لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۵۵

سفیر ایران در روسیه: تحویل«اس ۳۰۰ » به ایران در دو ماه آینده


ایران برای حفاظت از تاسیسیات هسته ای خود در برابر حملات احتمالی به دنبال تقویت توان پدافند هوایی خود است. نمایی از تاسیسات غنی سازی اروانیوم ایران در نطنز
به گفته سفیر ایران در مسکو، علیرغم فشارهای ایالات متحده آمریکا و اسراییل، جمهوری اسلامی انتظار دارد، روسیه ظرف دو ماه آینده سامانه پدافندی اس-۳۰۰ را به ایران تحویل دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز محمود رضا سجادی سفیر ایران در روسیه روز جمعه اعلام کرد، هر چند روسیه در موعد مقرر این سامانه موشکی را به ایران تحویل نداده است، با این حال مسکو به تهران اطمینان داده است که به زودی آن را در اختیار جمهوری اسلامی قرار می‌دهد.

هر چند روسیه از چند سال پیش قراردادى به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار براى فروش پنج سامانه ضد هوایى اس-۳۰۰ به ایران امضا کرده است، با این حال این کشور تاکنون این سامانه موشکى را به جمهوری اسلامی تحویل نداده است.

کشورهاى غربى و اسراییل از این بابت نگران هستند که تحویل این سامانه موشکى به ایران، توازن قوا را در منطقه بر هم بزند. از این رو این کشورها روسیه را براى عدم تحویل این سامانه پیشرفته ضدهوایی به ایران تحت فشار قرار داده‌اند.

ایران به ویژه برای دفاع از تاسیسات هسته‌ای خود در مقابل حملات هوایی و موشکی احتمالی در صدد تقویت توان پدافند هوایی خود با خرید سامانه‌های مانند اس-۳۰۰ است.

محمود رضا سجادی، سفیر ایران در روسیه روز جمعه در این باره به خبرنگاران در مسکو گفت:« برخی افراد در باره عدم تحویل این سلاح‌ها به ایران اظهار نظر کرده‌اند. اما وقتی که ما از مقام‌های مسئول (در روسیه) سوال کردیم، آنها چنین اظهارنظرهایی را تکذیب کردند».

سفیر جمهوری اسلامی در مسکو با اشاره به این که طرف روسی از مشکلات فنی به عنوان دلیل تاخیر در ارسال این سامانه موشکی به ایران نام برده است، افزود: « ما از لحن مباحث صورت گرفته چنین استنباط می‌کنیم که این مساله در ظرف یکی دو ماه آینده حل و فصل می‌شود».

پیشتر نیز وزیر دفاع ایران در مورد دلیل خلف وعده روسیه در تحویل سامانه اس-۳۰۰ گفته بود، روس‌ها تاکنون حرفی از عدم تحویل موشک‌های اس-۳۰۰ نزده‌اند، بلکه این صرفاً «بدقولی در زمان تحویل» بوده است.

هر چند کشورهای غربی و اسراییل با توجه به جاه‌طلبی‌های هسته‌ای تهران، روسیه را برای فاصله گرفتن از ایران تحت فشار قرار داده‌اند، با این حال مسکو تاکنون از لغو قرارداد تحویل سامانه موشکی اس-۳۰۰ به ایران خودداری کرده است.

سامانه پدافندی «اس- ۳۰۰پی ام یو ۱» می‌تواند تا شعاع ۱۵۰ کیلومتری خود را تحت پوشش قرار داده و قادر است هواپیماها و موشک‌های بالستیک را در ارتفاع کم یا زیاد رهگیری و مورد هدف قرار دهد.

این سامانه پدافندی در صورت تحویل به ایران می‌تواند، در حمله احتمالی اسراییل به مراکز هسته‌ای ایران اخلال جدی ایجاد کند.

دیدن نظرات (۱۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG