لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۳۷

گزارش تازه حاکی از افزایش قدرت طالبان در افغانستان است


افراد طالبان در ولایت هرات
گزارش تازه‌ای از «دفتر امنیت سازمان‌های غیر دولتی افغانستان»، انسو (ANSO)، حاکی است که قدرت طالبان در افغانستان در حال افزایش است و گروه طالبان هم‌اینک در مناطقی که پیش از این کمتر نفوذ داشته هم جذب نیرو می‌کند.

این گزارش که در کابل منتشر شده می‌نویسد که در سه‌ماهه سوم سال جاری، حملات افراد مسلح پیکارجو در این کشور نسبت به سال ۲۰۰۹ به میزان ۵۹ درصد افزایش داشته ‌است.

این دفتر امنیتی در گزارش خود با ذکر این که «اوضاع در برخی از ولایت‌های شمالی افغانستان ممکن است از کنترل خارج شود» تلاش‌ها برای تشکیل نیروهای شبه‌نظامی محلی برای مبارزه با طالبان را «ناشیانه» توصیف کرده‌ است.

«دفتر امنیت سازمان‌های غیردولتی افغانستان» هم‌چنین توصیه می‌کند که سازمان‌های غیردولتی بهتر است به‌جای اجتناب از افراد پیکارجو «با آنها به تعامل بپردازند». به گفته این دفتر، شواهد نشان می‌دهد که پیکارجویان آماده «همراهی» با سازمان‌های غیردولتی هستند.

نیک لی، مدیر انسو، در پیوند با تلاش‌های ضدستیزه‌جویان در قندهار و مارجه در جنوب افغانستان می‌گوید که این تلاش‌ها «نتوانسته توان جنگی ستیزه‌جویان را کاهش دهد، از شمار تلفات غیرنظامی بکاهد یا موضوع تحویل دولت به شکل بسته را تحقق ببخشد».

«تحویل دولت به شکل بسته» اصطلاحی است که ژنرال استانلی مک‌کریستال، فرمانده پیشین نیروهای آمریکایی در افغانستان، برای طرح وارد کردن سریع خدمات دولتی در منطقه مارجه به‌کار برده ‌بود.

اواخر سال گذشته خورشیدی، ۱۵ هزار نیروی بین‌المللی و افغان در منطقه مارجه در استان جنوبی هلمند که اکنون سال‌هاست در کنترل نیروهای طالبان قرار دارد، عملیات گسترده‌ای را با هدف بیرون راندن طالبان از این منطقه که از نقاط مهم قاچاق مواد مخدر نیز هست، تدارک دیدند.

گزارش جدید «دفتر امنیت سازمان‌های غیردولتی افغانستان» می‌گوید که ستیزه‌جویان هم‌اکنون خدمات «دولتی» خود را در مناطق جنوبی و شرقی افغانستان برپا کرده و موفق شده‌اند حمایت عناصری از اقوام غیر پشتون، از جمله افرادی از ترکمن‌ها، ازبک‌ها و تاجیک‌های شمال را نیز جلب کنند.

گروه طالبان که از اسلام‌گرایان افراطی سنی تشکیل شده و اکثریت افراد آن از قوم پشتون هستند از سال ۲۰۰۱ میلادی به این سو تلاش داشته تا حکومت کابل را سرنگون کند.

توصیه «دفتر امنیت سازمان‌های غیردولتی افغانستان» به سازمان‌های غیردولتی برای تعامل با طالبان پس از آن صورت می‌گیرد که
حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، نیز به تازگی تأیید کرد که دولت او «از مدت‌ها پیش» در حال انجام گفت‌وگوهای غیررسمی با طالبان در مورد برقراری صلح در افغانستان است.

ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده نیروهای آمریکایی و سازمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در افغانستان، نیز روز پنج‌شنبه گفت نیروهای ناتو در افغانستان اجازه داده‌اند تا یکی از فرماندهان ارشد طالبان برای گفت‌وگو با مقامات دولت افغانستان وارد کابل شود و پاکستان نیز اعلام کرد که آماده‌ است به این مذاکرات کمک کند.
XS
SM
MD
LG