لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۵۰

بار سنگین «طلسم» ۳۲ ساله روی دوش بگوویچ


وینکو بگوویچ در ماموریتی سخت باید ایران را به بازیهای المپیک پکن برساند.

وينکو بگوويچ، سرمربی تيم فوتبال اميد ايران اميدوار است در ديدار انتخابی المپيک ۲۰۰۸ پکن برابر استراليا، راه پيروزی را پيدا کند. نتیجه این دیدار هر چند بر صعود ایران از گروه خود تاثیری نخواهد داشت، اما قطعا بر اعتبار وینکو بگوویچ، سرمربی تیم فوتبال امید ایران، تاثیری مهم می گذارد.


بگوويچ در گفت وگو با سايت کنفدراسيون فوتبال آسيا، ابراز اميدواری کرد تا روزنه ای را برای نفوذ به زره دفاعی تیم قدرتمند استراليا پيدا کند.


استراليا يکی از قوی ترين تيم های اين دوره است و ايران که از صعود به دور دوم خاطر جمع است، تنها به فکر يک بازی بی درد سر با استرالیایی ها است؛ تيمی که پيش از اين چين، که از تيم های پر اميد آسيا به حساب می آيد را در مجموع ديدار های رفت و برگشت گلباران کرد و چينی ها را ۱۲ بر صفر در هم شکست.


با توجه به شکست بحث برانگيز اميدهای ايران که هفته گذشته در يک ديدار دوستانه در برابر تيم بلاروس به دست آمد، آنچه فکر بگوويچ را به خود مشغول کرده بازی آبرومند است.


روزنامه های ايران نسبت به اين بازی حساسيت ويژه ای دارند. تيم ملی فوتبال ايران در آذر ۱۳۷۹ با حذف استراليا، به عنوان آخرين سهميه آسيا راهی جام جهانی فرانسه شد و ايرانی ها از بگوويچ اين انتظار دارند که خاطره خوب شکست استرالیا را از بين نبرد.


وينکو بگوويچ سرمربی سابق تيم فوتبال فولاد خوزستان است که روز ۲۶ دی ماه گذشته، با امضای قرارداد ۸۰ هزار دلاری رسما بر نيمکت اين تيم نشست.


پيش از او رنه سيموئز، سرمربی سابق تيم ملی فوتبال جامائيکا رهبری اين تيم را به عهده داشت که به دليل ناکامی در بازی های آسيايی دوحه، تهران را ترک کرد.


ايران با ترکيب سيموئز در اين مسابقه ها سوم شد. از آن تیم به دليل بالارفتن سن بازيکنان کسی نمی تواند در بازی های المپيک پکن شرکت کند و اين مساله، کار را برای وينگو به مراتب سخت تر کرده است.


بگوويچ پيشتر در مصاحبه های رسمی خود گفته است که برای خوشبخت شدن به تيم اميد آمده است. او اميدوار است که همراه با ايران به بازيهای المپيک پکن برسد.


سرمربی کروات اين تيم درباره ديدار خانگی بيست وهشت فوريه به سايت رسمی کنفدراسيون فوتبال آسيا گفت: «استراليا تيم نيرومندی است. بازی نخست هميشه دشوار است. برای مدت طولانی است که ايران به رقابت های المپيک راه نيافته. اکنون زمان به پايان رسيدن اين انتظار است. رقابت های مرحله دوم طولانی است. بيش از شش بازی خانگی و خارج از آن داريم.»


وينکو توضيح داد: «تيمی که برابر استراليا بازی می کند، به طور کامل متفاوت خواهد بود. از عادل کلاهکج و مهرداد اولادی انتظار بسياری دارم. برای استحکام بيشتر تيم من از حسين کعبی يکی از گزينه های بازيکنان بزرگسال استفاده می کنم. او بازيکن با تجربه ای است و در جام جهانی به ميدان رفته.»


او با اشاره به مشکلات پيش روی تيم اميد گفت: «کمبود زمان، بزرگترين مشکلمان است. داشتن تمام بازيکنان در يک جلسه تمرين ممکن نيست. ما در دبی يک اردوی تمرينی داشتيم و تنها بيست فوريه در يک بازی تدارکاتی برابر امارات به ميدان رفته ايم؛ اما من خوشبين هستم.»


از آخرين باری که ايران به بازيهای المپيک رسيد ۳۲ سال می گذرد. مونترال ۱۹۷۶ ميدانی بود که ايران در آن نماينده داشت؛ بايد ديد آيا وينکو با مردانش می تواند طلسم ۳۲ ساله ايران را بشکند؟


XS
SM
MD
LG