لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۱۹
علیرضا بهشتی‌شیرازی، مشاور ارشد میرحسین موسوی و سردبیر روزنامه توقیف شده «کلمه‌سبز»، که از اوایل دی ماه سال گذشته بازداشت شده و همچنان در بند امنیتی نگهداری می‌شد، پس از دیدار با دادستان تهران به بند عمومی زندان اوین منتقل شده است.

به نوشته پایگاه اینترنتی «کلمه»، آقای بهشتی‌شیرازی، پس از ماه‌ها حبس در بند امنیتی وزارت اطلاعات روز دوشنبه به بند هفت زندان اوین منتقل شده است.

بر اساس این گزارش این مشاور ارشد میرحسین موسوی که در روز هفتم دی ماه سال گذشته به همراه شمار دیگری از مشاوران وی بازداشت شد، هفته گذشته خواستار دیدار با عباس جعفری‌‌دولت‌آبادی، دادستان تهران، شده بود.

وی نسبت به تداوم بازداشت خود در بند امنیتی پس از چند ماه حبس در انفرادی و با وجود پایان یافتن بازجویی‌هایش اعتراض داشت و دادستان تهران پس از دیدار با بهشتی‌شیرازی، دستور انتقال وی به بند عمومی را صادر کرده است.

عده دیگری از بازداشت‌شدگان رویدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران از جمله محمد نوری‌زاد و محسن میردامادی نیز در بند هفت زندان اوین نگهداری می‌شوند.

سایت اینترنتی «کلمه»، که به میرحسین موسوی، یکی از نامزدهای معترض به نتایج انتخابات نزدیک است و معمولاً اخبار مربوط به وی را منتشر می‌کند، از اقدام دادستان تهران در انتقال آقای بهشتی‌شیرازی به بند عمومی با عنوان «حرکتی مثبت در جهت اعمال درست قانون» یاد کرده و در عین حال اعلام کرده است که مشاور ارشد میرحسین موسوی در طول دوران بازداشت خود به شدت برای اعتراف از سوی بازجویان تحت فشار بوده، اما وی به خواسته‌های بازجوها تن نداده است.

در همین حال گزارش دیگری از تأیید حکم صادره در خصوص محمد نوری‌زاد از سوی شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران حکایت دارد.

پیشتر دادگاه انقلاب این روزنامه‌نگار و نویسنده را به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین» به سه سال و نیم حبس و تحمل ۵۰ ضربه شلاق محکوم کرده بود.

آقای نوری‌زاد، که پیشتر از همکاران روزنامه محافظه‌کار «کیهان» بود، از جمله به دلیل انتشار نامه‌های سرگشاده‌ای خطاب رهبر و رئیس قوه قضائیه بازداشت شده بود.

همچنین گزارش شد است که محسن میردامادی، دبیرکل جبهه مشارکت، نیز که از سوی دادگاه انقلاب به شش سال حبس تعزیری و ۱۰ سال محرومیت از فعالیت در احزاب و مطبوعات محکوم شده بود، اعتراض خود را نسبت به حکم صادره پس گرفته است.

آقای میردامادی از جمله فعالان سیاسی اصلاح‌طلب بود که بلافاصله پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شد. وی در اواخر اسفند ماه با وثیقه ۴۵۰ میلیون تومانی آزاد شده بود، اما پس از انتشار تصاویر مربوط به حضور رهبران جنبش سبز در مراسم عروسی پسرش، یک بار دیگر به زندان بازگردانده شده است.

از سوی دیگر شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران محکومیت امید شریفی‌دانا، از بازداشت‌شدگان روز عاشورا در تهران را به سه سال زندان کاهش داده و حکم پرداخت جریمه نقدی را تایید کرده است. پیشتر شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی وی را به شش سال حبس و پرداخت سه میلیون ریال محکوم کرده بود.

همچنین سایت اینتنرنتی تحول سبز روز سه‌شنبه از انتقال عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار و داود سلیمانی، از اعضای شورای مرکزی جبهه مشارکت، از زندان رجایی شهر به زندان کچویی کرج خبر داده است.

این در حالی است که برخی گزارش‌ها از ابتلای عیسی سحرخیز به بیماری قلبی در زندان حکایت دارد و پزشکان خواستار معاینه وی خارج از زندان شده‌اند.

همچنین شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی سارا توسلی، استاد دانشگاه و فرزند محمد توسلی، رئیس دفتر سیاسی و عضو شورای مرکزی نهضت آزادی ایران، را به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور و اخلال در نظم عمومی» به شش سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده است.

خانم توسلی در روز عاشورا در تهران بازداشت شد. همچنین فرید طاهری، همسر وی نیز درپی حوادث عاشورا بازداشت شده و همچنان در بند ۳۵۰ زندان اوین در بازداشت بسر می‌برد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG