لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۱۵
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز جمعه گفت که این آژانس محرمانه ماندن اطلاعاتی که در جریان بازرسی‌ها به‌دست آورده تضمین می‌کند. این اظهارات آژانس پس از آن بیان می‌شود که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، نسبت به محرمانه ماندن اطلاعات در آژانس ابراز تردید کرده بود.

به گزارش واحد مرکزی خبر، وابسته به تلویزیون دولتی ایران، محمود احمدی‌نژاد چهارشنبه‌شب در برنامه گفت‌وگوی تلویزیونی با مخاطبان در استان قزوین گفت: «پذیرفتن پروتکل الحاقی یعنی تمام فعالیت‌های هسته‌ای ما زیر نظر آژانس بین‌المللی باشد که اطلاعات را به آمریکا می‌دهد، ما گفتیم این پروتکل را نمی‌پذیریم، زمانی می‌پذیریم که شش کشور بپذیرند و خلع سلاح شوند و اگر قانون یکسان برای همه باشد ما هم می‌پذیریم.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، «گِرِگ وِب»، مسئول مطبوعاتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به این خبرگزاری گفته‌است که در مورد اظهارات آقای احمدی‌نژاد اظهار نظری ندارد اما در ایمیلی به رویترز نوشته است: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای حفاظت از محرمانه ماندن اطلاعاتی که در حین فعالیت‌های پادمانی خود گردآوری می‌کند دقت بسیار زیادی به‌عمل می‌آورد.»
اظهارات تازه محمود احمدی‌نژاد در حالی بیان می‌شود که ایران و قدرت‌های جهانی قرار است در هفته‌های آینده مذاکرات خود را درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی از سر بگیرند.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، محمود احمدی‌نژاد پیش از این هم اتهامات مشابهی را متوجه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کرده‌است اما اظهارات تازه وی در حالی بیان می‌شود که ایران و قدرت‌های جهانی قرار است در هفته‌های آینده مذاکرات خود را درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی از سر بگیرند.

بر پایه آخرین گزارش‌ها، اتحادیه اروپا با پیشنهاد ایران در مورد برگزاری دور جدید مذاکرات هسته‌ای در تاریخ ۱۴ آذر ماه، پنجم دسامبر، موافقت کرده‌است.

مسئله اعتماد جمهورى اسلامى به عملکرد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه ژوئن نیز با لغو مجوز ورود دو بازرس برجسته آژانس به تهران با تنش روبه‌رو شد. ایران این بازرسان را متهم كرد كه گزارش‌هايى «غلط» درباره برنامه هسته‌اى اين كشور ارائه كرده‌اند و اين در حالى است كه آژانس مى‌گويد به اين افراد و توانايى حرفه‌اى آنها اعتماد كامل دارد.

هدف از گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ که از اکتبر سال ۲۰۰۹ متوقف مانده یافتن راه حلی برای اعتمادسازی در مورد «صلح‌آمیز بودن» برنامه هسته‌ای ایران اعلام شده‌است اما محمود احمدی‌نژاد روز چهارشنبه در قزوين «رفع مشکلات جهانی با کمک به صلح و امنیت جهان» را محور اصلی این گفت‌وگوها دانست.

در همین حال، به گزارش واحد مرکزی خبر، محمود احمدی‌نژاد، چهارشنبه‌شب در ادامه برنامه گفت‌وگوی زنده تلویزیونی در مورد گفت‌وگوهای هسته‌ای افزوده‌است: «تا چند روز آینده گفت‌وگوها انجام می‌شود، اما تجربه به ما می‌گوید آنها دنبال حل مسئله نیستند، از نظر ما مسائل حل شده‌است، ما فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای‌مان را ادامه می‌دهیم.»

این در حالی است که یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه بار دیگر اعلام کرد که وی همچنان نمی‌تواند تأیید کند که همه جنبه‌های برنامه‌ هسته‌ای ایران صلح‌آمیز هستند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG