لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۵۷

«توافق بر سر معاهده آمریکا و عراق بسیار نزدیک است»


خانم رایس می گوید که مذاکره کنندگان به توافق بسیار نزدیک شده اند.(عکس: EPA)

کاندوليزا رايس، که به طور غير منتظره به بغداد سفر کرده است، گفت که توافق بر سر افزايش مدت زمان حضور سربازان آمريکایی در عراق نزديک است.
وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران، اين گزارش را که واشينگتن و بغداد، موافقتنامه امنيتی ميان طرفين را نهايی کرده اند، رد کرد و اظهار داشت که زمان توافق در اين زمينه نزديک است.

وی اظهار اميدواری کرد که در ديدار با نوری المالکی، نخست وزير عراق، در جريان اين موضوع قرار گيرد که آيا مسائل مناقشه بر انگيز بيشتری وجود دارد که بايد حل شود.


وزير امور خارجه آمريکا افزود: «اين يک حقيقت غير قابل کتمان است که مذاکره کنندگان خيلی به توافق نهايی نزديک شده اند، ولی اين به معنای آن نيست که بگوييم در حال حاضر توافق حاصل شده است و يا امروز به آن دست خواهيم يافت.»


کاندوليزا رايس گفت: «اما من اين فرصت را دارم که در گفت و گو با نوری المالکی واقعا مطلع شوم که آيا مشکلی از سوی واشينگتن وجود دارد يا نه.»


موافقتنامه بلند مدت آمريکا و عراق در صورت تصويب نهايی توسط دو کشور، اين امکان را به نيروهای آمريکايی می دهد که برای مدت زمان طولانی در عراق باقی بمانند.


مهلت قانونی آمريکا که از سوی سازمان ملل متحد برای حضور نظامی در عراق تعيين شده است، دسامبر امسال به پايان می رسد و اين کشور از يک سال پيش در حال مذاکره با دولت عراق برای توافق بر سر يک پيمان امنيتی است.


بغداد خواستار آن است که در اين قرارداد، «افق زمانی» مشخصی برای خروج نيروهای آمريکايی از عراق گنجانده شود.


زمان بندی تاريخ خروج نيروهای آمريکايی از عراق برای دولت نوری المالکی يک مسئله حياتی به شمار می رود ولی کاخ سفيد همواره از تعيين تاريخ مشخصی برای خروج سربازانش خودداری کرده است.


آمريکا در حال حاضر ۱۴۴ هزار سرباز در عراق مستقر کرده است.


وزير امور خارجه آمريکا در مورد تاريخ خروج سربازان اين کشور از عراق گفت: « ما در حال کار بر روی اين موضوع هستيم و می خواهيم مطمئن باشيم که گنجاندن هر گونه جدول زمانبندی در موافقتنامه واقعا آنچه را که ما خواهان آن هستيم، برآورده می کند و اينکه تا چه اندازه امکان پذير است.»


موضوعات ديگری نيز مانند مستثنی شدن نيروهای آمريکايی از قوانين عراق و وضعيت زندانيان در اختيار ارتش ايالات متحده آمريکا ميان واشينگتن و بغداد مورد بحث است.


در همين ارتباط، در ماه ژوئيه، معاون رييس مجلس عراق به خبرگزاری رويترز گفته بود که قانونگذاران اين کشور هر گونه شرطی در اين زمينه را وتو خواهند کرد.


هوشيار زيباری، وزير امور خارجه عراق، نيز در روز يازدهم سپتامبر در اظهار نظر صريحی خواستار ارائه جدول زمان بندی روشنی از سوی ايالات متحده آمريکا برای خروج ارتش اين کشور از عراق شد.


به گفته آقای زيباری، توافقنامه امنيتی عراق با آمريکا جايگزين قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد خواهد شد که حضور آمريکا را در کشورش مشروعيت می بخشد.


پيشتر، برخی از نمايندگان عراق اعلام کرده بودند که بر سر خروج نظامی آمريکا از خاک کشورشان تا اکتبر ۲۰۱۰ به يک توافق دوجانبه نزديک شده اند، اما مقامات آمريکا تاکيد کرده اند که هنوز تاريخی تعيين نشده است.


توافقنامه آمريکا و عراق که مذاکرات آن در جريان است، مورد مخالفت شديد ايران قرار گرفته است.


ايران اعلام کرده که حضور نظامی طولانی مدت آمريکا در عراق، تهديدی برای امنيت تهران است.


اما خرداد ماه گذشته، نوری المالکی، نخست وزير عراق، در سفر به ايران و ديدار با رهبران تهران اعلام کرد که اجازه نخواهد داد، عراق پايگاهی برای حمله به ايران شود.


XS
SM
MD
LG