لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ تهران ۰۸:۱۳

روزنامه‌های صبح شنبه ۱۴ فروردین‌ماه ۱۳۸۹


روزنامه همشهری گزارشی از تداوم اختلافات دولت و مجلس درباره هدفمند کردن یارانه‌ها منتشر کرده و نوشته است: « گلایه‌های دولت و مجلس از یکدیگر درباره نحوه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در روزهای پایانی سال ۸۸ و ایام نوروز نیز ادامه داشت».

به نوشته این روزنامه پس از مخالفت مجلس با درخواست دولت برای گنجاندن درآمد ۴۰ هزار میلیارد تومانی هدفمند کردن یارانه‌ها در بودجه ۸۹، اظهارنظرهای رسانه‌‌ای برخی دولتمردان و مجلس، از روزهای پایانی اسفند تا روزهای ابتدایی سال جدید ادامه یافت.

روزنامه همشهری از جمله به تدوام جدال لفظی محمود احمدی‌نژاد با شماری از نمایندگان مجلس اشاره کرده و پیشنهاد وی برای برگزاری رفراندومی درباره اختلاف دولت و مجلس در مورد نحوه اجرای طرح حذف یارانه ها را مورد توجه قرار داده است.

این روزنامه در عین حال از اقدام تعدادی از نمایندگان حامی دولت برای ارائه طرح دو فوریتی برای تأمین نظر محمود احمدی‌نژاد خبر داده اما نوشته است که «به نظر نمی‌رسد چنین طرحی در مجلس رأی بیاورد».

همشهری با گذشت دو هفته از سال نو تأکید کرده که «دولت هنوز اقدامی عملی را برای اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها آغاز نکرده و همچنان منتظر تغییر نظر مجلس است».

هشدار یک مرجع تقلید نسبت به حبس اضافی و عدم استقلال قوه قضائیه

روزنامه مردمسالاری تیتر اول خود را به سخنان آیت‌الله صافی گلپایگانی خطاب به رئیس قوه قضائیه در مورد خلاف شرع بودن «حبس اضافی» افراد اختصاص داده است.

این روزنامه نوشته است که آیت‌الله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید نزدیک به حکومت با تأکید بر اجرای احکام اسلامی گفته است: «تعزیرات و حبس باید کاملاً مطابق احکام اولیه اسلام باشد و حتی یک روز حبس اضافی از نظر شرع مبین قابل توجیه نیست».

به نوشته روزنامه مردمسالاری، این مرجع تقلید در دیدار با رئیس قوه قضاییه تأکید کرده است که «اگر افرادی از بیرون مداخله کنند و بعضی قضات تحت نفوذ افراد باشند و خدای نخواسته حق را در حکم رعایت نکنند، به استقلال قوه قضائیه خدشه وارد می‌شود».

این مرجع تقلید همچنین با اشاره به تلاش‌های انجام شده بعد از انقلاب در قوه قضائیه مبنی بر رفع اشکالات و نواقص سیستم قضا و مطابقت آنها با احکام اسلامی خطاب به رئیس قوه قضائیه گفته است که «این تلاش‌ها را کافی نیست».

آغاز مقابله دولت با «احتکار خانگی»

روزنامه جام جم اظهارات معاون وزیر بازرگانی در خصوص مقابله دولت برای مقابله با «احتکار خانگی» را مورد توجه قرار داده و نوشته است «جلوی احتکار خانگی کالاهای مصرفی را می‌‌گیریم».

این روزنامه به نقل از محمدصادق مفتح نوشته که دولت با سرمایه گزارش دو هزار میلیارد تومانی چند شرکات خصوصی ۱۳ قلم کالای اساسی در حال ذخیره‌سازی است تا از این طریق با آنچه وی «احتکار خانگی و تجاری» خوانده مقابله کند.

معاون وزیر بازرگانی در پاسخ به این سؤال که این ذخیره‌سازی تا چه حد می‌تواند تورم طرح هدفمند کردن یارانه‌ها را کنترل کند به این روزنامه گفته است که «ما نمی‌خواهیم تورم را کاهش دهیم بلکه می‌خواهیم با کاهش نگرانی مردم احتکارهای خانگی و تجاری را کنترل کنیم».

روزنامه جام جم در عین حال خبر داده در شرایطی که دولت و وزارت بازرگانی خود را برای مقابله با پیامدهای هدفمندسازی یارانه‌ها آماده می‌کند مشاهدات در سطح شهر تهران نشان می‌دهد که قیمت انواع میوه از پرتقال گرفته تا سیب و کیوی و نارنگی در هفته‌ای که گذشت و در آستانه روز سیزده به در، نسبت به روزهای پایانی سال گذشته افزایش یافته است.

«کارگران و کارمندان مال باختگان اصلی تورم سال ۸۹»

روزنامه جمهوری اسلامی از قول یک نماینده مجلس شورای اسلامی نوشته است، «کارگران و کارمندان مال باختگان اصلی تورم سال ۸۹ هستند».

به نوشته این روزنامه علیرضا محجوب با انتقاد از بی‌توجهی دولت به اجرای قانون خدمات کشوری، گفته است که نمایندگان مجلس تلاش خود را در این راستا قرار دادند تا تورم وحشتناک ناشی از برنامه‌های اقتصادی دولت را کنترل کنند، اما تصویب برخی از خواسته‌های دولت در مجلس تبعاتی به همراه دارد که «مبهم و نامعلوم» است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه «دولت توجهش را در جلوگیری از افزایش دستمزد قرار داده و با طرح این موضوع که انشاءالله تورمی نخواهیم داشت سعی کرد حقوق و دستمزدها را افزایش ندهد»؛ تأکید کرده است که « با توجه به سابقه‌ای که از صحبت‌های رئیس دولت داریم معتقدیم باید به تورم به عنوان یک واقعیت توجه شود».
XS
SM
MD
LG