقه از زندان آزاد شده است، گفته می‌شود علت بازداشت وی انتقاد از رهبر جمهوری اسلامی در یک تماس تلفنی خصوصی بوده است.

به گزارش خبرگزارى کار ایران، ایلنا، عباس جعفرى‌دولت‌آبادى، دادستان تهران روز سه‌شنبه اعلام کرد، حسن لاهوتى، پسر فائزه هاشمى با پرداخت وثیقه ۷۳ میلیون تومانى و «با ابراز ندامت از اعمال ارتکابى» آزاد شده است.

نوه اکبر هاشمی رفسنجانی ، رییس مجلس خبرگان رهبرى، بامداد روز دوشنبه هنگام ورود به ایران در فرودگاه تهران بازداشت شده بود. وى در لندن مشغول به تحصیل است و چند روز پس از انتخابات ریاست جمهورى از ایران خارج شده بود.

هر چند مقام‌هاى قضایى جمهورى اسلامى تاکنون دلیل بازداشت وى را اعلام نکرده‌اند، اما سایت اینترنتى جرس به نقل از «منابع آگاه» اتهام پسر ۲۳ ساله فائزه هاشمى را «انتقاد از رهبر جمهورى اسلامى» اعلام کرده است.

به نوشته این سایت اینترنتى نزدیک به جنبش سبز در ایران، به دنبال بازداشت حسن لاهوتى، اکبر هاشمى رفسنجانى در تماس تلفنى با صادق لاریجانى، رییس قوه قضاییه دلیل بازداشت وى را جویا شده است.

بر اساس این گزارش تحقیقات رییس قوه قضاییه نشان داده است که دستگاه‌هاى امنیتى جمهورى اسلامى اقدام به شنود گفت و گوهاى تلفنى حسن لاهوتى کرده و وى به دلیل «اهانت به مقام رهبرى» در جریان تماس تلفنى با یکى از دوستانش در تهران بازداشت شده است.

این در حالى است که بر اساس اصل بیست و پنجم قانون اساسى جمهورى اسلامى ایران شنود، استراق سمع و ضبط مکالمات تلفنى ممنوع است.

در روزهاى گذشته این دومین بار است که یکى از بستگان نزدیک رییس مجلس خبرگان رهبرى بازداشت و با قید وثیقه آزاد مى‌شود.

در روز۲۸ اسفند ماه حسین مرعشى، سخنگوى حزب کارگزاران سازندگى و از نزدیکان همسر اکبر هاشمی رفسنجانی، «با شکایت مدعى‌العموم» و براى «اجراى حکم یک ساله‌‌اش» بازداشت و روانه زندان اوین شده بود.

هر چند مقام‌هاى قضایی ایران اتهام آقاى مرعشى را اعلام نکرده‌اند، ولى وى تنها دو روز پس از بازداشت شدن تا پایان تعطیلات سال نو خورشیدى از زندان مرخص شد.

در اواخر خرداد ماه سال گذشته و در اوج اعتراض‌هاى مردمى نسبت به نتایج انتخابات ریاست جمهورى در ایران، پنج تن دیگر از اعضاى خانواده آقاى رفسنجانى از جمله فائزه هاشمى به اتهام «شرکت در راهپیماىى غیر قانونى» و «تحریک اغتشاشگران» براى مدت کوتاهى بازداشت شده بودند.

حامیان تندرو دولت محمود احمدى‌نژاد پس از انتخابات ریاست جمهورى خرداد ماه آیت‌الله رفسنجانى و اعضاى خانواده وى را آماج حملات گسترده خود قرار داده و آنها را متهم به «حمایت از اغتشاش‌گران» کرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG