لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۲۳

پلیس لهستان یک رهبر شورشیان چچن را در ورشو دستگیر کرد


احمد ذاکایف (راست)،‌ رهبر تبعیدی چچن‌های جدایی‌طلب
پلیس لهستان روز جمعه یک رهبر تبعیدی شورشیان چچن را که برای شرکت در کنگره جدایی‌طلبان این منطقه به ورشو، پایتخت لهستان، سفر کرده بود دستگیر کرد. این رهبر چچن به عنوان تروریست در روسیه تحت تعقیب است.

احمد زاکایف، این رهبر جدایی‌طلب چچن، که از سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۰ به عنوان یکی از فرماندهان ارشد شورشیان با روسیه جنگیده است در سال ۲۰۰۳ از بریتانیا پناهندگی سیاسی گرفت.

آقای زاکایف در حال حاضر جزء جناح میانه‌رو جنبش جدایی‌طلبی چچن به شمار می‌رود.

Chechen Separatist Leader Detained In Poland
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:53 0:00
لینک مستقیم


مقامات لهستان پیشتر اعلام کرده بودند که به دلیل حکم دستگیری که پلیس بین‌الملل، مقامات لهستان پیشتر اعلام کرده بودند که به دلیل حکم دستگیری که پلیس بین‌الملل، اینترپل، برای احمد زاکایف صادر کرده در صورت سفر او به لهستان او را دستگیر خواهند کرد.

با این حال، به گفته خبرگزاری رویترز، مقامات لهستان در عین حال اشاره کرده بودند که حتی در صورت دستگیری او را به روسیه تحویل نخواهند داد.

این در حالی است که سخنگوی دادستان کل روسیه روز جمعه در پی دستگیری آقای زاکایف اعلام کرد که مسکو در حال آماده کردن درخواست استرداد او برای ارسال به لهستان است.

این خبرگزاری از قول دوستان آقای زاکایف می‌گوید پیش از این که پلیس لهستان اقدام به دستگیر کردن او بکند، این رهبر چچنی خود قصد معرفی خود را به دفتر دادستانی این کشور داشته است.

احمد زاکایف پیش از دستگیری همچنین در گفت‌وگویی با یک روزنامه لهستانی درباره علت حضورش در این کشور گفت: «ما در حال سازمان‌دهی به کنگره‌ای هستیم که تریبون جهانی ما برای گفتن از دردمان باشد... ما خواهان حمایت بین‌المللی از گفت‌وگوهای چچن و روسیه هستیم.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، سیاستمداران اروپایی و آمریکایی خشونت شورشیان چچن را محکوم کرده، اما در عین حال بسیاری از آنها به جنبش استقلال آنها نگاهی مثبت دارند.

غرب همچنین بارها سابقه حقوق بشری نه چندان مطلوب مقامات روس در منطقه چچن را به باد انتقاد گرفته است.

خبرگزاری رویترز می‌گوید برای مقامات لهستان سفر احمد زاکایف به ورشو در یکی از بدترین زمان‌ها صورت گرفته است:‌ این سفر در زمانی رخ داده است که تلاش‌ها برای بهبود روابط سرد میان مسکو و ورشو سرعت گرفته و به گفته کارشناسان در حال نتیجه دادن است.

با این حال برخی از مقامات لهستان صراحتاً اعلام کرده‌اند که بعید است احمد زاکایف به روسیه تحویل داده شود.

در همین زمینه دونالد توسک، نخست وزیر لهستان،‌ در گفت‌وگو با رادیوی دولتی این کشور گفته است: «مطابق قوانین بین‌المللی لهستان باید دست به برخی از اقدامات بزند، اما این به آن معنا نیست که ما به خواسته روسیه عمل خواهیم کرد.»

خبرگزاری رویترز می‌گوید به دنبال سلطه طولانی کرملین بر لهستان، لهستانی‌ها غالباً با کشورها یا گروه‌هایی که با روسیه سر تعارض دارند اعلام همبستگی کرده‌اند.
XS
SM
MD
LG