لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۴۳

بروکسل، صحنه راهپیمایی بزرگ اعتراضی ایرانیان ساکن اروپا


تجمع اعتراضی سوم تیر در نزدیکی پارلمان اروپا در بروکسل
بعد از ظهر روز شنبه شهر بروکسل، پایتخت بلژیک و مقر اتحادیه اروپا، شاهد برگزاری اولین تظاهرات سراسری در اروپا در اعتراض به نتایج اعلام شده انتخابات در ایران بود. این تظاهرات در میدان شومن و در برابر ساختمان شورای اروپا برگزار شد.

مضامینی چون «دفاع از حقوق پایمال شده مردم ایران» و «آزادی افرادی که پیش و پس از انتخابات اخیر دستگیر و زندانی شدند» از جمله خواسته‌های ایرانیان و دیگر ملیت‌هایی بود که از کشورهای گوناگون اروپا در این تظاهرات گسترده و فراگیر شرکت کردند.

یکی از دست اندرکاران برپایی این حرکت همبستگی در ایران، فیلمساز سرشناس ایرانی، رضا علامه‌زاده بود که همزمان با برگزاری این راهپیمایی، در مورد چگونگی آن به رادیو فردا گفت: «جمعیت هر لحظه بیشتر می‌شود. الان دور میدان پر از جمعیت است و از همه جا نوای آهنگ‌های میهنی و ایرانی به گوش می‌رسد و ملت از چهار طرف به این سمت درحال حرکتند».

علاوه بر آقا علامه‌زاده، از هنرمندان و نویسندگان خارج از ایران افرادی دیگری چون رضا دقتی، نسیم خاکسار، بهرخ بابایی و محسن مخملباف نیز در این گردهمایی حضور داشتند.

تونیا ولی اوغلی، قهرمان پیشین شنای ایران نیز در راهپیمایی اعتراضی بروکسل حضور داشت به رادیو فردا گفت: «خیلی خوشحالم این را بگویم که ایرانیان هم اکنون جمع شده‌اند و می‌خواهند صدای جنبش مردم ایران را به اقصی نقاط جهان و پارلمان اروپا برسانند».

وی در پاسخ به اینکه علاوه بر ازدیاد جمعیت، چه چیز چشمگیری در این گردهمایی دیده است گفت: اینجا ایده‌های جالبی برای رساندن صدای جنبش مردم ایران به اروپا در حال شکل‌گیری است. از جمله اینکه سر در ورودی میدان یک پارچه بزرگ سبز بسته شده که شرکت‌کنندگان معترض می‌توانند آن پارچه را امضا کنند و قرار است این پارچه بعد از تکمیل شدن امضاها به عنوان نشانه اعتراض از برج ایفل آویزان شود».

دکتر بهرام بیگدلی، سخنگوی زندانیان سیاسی ایران شاخه آلمان، نیز در مورد این راهپیمایی اعتراضی به رادیو فردا گفت: «گمان می‌کنم در طول ۲۱ سال گذشته کمتر شاهد چنین تجمع متنوع و وسیعی بوده باشیم. اما در روزهای اخیر به کرات خاطره آن روزها برای من مجدداً زنده می‌شود. اما آنچه امروز قابل مشاهده است حضور نسل جوانی است که شاید بسیاری از آنان تا کنون ایران را هم ندیده باشند. ولی به خاطر علاقه شدیدی که به میهنشان و به آزادی و دموکراسی دارند به صحنه آمده‌اند و خون تازه‌ای به رگ‌های فعالیت‌های بشردوستانه ایرانیان خارج از کشور دوانده‌اند».

آقای بیگدلی ادامه می‌دهد: «در این میان شاهد حضور نسل‌های گذشته نیز هستیم که سال‌های سال در تبعید و به امید و آروزی دموکراسی عمرشان را سپری کرده‌اند. این پیوند خوشایندی برای همه کسانی است که سالیان سال چنین آروزیی را در سر می‌پروراندند».

وی اضافه کرد: نکته زیبای دیگری که امروز شاهد آن هستیم حضور گروه‌های سیاسی متنوعی است که در کنار هم با تحملی که نسبت به همدیگر نشان می‌دهند در این گردهمایی حضور دارند و این امر یکی از دستاوردهای مهم جنبش میلیونی مردم ایران در راه احقاق حقوقشان است.

در این تظاهرات سراسری همچنین چندین شخصیت سیاسی و حقوق بشری ایرانی و اروپایی در برابر خیل عظیم تظاهرات‌کنندگان درباره تحولات اخیر ایران و پیامدهای آن سخنرانی کردند.
XS
SM
MD
LG