لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۱۵

کاهش ۷۳ درصدی فروش بنزین ترکیه به ایران


پر کردن گالن‌های بنزین به طور «غیر قانونی» در ایران
خبرگزاری رویترز با استناد به آمار انجمن صادرکنندگان استانبول می‌گوید که اجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران باعث کاهش ۷۳ درصدی فروش بنزین ترکیه به ایران در ماه ژوئیه، ماه گذشته میلادی، شده ‌است.

اطلاعات آماری «انجمن صادرکنندگان استانبول» که روز سه‌شنبه منتشر شد نشان می‌دهد فروش بنزین ترکیه به ایران از حدود ۹۴ میلیون دلار در ماه ژوئن به کمی بیش از ۲۵ میلیون دلار در ماه ژوئیه رسیده‌ است.

این آمار نشان می‌دهد که در ماه ژوئیه تنها برابر با یک محموله بنزین از کشور ترکیه راهی ایران شده ‌است.

به گفته منابع آگاه، در ماه گذشته تنها ۳ کشتی حامل بنزین به بندرهای ایران وارد شده‌اند که این کشتی ترکیه‌ای یکی از آن‌ها بوده‌ است.

کاهش شدید صادرات بنزین ترکیه به ایران همزمان است با تصویب تحریم‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا که به منظور تغییر نظر مقام‌های ایرانی در مورد برنامه هسته‌ای ایران اعمال شده‌ است.

به نظر می‌رسد پس از آن‌ که تحریم‌های آمریکا باعث توقف فروش بنزین از سوی بسیاری از تأمین‌کنندگان سنتی بنزین ایران در اروپا و خاورمیانه شد، مقام‌های ایرانی برای خریداری بنزین به ترکیه و چین روی آورده‌اند.

این در حالی است که آمارهای جدید نشان می‌دهد که فروشندگان ترکیه‌ای نیز از اثرات این تحریم‌ها برکنار نمانده‌اند.

بنا بر آمارهای دولت ترکیه و وزارت نفت ایران، صادرات بنزین ترکیه به ایران در ماه ژوئن در حدود ۱۰ درصد از مصرف ایران را تأمین کرده، ولی این مقدار در ماه ژوئیه به ۲٫۵ درصد رسیده‌ است.

در ماه ژوئیه دست‌کم یک کشتی حامل بنزین برای ایران در بندر ایزمیت ترکیه به خاطر مسائل بیمه و تحریم از ارسال محموله خود به ایران صرف نظر کرد.

در همین حال پیشتر شرکت بیمه لویدز لندن که بخش بزرگی از بیمه دریایی در جهان را در اختیار دارد اعلام کرده‌ بود که محموله‌های نفتی به ایران را بیمه نمی‌کند.

کاهش شدید صادرات بنزین ترکیه به ایران در شرایطی صورت می‌گیرد که دو کشور اخیراً به تقویت روابط خود پرداخته‌اند.

با وجود این ‌که ایران پنجمین صادرکننده نفت خام در جهان است، به خاطر کمبود ظرفیت پالایشی ناچار به وارد کردن ۴۰ درصد از بنزین مصرفی خود از خارج است.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت دهم، سوم مردادماه جاری با اشاره به تحریم بنزین گفته بود:‌ «می‌گویند که بنزین را تحریم می‌کنیم. این از آرزوهای من است که بنزین تحریم شود. ظرف دو روز ۱۷ میلیون لیتر جایگزین می‌کنیم. همه‌ کارها را انجام داده‌ایم و کلیدش آماده و در دست ماست.»

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG