لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۳۳

افزایش شمار قربانيان زلزله چین به ۵۱ هزار نفر


زلزله چین تاکنون ۵۱ هزار کشته و حدود 5 میلیون بی خانمان برجای گذاشته است. (عکی از epa)

چين با اعلام افزايش شمار کشته شدگان زلزله هفته گذشته اين کشور به ۵۱ هزار نفر، از کشورهای جهان خواست در تامين بيش از سه ميليون چادر برای بی خانمان های اين حادثه کمک کنند.


مقامات رسمی چين، روز پنجشنبه دوم خرداد ماه، آمار رسمی کشته شدگان زلزله ۲۳ ارديبشهت ماه اين کشور را ۵۱ هزا رو ۱۵۱ نفر اعلام کردند. اين رقم نسبت به آمار اعلام شده روز قبل، ۱۰ هزار نفر افزايش يافته است.


دولت چین همچنين اعلام کرده است که در جريان اين حادثه، ۲۹ هزار نفر مفقود و حدود ۳۰۰ هزار نفر مجروح شده اند.

در همین حال کين گانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چين، اعلام کرد که اين کشور برای تامين سرپناه برای حدود پنج ميليون نفر بي خانمان اين حادثه، به بيش از ۳ ميليون و ۳۰۰ هزار چادر نياز دارد.


او گفته است که تا کنون ۴۰۰ هزار چادر به حادثه ديدگان تحويل داده شده است: «ما مشتاق کمک های جهانی در اين باره هستيم، ما اميدواريم جامعه جهانی بتوانند در تهيه اين تعداد چادر به ما کمک کنند.»


دولت چین همچنين اعلام کرده است که در جريان اين حادثه، بيش از ۵۱ هزا نفر کشته، ۲۹ هزار نفر مفقود و حدود ۳۰۰ هزار نفر مجروح شده اند.

رهبران چين اعلام کرده اند که برای بازسازی مناطق زلزله زده، ۱۰ ميليارد دلار بودجه اختصاص داده اند.


در همین حال مردمی که فرزندانشان در جريان زلزله در مدرسه ها مدفون شده اند تهديد کرده اند که به دليل بروز ترديدهايی نسبت به استحکام بنای مدرسه ها در دادگاه عليه مقامات محلی شکايت می کنند.


با گذشت ۱۰ روز از وقوع زمین لرزه، در شهر بيچوآن، يکی از مناطق زلزله زده، بوی تعفن در شهر پيچيده است و امدادگران مشغول پخش محلول هايی ضد عفونی کننده در شهر هستند.


روستاييان این منطقه هم هم از ايستگاه های امداد دولتی کمک های پزشکی دريافت می کنند.


روز پنجشنبه همچنين با پايان عزای عمومی در چين، مشعل المپيک ۲۰۰۸ که قرار است تابستان امسال در چين برگزار شود، دوباره حرکت خود را با يک دقيقه سکوت آغاز کرد.


روز دوشنبه ۲۳ ارديبهشت ماه زمین لرزه ای به قدرت ۸/۷ ریشتر استان سیچوان در مرکز این کشور را لرزاند، شدت این زلزله در دهه اخیر بی سابقه بوده است.


دولت چین ابتدا تلفات زلزله را حدود ۲۰ هزار نفر اعلام کرد اما به مرور وسعت ویرانی های این حادثه آشکار شد.


خرابی جاده های ارتباطی رسیدن امداگران به شهر ها و روستاهای دورافتاده را به تاخیر انداخت و آمار تلفات را افزایش داد.


شمار زیادی از کشته شدگان کودکانی بودند که در ساعت وقوع زلزله در مدرسه بودند.


XS
SM
MD
LG