لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۱:۰۳

رومن پولانسکی، فيلمساز ۷۴ ساله لهستانی الاصل، پس از صرف نظرکردناز طرح بزرگ سينمايی خود با نام پومپی در سپتامبر گذشته رمان روح را برای فيلم بعدی خود انتخاب کرد.


رمان روح را رابرت هريس، نويسنده و روزنامه نگار ۵۳ ساله بريتانيانی نوشته است. اين رمان همين امسال منتشر شده است.


پولانسکی قرار بود فيلم پومپی را نيز بر اساس رمانی از همين نويسنده بسازد که داستان آن به سال ۷۲ پس از ميلاد مسيح بازمی گشت.


نخستين رمان رابرت هريس با نام سرزمين پدری در سال ۱۹۹۲ منتشر و سپس به ۳۰ زبان دنيا ترجمه شد.


رابرت هريس در سال ۲۰۰۳ جايزه مطبوعات بريتانيا را دريافت کرده است.


رومن پولانسکی و رابرت هريس فيلمنامه رمان روح را با يکديگر می نويسند. فيلمبرداری فيلم روح قرار است از پاييز سال آينده در اروپا آغاز شود.


در مرکز اين داستان، نويسنده ای وجود دارد که می بايست خاطرات يک نخست وزير سابق بريتانيايی را تأليف کند. در اين ماجرا اسراری نهفته است که برای نويسنده خطرساز می شود.


پولانسکی اين رمان را به خاطر داستان تعليقی آن تحسين می کند. او از مدت ها پيش می خواست يک فيلم پرهيجان سياسی بسازد.


پولانسکی که در سال ۱۹۵۵، دوچرخه، نخستين فيلم کوتاه خود را ساخت با اين فيلم نوزدهمين فيلم بلند خود را می سازد.


پولانسکی تا کنون جوايز متعددی از جشنواره های معتبر جهانی از جمله جشنواره های کن، ونيز و برلين دريافت کرده است. وی با فيلم پيانيست جايزه اسکار و نخل طلايی کن را در سال ۲۰۰۲ دريافت کرد.


آخرين فيلم بلند رومن پولانسکی، اليور تويست با بازی بن کينگسلی در سال ۲۰۰۵ ساخته شد.


پولانسکی به مناسبت شصتمين دوره جشنواره فيلم کن که امسال برگزار شد همراه با ۳۵ کارگردان بزرگ از ۲۵ کشور مختلف جهان فيلم، هر کس، سينمای خودش را ساخت.


بخش مربوط به پولانسکی، سينما اروتيک نام داشت. در اين فيلم عباس کيارستمی نيز بخشی را با عنوان رومئوی من کيست؟ کارگردانی کرد.


XS
SM
MD
LG