لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۴۵

آنگلا مرکل: ایران از خط قرمزهای ما آگاه است


آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در حال سخنرانی در کنگره آمریکا
آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، که به آمریکا سفر کرده است روز سه شنبه در کنگره آمریکا تاکید کرد، جامعه جهانی هیچ گاه وجود یک ایران مسلح به جنگ‌ افزارهای هسته‌ای را تحمل نخواهد کرد.

خانم مرکل در سخنرانی خود در برابر اعضای مجلس نمایندگان و سنای کنگره ایالات متحده آمریکا تاکید کرد، باید مانع از دستیابی ایران به جنگ‌افزارهای هسته‌ای شد و به این کشور نشان داد که غرب وجود یک ایران هسته‌ای را تحمل نمی‌کند.

صدر اعظم آلمان با بیان این که «امنیت اسراییل قابل معامله نیست»، افزود: «نباید اجازه داد رییس جمهور ایران که هولوکاست را نفی می‌کند و موجودیت اسراییل را زیر سوال می‌برد، به بمب اتمی دست یابد.»

خانم مرکل همچنین دستیابی ایران به سلاح‌های کشتار جمعی را به منزله تهدیدی برای غرب توصیف کرده و اظهار داشت: «ایران می‌داند، پیشنهاد ما چیست و از خط قرمز‌های ما هم آگاه است.»

کشورهای غربی به ایران پیشنهاد کرده‌اند، در ازای دریافت بسته‌ای شامل مشوق‌های اقتصادی و سیاسی از برنامه اتمی جنجال‌برانگیز خود چشم‌پوشی کرده و از جمله غنی‌سازی اورانیوم را که در ساخت جنگ‌افزارهای هسته‌ای نیز کارآیی دارد، متوقف سازد.

ایران این پیشنهادها را رد کرده و می‌گوید، غنی‌سازی اورانیوم را حق خود می‌داند و از آن صرف‌نظر نخواهد کرد.

ایران همچنین به پیشنهاد تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی در باره انتقال اورانیوم کمتر غنی‌شده این کشور به روسیه و فرانسه برای غنی‌سازی بیشتر و تبدیل آن به سوخت هسته‌ای برای رآکتور تحقیقاتی تهران نیز پاسخ روشنی نداده است.

بر اساس این پیشنهاد که دو هفته پیش و در قالب پیش‌نویس توافقنامه وین به ایران ارائه شد، تهران باید حدود سه ‌چهارم از ۱۵۰۰ کیلوگرم ذخیره اورانیوم خود را که غنای پایینی دارد تا آخر سال میلادی به روسیه و فرانسه تحویل دهد، و در ازای آن مقدار کمتری اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد برای استفاده در رآکتور تحقیقاتی امیرآباد تحویل بگیرد.

هر چند مقام‌های ایرانی گفته‌اند، با چارچوب کلی این پیشنهاد موافق هستند، ولی در عین حال خواستار ««تغییرات زیادی» در آن شده‌اند.

این در حالی است که هیلاری کلینتون با تاکید بر اینکه پیشنهاد ارایه شده به ایران تغییر نخواهد کرد، خواستار پذیرش آن از سوی جمهوری اسلامی شده است.

همچنین محمد البرادعی، دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، نیز از ایران خواسته است، بی‌درنگ پاسخ رسمی خود را به این پیشنهاد ارایه دهد.

گیدو وستروله، وزیر امور خارجه جدید آلمان، نیز روز دوشنبه از جمهوری اسلامی خواسته بود، با پیش‌نویس وین موافقت کند.

این در حالی است که علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است، جمهوری اسلامی خواهان مذاکرات بیشتر درباره این پیش‌نویس و همین طور ضمانت برای دریافت سوخت رآکتور تهران است.

سپاسگزاری مرکل از آمریکا

آنگلا مرکل در ابتدای سخنان خود در برابر نمایندگان کنگره آمریکا، با اشاره به در پیش بودن روز نهم نوامبر، سالروز فرو ریختن دیوار برلین و اتحاد آلمان، از نقش ایالات متحده آمریکا در این جریان سپاسگزاری کرد.

صدر اعظم آلمان همچنین در سخنانی که با تشویق پی‌در پی نمایندگان کنگره همراه بود، یاد یهودیان کشته شده توسط نازی‌ها را گرامی داشت.

آنگلا مرکل دومین صدر اعظم آلمان است که در برابر کنگره آمریکا سخنرانی می‌کند. پیش از وی تنها کنراد آدنائر، نخستین صدر اعظم آلمان فدرال پس از جنگ دوم جهانی، یک بار در دهه پنجاه میلادی در برابر کنگره سخنرانی کرده بود.

سفر دو روزه خانم مرکل به واشینگتن نخستین سفر وی به آمریکا پس از پیروزی در انتخابات سراسری آلمان است.

رسانه‌های آلمان از سفر صدر اعظم این کشور به آمریکا و سخنرانی در برابر اعضای کنگره به عنوان رویدادی تاریخی یاد کرده‌اند.
XS
SM
MD
LG