لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۴۲

رومن پولانسكى، کارگردان لهستانی- فرانسوی بازداشت شد


رومن پولانسکی و همسرش امانوئله زایگنر
رومن پولانسكى، كارگردان برجسته لهستانى - فرانسوی شنبه شب هنگام ورود به فرودگاه زوريخ بازداشت شد و ممكن است از سوى دولت سوييس به آمريكا تحويل داده شود.

اين كارگردان لهستانى - فرانسوی كه به دعوت جشنواره فيلم زوريخ به سوييس سفر كرده بود، بر اساس حكم بازداشتى كه از سوى دادگاهى در ايالات متحده صادر شده است، بازداشت و هم اكنون در انتظار تعيين تكليف براى تحويل به آمريكا در «بازداشت موقت» به سر مى‌برد.

سخنگوى وزارت دادگسترى سوييس با تاييد اين خبر اعلام كرد، مراجع قضايى اين كشور در باره تحويل كارگردان ۷۶ سال لهستانى به آمريكا تصميم‌ مى‌گيرند.

آقاى پولانسكى متهم است كه در سال ۱۹۷۸ از يك دختر ۱۳ ساله در لس‌آنجلس سوء استفاده جنسى كرده است.

وى در همان سال از ايالات متحده گريخت و ديگر به اين كشور بازنگشت. رومن پولانسكى كه در سال ۱۹۷۵ به تابعيت فرانسه درآمده بود، از آن زمان تاكنون در فرانسه زندگى مى‌كرد.

پولانسكى در سال ۲۰۰۲ به خاطر فيلم «پيانيست» برنده جايزه اسكار شد، اما به دليل احتمال دستگير شدن در آمريكا از دريافت جايزه خود صرف‌نظر كرد.

سخنگوى وزارت دادگسترى سوييس در پاسخ به اين پرسش كه چرا مقام‌هاى سوييسى پيشتر اين كارگردان سرشناس را كه بارها به سوييس سفر كرده بود، بازداشت نكردند، اظهار داشت: «ما اين بار مى‌دانستيم كه وى دقيقاً چه زمانى وارد سوييس مى‌شود.»

جشنواره فيلم زوريخ قصد داشت با دادن جايزه «چشم طلايى» به پولانسكى از يك عمر فعاليت هنرى وى تجليل كند.

برگزار كنندگان جشنواره زوريخ ضمن ابراز ناخرسندى از بازداشت پولانسكى اعلام كرده‌اند، اين جايزه را در زمان ديگرى به وى اعطا خواهند كرد.

اتحاديه كارگردانان و فیلمنامه نویسان سوييس بازداشت پولانسكى را يك «رسوايى قضايى» خوانده و اعلام كرده است، اين اقدام به حيثيت سوييس در جهان لطمه زده است.

فردريك ميتران، وزير فرهنگ فرانسه، نيز نسبت به بازداشت پولانسكى به شدت ابراز تاسف كرد.

پولانسكى بيش از چهل سال در سينما سابقه فعاليت دارد و از مهمترين آثار وى مى‌توان به فيلم‌هاى «بچه رزمارى»، «محله چينى‌ها»، «پيانيست» و «اوليور تويست» اشاره كرد.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG