لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۴۷
۲۵ فروردين برای فوتبال زنان در ايران روز سرنوشت بود؛ روزی که مسئولان ورزش ايران ثابت کردند حتی سفری يک روزه به سوييس می‌تواند در سرنوشت زنان فوتباليست ايرانی تأثير بگذارد.

عکس‌هايی از پوشش جديد بازيکنان زن ايرانی سوغاتی علی کفاشيان برای رئيس فيفا بود. فيفا يک ماه پيش اعلام کرده بود به دليل پوشش اسلامی دختران فوتباليست ايرانی آنها اجازه شرکت در اين مسابقات را نخواهند داشت.فريدون شيبانی، کارشناس ورزش، در مورد ايرادهای فيفا به نوع پوشش دختران ايرانی می‌گويد: «[پوشیدن] مقنعه با قانون چهار فيفا مغايرت دارد که می‌گويد لباس خانم‌ها و تمام لباس‌های ورزشی نبايد تبليغات سياسی و مذهبی داشته باشد».

اما آيا تنها دليل محروميت دختران فوتباليست ايرانی «اسلامی بودن» پوشش آنها بود؟

مريم يحيوی دکتر، داور رسمی فوتبال در انگلستان، پاسخ می‌دهد: «برای فيفا مهم نيست کسی موهايش را نشان می‌دهد يا نه، مشکل حين بازی مهم است. چون فوتبال بازی برخوردی است بايد پوشش طوری باشد که برای بازيکن خطری پيش نيايد. در اصل هر کسی بايد جوراب به پا داشته باشد و چيزی که ساق پا را محافظت می‌کند، کفش مخصوص و شلوار کوتاه و بلوز مخصوص که بايد آن را داخل شلوار يا شورت بکنند، چون اگر بيرون باشد بازيکن تيم مقابل می‌تواند آن را بکشد و اين مسئله خطرناک است«.

بيش از دو هفته طول کشيد تا مذاکرات به ثمر بنشيند و فيفا رسماً اعلام کند تيم فوتبال دختران ايران می‌تواند در بازی‌های المپيک نوجوانان سنگاپور حضور پيدا کند، اما آن گونه که کارشناسان ورزشی می‌گويند فيفا شروطی را هم برای اين حضور اعلام کرده است.

فريدون شيبانی در اين باره می‌گويد: «طبق گزارش آسوشيتدپرس روی اين مسئله تأکيد شده که دختران ايران در صورتی می‌توانند در اين مسابقات شرکت کنند که به جای مقنعه کلاه بگذارند. اين کلاه قسمت بالای سر را می‌پوشاند، حال اگر اين کلاه توسط تيم مقابل کشيده شود و موهای دختران زير ۱۵ سال ما بيرون بيايد نمی‌دانم آقايان چه تصميمی خواهند گرفت«.

حتی اگر مسئولان ورزش در ايران با پوشيدن کلاه به جای مقنعه موافقت کنند، هنوز بخشی از مشکلات به جای خود باقی است چون گردن و گوش فوتباليست‌های زن ايرانی هنوز پوشانده نشده است.

مرضيه اکبرآبادی، معاون علی سعيدلو (رئيس سازمان تربيت بدنی) لباس جديد را ديده و گفته است اين لباس از نظر پوششی ايرادی ندارد اما اگر قرار باشد خواسته فيفا در اين لباس لحاظ شود، سازمان تربيت بدنی اجازه استفاده از آن را صادر نمی‌کند.

مريم يحيوی دکتر در مورد دليل حسايت فيفا بر پوشيده نبودن گردن بازيکنان می‌گويد: «به اين دليل که اگر در حال بازی بازيکن با دست و يا لگد به طرف بازيکن ديگر بيايد، آنها مجروح نشوند. اگر دقت کرده باشيد بعضی اوقات بازيکن روی گوشش چسب دارد چون زير آن گوشواره به گوش دارد، بنابراين بايد محافظت کنند تا آسيب نبينند و يا امکان مجروحيت کمتر شود. به همين دليل تا آن جا که امکان دارد بايد همه جا باز باشد حتی اگر کسی می‌خواهد زير شلوار کوتاه خود شلواری برای گرم کردن بپوشد، نبايد خيلی بلند باشد و بيرون بيايد. تمام اين موارد برای کاهش خطر است».

پيش از اين پوشش دختران فوتباليست ايرانی را مقنعه، پيراهن ورزشی بلند و شلوار بلند تشکيل می‌داد. اما آن گونه که مرضيه اکبرآبادی به رسانه‌ها در ايران گفته، اين پوشش اکنون به شلوارکی بالای زانو که زير آن شلوار ديگری پوشيده می‌شود، تغيير کرده است.

اما آيا با اين لباس می‌شود فوتبال بازی کرد؟

فريدون شيبانی پاسخ می‌دهد: «در جايی مانند سنگاپور که گاهی مواقع بازی زير باران‌های شديد انجام می‌شود و خيس شدن چنين پوششی باعث سنگينی و ايجاد مانع برای حرکت طبيعی بازيکن می‌شود. اگر قرار باشد ما در اين مسابقات ضربه‌ای بخوريم از نظر نوع پوشش است و موانعی که جلوی بازيکن را می‌گيرد نه از نظر کلاس فوتبال».

براساس آخرين اخبار منتشر شده دختران زير ۱۵ سال فوتباليست ايرانی از ۲۲ تا ۳۰ ارديبهشت در محل اردوی تيم‌های ملی ايران حضور خواهند داشت، حتی اگر به گفته خانم اکبرآبادی هنوز طرح لباس آنها محرمانه باشد.
  • 16x9 Image

    رویا کریمی مجد

    رویا کریمی مجد روزنامه‌نگاری را در سال ۱۳۷۱ در ایران آغاز کرد و اردیبهشت ۱۳۸۷ به رادیو فردا پبوست. او تهیه‌کنندگی برنامه هفتگی صدایی دیگر را که به بررسی مسایل زنان اختصاص دارد، برعهده دارد.  در سال ۲۰۱۵ میکروفن طلایی جشنواره رادیویی نیویورک به  برنامه رادیویی «سنت تیغ» که رویا کریمی مجد آن را تهیه کرده بود تعلق یافت. 

XS
SM
MD
LG