لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۵۲

علاءالدین بروجردی: گروه وین بیانیه تهران را پذیرفت


علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از پذیرفته شدن «بیانیه تهران» از سوی گروه وین خبر داد. وی هم‌چنین اظهار داشت که ترکیه و برزیل در مذاکره با گروه ۱+۵ حضور نخواهند داشت.

ایران در اواخر اردیبهشت ماه، توافقنامه‌ای را با ترکیه و برزیل درباره مبادله اورانیوم غنی شده ایران با سوخت هسته‌ای مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران به امضا رساند که به «بیانیه تهران» مشهور است.

علاءالدین بروجردی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر مبنای مذاکرات گروه وین را بیانیه تهران اعلام کرد و گفت که «برای اجرایی شدن دور جدید گفت‌وگوها، این گروه بیانیه تهران را به عنوان مبنای گفت‌وگوهای اخیر پذیرفته‌است.»

گروه وین متشکل از آمریکا، روسیه و فرانسه، (سه کشور عضو گروه ۱+۵) و آژانس بین المللی انرژی اتمی، در ماه اکتبر سال گذشته از پیشنهاد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای مبادله هسته‌ای با ایران حمایت کردند. منظور از این مبادله، کاستن از نگرانی‌های قدرت‌های غربی نسبت به برنامه هسته‌ای ایران است.

علاءالدین بروجردی در ادامه افزود که «درخواست رسمی گروه وین برای رفع سؤالاتی درباره بیانیه تهران پاسخ داده شد و هم اکنون آن‌ها باید برای اجرایی کردن بحث تبادل سوخت وارد شوند.»

وی در مورد نقش ترکیه و برزیل در مذاکرات آینده هسته‌ای ایران گفت «از آن‌جایی که محتوای مذاکرات ایران با ۱+۵، بسته ارائه شده از سوی ایران است، زمینه مذاکرات متفاوت بوده و این دو کشور در مذاکره با ۱+۵ حضور نخواهند داشت.»

وی در مورد حضور برزیل و ترکیه در مذاکرات وین نیز گفت: «مرجع اصلی این بیانیه همین سه کشور بوده و با تصمیم این سه کشور بیانیه تهران عملیاتی می‌شود لذا حضور ترکیه و برزیل در مذاکرات گروه وین لازم است.»

اظهارات آقای بروجردی در مورد عدم شرکت ترکیه و برزیل در مذاکره با گروه ۱+۵ در حالی بیان می‌شود که محمود احمدی‌نژاد افزایش طرف‌های گفت‌وگو در مذاکره با این گروه را به عنوان یکی از شروط ایران برای آغاز مذاکرات برشمرده بود و این دو کشور نیز خود درخواست حضور در مذاکرات ۱+۵ را داده‌اند.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، به طور کل، ادامه مذاکرات هسته‌ای با کشورهای غربی را منوط به شرایطی کرده بود، اما پس از آن، علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تحویل پاسخ ایران به گروه وین در مورد ادامه مذاکرات، از آمادگی جمهوری اسلامی برای شرکت بدون شرط در این گفت‌وگوها خبر داد.

هدف از ادامه گفت‌وگوها، کاهش نگرانی قدرت‌های غربی نسبت به برنامه هسته‌ای ایران است. غرب تهران را متهم می کند که قصد ساخت بمب اتمی را دارد ولی ایران ماهیت برنامه اتمی خود را صلح‌آمیز و غیرنظامی توصیف می‌کند. شورای امنیت نیز بارها با صدور قطعنامه از ایران خواسته تا غنی سازی را متوقف کند ولی تهران تاکنون از این دستور سرپیچی کرده و غنی سازی را حق خود می خواند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG