لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۳۹

استقبال آمریکا از ابراز نگرانی مدودف درباره برنامه اتمی ایران


فیلیپ کرولی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا
ایالات متحده آمریکا با استقبال از سخنان تازه رئیس جمهور روسیه که گفته بود، جمهوری اسلامی به توانایی ساخت جنگ‌افزارهای هسته‌ای نزدیک می‌شود، از این سخنان به عنوان نشانه «همکاری و دیدگاه مشترک» دو کشور در باره مسئله هسته‌ای ایران یاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه از انتقادهای دمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه از ایران استقبال کرده و اعلام کرد، واشینگتن نیز همچون مسکو نگران ساخت جنگ‌افزارهای هسته‌ای توسط ایران است.

دمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه، روز دوشنبه در انتقادی آشکار از برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی گفته بود: «ایران به راه‌هایی که می‌تواند به ساخت بمب اتمی منتهی شود، نزدیک‌تر می‌شود.»


فیلیپ کرولی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا در واکنش به ابراز نگرانی رئیس جمهور روسیه نسبت به برنامه اتمی ایران به خبرنگاران در واشنگتن گفته است: «این نشانه همکاری و دیدگاه مشترکی است که ایالات متحده آمریکا و روسیه در باره این مساله بدان دست یافته‌اند.»

به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده ادامه فعالیت‌های حساس غنی‌سازی اورانیوم در ایران هر روز که می‌گذرد فاصله میان «یک برنامه هسته‌ای غیر نظامی و یک برنامه هسته‌ای نظامی» را کاهش می‌دهد.

آقای کرولی با تاکید بر نگرانی ایالات متحده از «ادامه روند کنونی» و دستیابی ایران به قابلیت ساخت جنگ‌افزارهای هسته‌ای افزود: «ما هر آنچه بتوانیم برای به تاخیر انداختن و جلوگیری از بروز چنین وضعیتی انجام خواهیم داد. همه کشورها باید هر کاری که می‌توانند، برای متقاعد ساختن ایران به حرکت در مسیری دیگر انجام دهند.»

کشورهای غربی و به‌ویژه ایالات متحده آمریکا جمهوری اسلامی را متهم می‌کنند که در پوشش برنامه هسته‌ای غیرنظامی در صدد ساخت جنگ‌افزارهای هسته‌ای است، اتهامی که ایران همواره رد کرده و اهداف خود را کاملا صلح‌آمیز توصیف کرده است.

تازه‌ترین اظهار نظر رئیس جمهور روسیه درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران تاییدی است بر این که مواضع روسیه و آمریکا در قبال برنامه اتمی ایران به‌ویژه پس از امضای معاهده استارت دو، در پراگ بر سر کاهش کلاهک‌های هسته‌ای دو کشور به یکدیگر نزدیک‌تر شده است.

اظهارات رئیس جمهور روسیه پس از آن ایراد شده است که ماه گذشته مسکو از دور چهارم تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران حمایت کرد،‌ اقدامی که به شکایت و گلایه مقامات جمهوری اسلامی از این کشور انجامید.

پیشتر رئیس جمهور روسیه در حاشیه کنفرانس گروه بیست در کانادا با «نگران‌کننده» خواندن هشدار سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای، در مورد کافی بودن دارایی اورانیوم کمتر غنی‌ شده ایران برای تولید دو بمب اتمی، این اطلاعات را «در صورت تأیید» موجب وخیم‌تر شدن مسئله هسته‌ای ایران ارزیابی کرده بود.

این در حالی است که مقام‌های جمهوری اسلامی ضمن رد ادعا‌های رئیس سازمان سیا از آن به عنوان جنگ روانی علیه ایران یاد کردند.

در پاییز سال ۲۰۰۹ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران پیشنهاد داد که ۱۲۰۰ کیلوگرم از اورانیوم ۳.۵ درصد غنی‌شده خود را به روسیه و فرانسه فرستاده و در قبال آن مقدار کمتری سوخت ۲۰ درصدی برای رآکتور تحقیقاتی تهران دریافت کند.

ایران با این طرح که به پیشنهاد وین موسوم شد، در آغاز به طور اصولی موافقت کرد، اما پس از مدتی با خودداری از پذیرش شرایط آن اعلام کرد تنها در شرایطی حاضر به مبادله سوخت است که این سوخت در خاک ایران مبادله شود،‌ شرطی که از سوی آمریکا و متحدان غربی‌اش پذیرفته نشد.

سپس جمهوری اسلامی ایران در موافقت‌نامه تهران به مبادله سوخت با ترکیه به جای روسیه رضایت داد که مورد استقبال کشورهای غربی و روسیه قرار نگرفت.

پس از آن شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب چهارمین قطعنامه تحریمی علیه ایران، تحریم‌هایی را علیه جمهوری اسلامی وضع کرد و از ایران خواست که به فعالیت‌های حساس هسته‌ای خود که قابلیت کاربرد در ساخت جنگ‌افزارهای هسته‌ای را نیز دارد پایان دهد.

با این وجود ایران همچنان با سرپیچی کردن از خواسته‌های شورای امنیت سازمان ملل به توسعه برنامه هسته‌ای و به‌ویژه برنامه غنی‌سازی اورانیوم خود ادامه داده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG