لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۳۴
روزنامه تهران امروز در گزارشی «تبعات سیاسی کاهش یارانه‌ها» را مورد توجه قرار داده و از اعلام خطر شماری از کارشناسان و نمایندگان در این خصوص خبر داده است.

این روزنامه نوشته «به همان سرعتی که مجلس در حال تصویب لایحه یارانه‌هاست و دولت هم از آمادگی خود برای اجرای لایحه از زمستان سال‌جاری خبر داده است به همان سرعت برخی کارشناسان و نمایندگان مخالف با نظر مجلس درباره تبعات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و حتی امنیتی اجرای شتابزده لایحه یارانه‌ها و آزادسازی قیمت انرژی و کالاهای اساسی هشدار داده‌اند».

احمد توکلی و علیرضا محجوب دو نماینده از دو جناح مختلف در مجلس شورای اسلامی هستند که به نوشته تهران امروز نسبت به تبعات اجرای طرح آزادسازی قیمت‌ها به همکاران خود در دولت و مجلس هشدار داده‌اند.

این روزنامه با تأکید براینکه در لایحه حذف یارانه‌های دولت، قرار است «قیمت کالاهای اساسی از قبیل نان و شیر، حامل‌های انرژی نظیر بنزین، گازوئیل، آب، گاز و برق آزاد شوند»، اجرای این طرح را «نقض امنیت ملی» و «شعله‌ور کردن آتشی که دود آن به چشم همه خواهد رفت» توصیف کرده است.

تحویل ۱۸ عضو جندالله به ایران

روزنامه اعتماد گزارش داده که پاکستان ۱۸ عضو گروه جندالله را به ایران تحویل داده است.

به گزارش این روزنامه «روز گذشته در آستانه سفر وزیر کشور جمهوری اسلامی به اسلام آباد، رحمان مالک وزیر کشور پاکستان از تحویل ۱۸ تن از عناصر گروه تروریستی جندالله از جمله برادر عبدالمالک ریگی رهبر این گروه به ایران خبر داد».

اعتماد در عین حال نوشته «وزیر کشور پاکستان اما حضور عبدالمالک ریگی رهبر گروه جندالله را تکذیب کرد».

به نوشته این روزنامه مصطفی محمد نجار وزیر کشور با مأموریتی در خصوص گروه جندالله «روز جمعه در صدر هیئت بلندپایه سیاسی- امنیتی به پاکستان سفر کرد و قرار است در سفر دوروزه خود با آصف علی زرداری رئیس جمهور پاکستان و رحمان مالک وزیر کشور و همچنین مقامات امنیتی و اطلاعاتی پاکستان دیدار و گفت‌وگو کند».

آماده‌باش کامل نیروی انتظامی در استان تهران

روزنامه حیات نو با اشاره به اینکه نیرو انتظامی استان تهران در آماده‌باش کامل قرار دارد، از تشکیل ستاد مدیریت بحران در فرماندهى و یگان‌هاى نیروى انتظامی خبر داده است.

به گزارش این روزنامه رئیس مرکز فرماندهى،کنترل و فوریت‌هاى نیروی انتظامی با اعلام تشکیل ستادهاى مدیریت بحران در سطح یگان‌ها و ستاد فرماندهى نیروى انتظامى گفته است، «تمامى رده‌هاى پلیس در سطح تهران و استان تهران در آمادگى کامل به‌سر مى‌برند و نمایندگانى از این نیرو نیز به‌طور فعال و دائمى در ستاد مدیریت بحران کشور حضور دارند».

این فرمانده نیروی انتظامی علت آماده باش سراسری یگان‌های انتظامی را ایجاد هماهنگى‌هاى لازم بین رده‌هاى مختلف نیروی انتظامی و دستگاه‌هاى ذى‌ربط برای شرکت در مانوری با نام «رزمایش ملی امداد و نجات در شهر و استان تهران» عنوان کرده است.

«دایره غیر خودی‌ها گشادتر شده است»

روزنامه همشهری از قول مدیرعامل خانه سینما، نوشته که وزارت ارشاد باید به ممنوع‌الخروج شدن سه سینماگران واکنش نشان دهد.

محمدمهدی عسگرپور مدیرعامل تشکل صنفی سینماگران ایران که خود در سفر اخیر نمایندگان خانه سینما به آمریکا حضور داشت ، درباره ممنوع‌الخروج شدن سه نفر از سینماگران گفته است که «ما در فرودگاه متوجه شدیم که پاسپورت خانم معتمد آریا و آقای میرطهماسب را گرفتند و آنها نمی‌‌توانند با ما همراه شوند».

وی با اشاره به اینکه در سفر نیز از ممنوع‌الخروج شدن جعفر پناهی مطلع شده، اعلام کرد که «با آخرین پیگیری‌‌هایی که انجام دادیم متوجه شدیم که پاسخ روشنی به این دوستان داده نشده است».

آقای عسگرپور تأکید کرده که «وزارت ارشاد حتماً باید به خاطر موضوع ممنوع‌الخروج شدن هنرمندان عکس‌العمل نشان دهد. یا این موضوع را حل و یا موضع خود را مشخص کند، این سلب مسئولیت شایسته نیست».

مدیرعامل خانه سینما به روزنلامه همشهری گفته «شرایط به‌گونه‌ای شده که دیگر ما با معادله یک مجهولی روبه‌رو نیستیم و دایره خودی‌ها تنگ‌تر و غیرخودی‌‌ها گشادتر شده است».

واکنش معاون دادستان به رتبه اول ایران در مصرف مواد مخدر

روزنامه سرمایه واکنش معاون دادستان کل کشور به قرار گرفتن ایران در مقام اول جهانی مصرف موادمخدر را منتشر کرده و از قول وی نوشته «خفیف بودن مجازات پیش‌بینی شده در قانون برای کسانی که در ارتباط با مصرف و قاچاق مواد مخدر و از جمله مواد روانگردان‌ها دستگیر می‌شوند، عامل گسترش مصرف مواد است».

حسن ذبیحی با اشاره به اینکه «به مسئولان در مورد بازنگری فوری قوانین مربوط به موادمخدر» هشدار داده شده، گفته که «علاوه بر اصلاح قانون لازم است کلیه عوامل اطلاعاتی انتظامی با جدیت، قاطعیت و حساسیت بیشتر نسبت به توزیع و خرید و فروش مواد روان گردان و شیشه در سطح جامعه اقدام کنند».

معاون قضایی دادستان کل کشور همچنین «سیر نزولی قیمت مواد مخدر و از جمله شیشه» را تأیید کرده و گفته قیمت ماده مخدر شیشه در کشور به «کمتر از یک چهارم قیمت اصلی رسیده است».

به نوشته سرمایه در تازه‌ترین گزارش دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، ایران جزو سه منطقه اصلی که بیش از نیمی از مواد مخدر دنیا در آن مصرف می‌شود.
XS
SM
MD
LG