لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۴۶
منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران اتهامات فرمانده نيروهای آمريکايی و ناتو در افغانستان مبنی بر آموزش و حمايت تهران از نيروهای طالبان را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتد پرس، منوچهر متکی وزير خارجه جمهوری اسلامی که در بروکسل به سر می برد، گفت: «اين گونه دروغ ها برای منحرف کردن ناکامی نيروهای نظامی در افغانستان است.»

ژنرال استنلی مک‌کريستال، فرمانده نيروهای آمريکايی و ناتو در افغانستان، پيشتر گفته بود که «مدارک روشنی» وجود دارد که نشان می‌دهد ستيزه‌جويان طالبان در ايران آموزش می‌بينند و از جمهوری اسلامی جنگ‌افزار دريافت می‌کنند.

ژنرال مک کريستال روز يکشنبه گذشته در جمع خبرنگاران در کابل، پايتخت افغانستان، اشاره کرده بود که ايران «به طور کلی» با دولت افغانستان در مبارزه با ستيزه‌جويان همکاری کرده است.

وی در همين حال گفته بود: «اما در عين حال مدارک روشنی هم وجود دارد که نشان می‌دهد ايران در مواردی جنگ‌افزار در اختيار نيروهای طالبان قرار داده و آنها را آموزش می‌دهد که اين اقدام مناسبی نيست.»

منوچهر متکی همچنين افزود: «ايران در افغانستان هميشه بخشی از راه حل است و تهران به دولت مرکزی کابل برای صلح و ثبات کمک کرده است.»

وزير خارجه ایران در همين حال از سياست آمريکا در افغانستان انتقاد شديد کرده و گفت: «هشت سال پيش وقتی آنها (آمريکا) به افغانستان آمدند، گفتند که ثبات را برقرار کرده، قاچاق مواد مخدر را متوقف می کنند و هرگونه عمليات افراط گرايانه و تروريستی را هم از بين می برند. ولی در هيچ کدام موفق نبودند و افراط گرايی در منطقه گسترش پيدا کرده است.»

اتهام های دخالت جمهوری اسلامی در افغانستان

در اوايل فروردين‌ماه امسال، روزنامه بريتانيايی ساندی‌تايمز در گزارشی با استناد به اظهارات چند تن از فرماندهان طالبان اعلام کرده بود که صدها تن از ستيزه‌جويان طالبان در اردوگاهی در نزديکی زاهدان برای ساخت بمب‌های کنار جاده‌ای و انجام عمليات تروريستی آموزش ديده‌اند.

دو تن از فرماندهان طالبان در گفت‌وگو با ساندی‌تايمز با ذکر جزئيات به اين مسئله پرداخته و گفته بودند که نيروهای شبه‌نظامی طالبان با خودرو به اردوگاهی در اطراف زاهدان، مرکز استان سيستان و بلوچستان، منتقل شده و از سوی نيروهای ايرانی در لباس شخصی آموزش ديده‌اند.

بر اساس اين گزارش، اين آموزش‌ها از جمله شامل روش‌های کمين و حملات غافلگيرانه، شيوه ساخت و استفاده از بمب‌های کنار جاده‌ای و راه‌های حمله به پاسگاه‌ها و ايستگاه‌های بازرسی بوده است.

پيش از انتشار اين گزارش نيز کارل آيکن‌بری، سفير آمريکا در افغانستان، از همکاری‌های ایران با ستيزه‌جويان طالبان خبر داده و با اشاره به نشانه‌های حاکی از اين همکاری، آن را «آزاردهنده» توصيف کرده بود.

همچنين رابرت گيتس، وزير دفاع ايالات متحده، نيز در سخنانی در اواسط اسفندماه سال گذشته جمهوری اسلامی ایران را به «دو دوزه‌بازی» در افغانستان متهم کرده و گفته بود ايران از يک سو ادعا می‌‌کند که حامی دولت حامد کرزی است و از سوی ديگر به اقدامات نظامی آمريکا در حمايت از اين دولت لطمه می‌زند.

منوچهر متکی به مسئله اتمی جمهوری اسلامی و احتمال تحريم های بيشتر هم اشاره کرد و احتمال آن را پايين دانست. وی گفت که يک راه همکاری هست و يک راه مقابله و راهی که برزيل و ترکيه راه همکاری را در پيش گرفتند و آمريکا راه مقابله را انتخاب کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG