لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۳۹
هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا، روز سه‌شنبه در رأس هیئتی بلندپایه دیدار و گفت‌وگوهای دوروزه خود با مقام‌های ایرانی را در تهران آغاز کرد.

به گزارش تلویزیون دولتی ونزوئلا، آقای چاوز در این سفر روابط کشورش با جمهوری اسلامی ایران را «منسجم و بسیار بسیار عمیق» توصیف کرد و افزود که این روابط بر دو پایه «منافع مشترک» و باور طرفین به اهمیت استقلال حاکمیت در ایران بنا شده ‌است.

هوگو چاوز در تلویزیون دولتی ونزوئلا اظهار داشت که او و محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، قرار است در این دیدار در مورد موضوعاتی تبادل نظر کنند که وی «تنش‌هایی که امپریالیسم در خاورمیانه ایجاد کرده» و «تحریم‌های ناعادلانه تحمیل شده به مردم ایران» توصیف کرده است.

این نهمین سفر هوگو چاوز در سمت رئیس جمهور ونزوئلا به ایران است و وی پیش از این بارها ایران را «خانه دوم» خود نامیده‌ است.

به گزارش پرس‌تی‌وی، کانال تلویزیونی انگلیسی‌زبان جمهوری اسلامی، محور اصلی دیدار اخیر آقای چاوز از ایران تقویت همکاری دو کشور به‌ویژه در بخش نفت، گاز و صنایع پتروشیمی است.

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز سه‌شنبه در همین زمینه به خبرنگاران گفت: «امیدواریم در این دیدار نتایج مورد نظر در گسترش روابط به‌دست آید.»

سفر هوگو چاوز به ایران بخشی است از یک رشته سفر بین‌المللی توسط او که به منظور تقویت روابط تجاری ونزوئلا با اروپای شرقی و خاورمیانه صورت می‌گیرد.

رئیس جمهوری ونزوئلا پیش از ورود به تهران از مسکو دیدار کرد و در این سفر توانست شمار زیادی از قراردادها میان کشورش با روسیه را به امضا برساند که ساخت یک نیروگاه هسته‌ای با کمک روسیه یکی از این قراردادها است.

هوگو چاوز گفته ‌است که کشورش قصد دارد با احداث این نیروگاه هسته‌ای هزار و دویست کیلوواتی، از وابستگی خود به سوخت‌های فسیلی بکاهد. به گفته کارشناسان، احداث نیروگاه هسته‌ای ونزوئلا حدود ده سال طول خواهد کشید.

رئیس جمهور ونزوئلا سال گذشته اعلام کرد که ایران در امر اکتشاف اورانیوم با کشورش همکاری دارد و یک ماه پیش از آن، وزیر معادن این کشور نیز اعلام کرد که با همکاری ایران در امر اکتشاف اورانیوم گام‌هایی برداشته شده و آزمون‌های اولیه، از وجود ذخایر غنی اورانیوم در این کشور خبر می‌دهد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG