لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۷:۵۰

شمارش آرای انتخابات با پنج کشته به پايان رسيد


گزارش هاي منتشر شده در رسانه های نزديک به جناح اصولگرا، از اکثريت ۷۰ درصدی اصولگرايان در مجلس هشتم خبر می دهد. (عکس از فارس)

با پايان شمارش آرای انتخابات اصولگرايان ۷۰ درصد کرسی های مجلس را به دست آوردند و همزمان يک شايعه در ايلام موجب درگيری و کشته شدن پنج نفر شد.


روز شنبه و پیش از پایان شمارش آرا، خبر کشته شدن یک یا دو نفر از سوی وزیر کشور تایید شده بود، اما خبر کشته شدن پنج نفر، از سوی داریوش قنبری نماینده ایلام در مجلس تایید شد.


آقای قنبری، به روزنامه کارگزاران گفته است: «صبح روز شنبه [هفتم ارديبهشت ماه] در شهر شايعه شد بنده نفر دوم شده ام و تا نفر سوم قصد دارند آرای من را جا به جا کنند. در پی رواج اين شايعه طرفداران من مقابل فرمانداری تجمع کردند که به دليل ضعف مسئولان پنج نفر از مردم شهر کشته و بيش از ۳۰ نفر زخمی شدند.»


نماينده ايلام توضيح بيشتری در باره اين درگيری نداده است و تنها گفته است: «بنده مسبب اصلی اين اتفاقات را ضعف استاندار و فرماندار ايلام مي دانم که بايد رسيدگی شود.»  • «صبح روز شنبه [هفتم ارديبهشت ماه] در شهر شايعه شد بنده نفر دوم شده ام و تا نفر سوم قصد دارند آرای من را جا به جا کنند. در پی رواج اين شايعه طرفداران من مقابل فرمانداری تجمع کردند که به دليل ضعف مسئولان پنج نفر از مردم شهر کشته و بيش از ۳۰ نفر زخمی شدند.»
داریوش قنبری، نماینده مردم ایلام

اين نماينده مجلس همچنین گفته است: «تجمع کنندگان درخواست غيرقانونی نداشتند و فقط خواستار صيانت از آرا بودند.»


هنوز هيچ يک از منابع خبری رسمی، جزئيات اين درگيری را منتشر نکرده اند اما سخنان مصطفی پور محمدی، وزیر کشور که در آن به اين درگيری اشاره کرده بود در بسیاری از خبرگزاری هاي ايران منتشر شده است.


اصولگرايان اکثريت مجلس هشتم را به دست آوردند


با پايان شمارش آرای انتخابت مجلس هشتم، خبرگزاری های ايران نمايی از آرايش سياسی مجلس هشتم ارائه کردند.


گزارش هاي منتشر شده در رسانه های نزديک به جناح اصولگرا، از اکثريت ۷۰ درصدی اصولگرايان در مجلس هشتم خبر می دهد.


براساس اين گزارش ها، اصلاح طلبان ۱۶ درصد کرسی ها را به دست آورده اند و باقی کرسی ها هم به نمايندگانی رسیده است که خود را «مستقل» می نامند.


روزنامه اعتماد ملی، اعلام کرده است که در دور دوم در مجموع ۲۱ نامزد نزديک به اصلاح طلبان وارد مجلس شده است که با احتساب ۴۴ نامزد اين جناح که در دور اول به مجلس راه يافتند، در مجموع تعداد نمايندگان اصلاح طلب به حدود ۶۵ نفر می رسد.


اين در حالی است که اصولگرايان حدود ۲۰۰ کرسی مجلس را به دست آورده اند. شمار دقيق نمايندگان اين دو جناح، با توجه به آنکه اصولگرايان هم به دو جبهه تقسيم شده اند، پس از برگزاری نشست های خبری اين گروه های مشخص می شود و برآورد های منتشر شده تقربی است.


در همين حال، با توجه به آنکه شورای نگهبان، که متولی بررسی صحت انتخابات در ايران است، انتخابات در سه حوزه انتخابيه را باطل کرده است، تعيين تکليف نمايندگان اين حوزه ها به انتخابات ميان دوره ای مجلس هشتم کشيده می شود که قرار است سال آينده همزمان با انتخابات رياست جمهوری برگزار شود.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG