لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۰۲

کاخ سفید: هنوز برای اثرگذاری تحریم‌ها علیه ایران وقت هست


جیمز جونز، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا
مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا می‌گوید که ایالات متحده برای جلوگیری از ساخت سلاح اتمی در ایران به اندازه کافی «جای مانور» دارد و به این خاطر می‌تواند وقت بدهد تا تحریم‌ها تأثیرات خود را بگذارند.

جیمز جونز، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا، روز چهارشنبه به شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفت که پیش از روی آوردن به راه‌های دیگر جهت جلوگیری از دستیابی ایران به جنگ‌افزار هسته‌ای، هنوز فرصت آن هست تا بگذاریم تحریم‌ها کار خود را بکنند.

این مقام کاخ سفید تصریح کرد که واشینگتن در خصوص برنامه هسته‌ای، پیش از آنکه بخواهد به عملیات نظامی علیه ایران فکر کند به اعمال فشار بر ایران ادامه خواهد داد.

اشاره آقای جونز به تحریم‌های سازمان ملل و تحریم‌های مضاعفی است که ایالات متحده و اتحادیه اروپا به‌طور یک‌جانبه علیه ایران وضع کرده‌اند تا مقام‌های جمهوری اسلامی را از ادامه برنامه هسته‌ای خود منصرف کنند.

جیمز جونز در ادامه افزود: «همان‌طور که رئیس جمهور نیز هفته پیش گفتند، شاخص‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد تحریم‌ها به‌واقع دشواری زیادی برای آنها ایجاد کرده‌است و برنامه هسته‌ای هم به آن اندازه‌ای که برخی سال گذشته فکر می‌کردند پیشرفت نداشته‌است».

این گفته‌ها در حالی بیان می‌شود که مقام‌های پنتاگون در ماه آوریل به کنگره آمریکا گفته بودند که ایران احتمالاً تا یک سال دیگر قادر به تولید اورانیوم غنی‌شده به مقداری که برای یک بمب اتم کافی باشد خواهد بود اما برای ساخت، آزمایش و آماده کردن بمب به ۳ تا ۵ سال وقت نیاز دارد.

مشاور امنیت ملی باراک اوباما در ادامه صحبت‌های خود افزود: «ما برای تشخصیص چارچوب زمانی و مقدار جای مانوری که جامعه بین‌المللی دارد، زحمت بسیار زیادی کشیده‌ایم.» اما آقای جونز از بازگویی این‌که برای تأثیرگذاری تحریم‌ها چه مدت‌زمانی در نظر گرفته شده خودداری کرد.

وی در پاسخ به پرسشی در این باره گفت: «توافقی عمومی در مورد این مدت‌زمان در میان جامعه بین‌الملل وجود دارد و افراد، در حال حاضر از نقطه‌ای که در این مسیر مستقیم بر روی آن قرار داریم راضی هستند».

مشاور ارشد کاخ سفید در پاسخ به پرسشی در مورد اینکه آیا باراک اوباما حاضر است دعوت محمود احمدی‌نژاد برای ملاقات در مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر را بپذیرد اظهار داشت: «زمان، مشخص می‌کند که آیا چنین اتفاقی خواهد افتاد اما آنها (ایرانیان) باید آن قدم‌های اولیه را بردارند تا صداقت خود را نشان بدهند».

وی افزود: «انجام یک ملاقات نمایشی بدون ایجاد زیربناهای لازم کاری بی‌معنی خواهد بود».

محمود احمدی‌نژاد که قرار است ماه آینده برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کند، می‌گوید حاضر است در این سفر در برابر دوربین‌های تلویزیونی با رئیس‌جمهور آمریکا مناظره کند.

کاخ سفید پیش از این به طور تلویحی پیشنهاد محمود احمدی‌نژاد را رد کرده‌است.
XS
SM
MD
LG