لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۲۱

آیت‌الله صانعی: عده‌ای برای انحراف افکار عمومی از مسایل اصلی به دنبال سوژه هستند


آیت‌الله یوسف صانعی، یکی از مراجع شیعه در ایران با انتقاد تلویحی از دولت به دلیل بی‌توجهی به مشکلات اقتصادی، معیشتی، سیاسی و ناهنجاری‌های اجتماعی،‌ گفته است، عده‌ای هر روز به دنبال یک سوژه و بهانه برای انحراف افکار عمومی از موضوعات اصلی و اساسی جامعه هستند.

به نوشته سایت اینترنتی کلمه، آیت‌الله یوسف صانعی، روز پنج‌شنبه در سخنانی یک بار دیگر به انتقاد از نحوه اداره کشور و بی‌توجهی به مشکلات اساسی جامعه پرداخته است.

وی که در دیدار با شماری از دانشجویان دانشگاه تهران سخن می‌گفت، در این باره اظهار داشته است:‌ «امروز عده ای به جای حل مشکلات اقتصادی، معیشتی، سیاسی و ناهنجاری‌های اجتماعی، فقر و اعتیاد، هرروز به دنبال یک سوژه و بهانه برای انحراف افکار عمومی از موضوعات اصلی و اساسی جامعه‌اند.»

به نظر می‌رسد، اشاره آیت‌الله صانعی به اظهارات جنجال‌برانگیز تازه مقامات دولت دهم باشد که با واکنش های بین المللی گسترده روبه رو شد.

در این میان آیت‌الله صانعی، که از جمله مراجعی بود که پس از انتخابات ریاست جمهوری سرکوب خونین معترضان را محکوم کرده بود، در سخنان تازه خود با استناد به آموزه‌های اسلامی گفته است:‌ «اگر کسی با عمل و کلامش دارد، آبروی اسلام و کشور را می‌برد، این جا انتقاد کردن غیبت محسوب نمی‌شود و حرام نیست.»

این مرجع تقلید شیعه همچنین با اشاره به ضرورت آزادی بیان و عقیده و فواید آن برای جامعه، در پاسخ به این پرسش که دایره فریاد زدن علیه ظالم و دفاع از مظلوم تا کجاست، اظهار داشته است:‌ «در این رابطه شیخ اعظم انصاری به نکته ظریفی اشاره می‌کند و می‌گوید، اگر کسی بگوید انتقاد از ظلم ظالم نزد هر کسی مانعی ندارد، نمی‌شود گفت که سخن گزافی است. بعد می‌افزاید اگر اسلام این را اجازه داده، شاید دلیلش این باشد که عقده‌ها باز بشود؛ چرا که باز شدن عقده حداقل فایده‌اش این است که فشارهای روحی و عصبی کاهش می‌یابد.»

آیت‌الله صانعی همچنین محدود کردن آزادی بیان را یکی از اشکالات حکومت‌‌های ظالم دانسته و افزوده است:‌ «امروز یکی از اشکالاتی که به حکومت‌های ظالم وارد است، این است که مانع آزادی بیان افراد می‌شوند و سبب ایجاد عقده در افراد می‌گردند. البته نگرانی، آن جایی است که این عقده‌ها اگر متراکم بشود، به حد انفجار خواهد رسید و دیگر هیچ چیز نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد.»

چندی پیش و به دنبال مسدود شدن سایت اطلاع‌رسانی آیت‌الله صانعی، دفتر این مرجع تقلید در اطلاعیه‌ای این اقدام حکومت را مورد نکوهش قرار داده و تاکید کرده بود، ایجاد محدویت در اطلاع‌رسانی «محک مناسبی» برای سنجش میزان آزادی بیان در ایران است.

آیت‌الله صانعی که پیشتر نیز از رواج دروغ‌گویی در میان مسئولان کشور زبان به انتقاد گشوده بود، در سخنان تازه خود نیز در بیان ویژگی‌های نظام اسلامی گفته است:‌ «در حکومت اسلامی همه چیز باید اساس و ریشه‌اش صدق و راستی باشد، اما امروز متاسفانه دروغ گفتن به گونه‌ای رایج شده است که باید بگوییم چه کسی راست می‌گوید، چه کسی وعده راست می‌دهد.»

وی همچنین با انتقاد از حمله به دانشگاه‌ها و دانشجویان اظهار داشته است:‌ «آنانی که به دانشگاه حمله می‌کنند، این‌ها با علم و دانش و آگاهی مردم مخالفند. امروز بیشترین آگاهی در سطح نخبگان است و لذا عده‌ای که باطلند، به دانشگاه و دانشجو هجمه و حمله می‌برند.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG