لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۱۸

ارتشبد اشکنازی: در مورد ایران همه گزینه‌ها باید بر روی میز باشد


ارتشبد اشکنازی (راست) در کنار دریاسالار مایک مولن
ارتشبد گابی اشکنازی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل که برای گفت‌وگوهای بیشتر با محوریت «برنامه‌های اتمی ایران» به آمریکا سفرکرده، می‌گوید: «اسرائیل عواملی را که در سودای نابودی‌اش هستند، از بین خواهد برد».

ارتشبد اشکنازی که برای دیداری رسمی به ایالات متحده رفته است، در یک سخنرانی در نیویورک گفت: «ایران به تدریج در حال دستیابی به توان هسته‌ای نظامی است و در حالی که بزرگترین حامی تروریسم در خاورمیانه و جهان نیز هست، جدی‌ترین تهدید برای صلح جهانی است».

ارتشبد اشکنازی افزود: «ارتش اسرائیل توان خود را بالا برده، بر شمار رزمایش‌ها افزوده، که یکی از نمونه‌های آن مانور «جونیپر کبری» با شرکت ارتش‌های اسرائیل و آمریکا در تمرین دفاع موشکی بود، و نیز به طور منظم به سلاح‌های پیشرفته مجهز شده و برای رسیدن به سلاح‌های بهتر پیگیرانه برنامه‌ریزی کرده، و از نزدیک و دور، خود را برای مقابله با خطرآماده می‌کند».

رئیس ستاد ارتش اسرائیل که سه‌شنبه در برابر«آمریکایی‌های اعطا کننده کمک مالی به امور رفاهی سربازان ارتش اسرائیل» سخن می‌گفت، تأکید کرد که «همه گزینه‌ها در مورد ایران باید بر روی میز باشد».

ارتشبد اشکنازی پیش از آن، با دریا سالار مایک مولن، رئیس نیروهای مسلح آمریکا در پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا در واشینگتن دیدار کرد.

دیدار روسای ستاد ارتش‌های اسرائیل و آمریکا در حالی انجام شد که تنها سه هفته قبل، دریا سالار مولن در اسرائیل بود. آنها در دو سال و نیم اخیر ۱۰ بار با یکدیگر دیدار کرده اند، و نیز ده‌ها بار مذاکرات تلفنی داشته‌اند، و ایران همواره در صدر مذاکراتشان قرار داشته است.

ارتشبد اشکنازی در واشینگتن، با ژنرال جیمز جونز، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، و مقامات دیگری از کاخ سفید و دولت آمریکا و مقامات بلندپایه کنگره از جمله سناتور جان مک کین، رقیب باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۰۸ دیدار و گفتگو کرد و از آنجا که وزیر دفاع آمریکا در سفر بود، ارتشبد اشکنازی با معاون آقای رابرت گیتس در پنتاگون ملاقات داشت.

رسانه‌های اسرائیل تأکید می‌کنند که ایران محور اصلی تمامی این دیدارها بود.

ارتشبد اشکنازی در سخنرانی خود در نیویورک درباره مذاکراتی که با مقامات ارشد آمریکابی در پنتاگون و کاخ سفید داشته تنها به این نکته بسنده کرد که «این دیدارها، نشانه همکاری تنگاتنگ میان ارتش‌های اسرائیل و آمریکاست».

رئیس ستاد ارتش اسرائیل در دیدارهای جداگانه با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، در نیویورک و نیز با سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل، درباره «لزوم حمایت شورای امنیت از تحریم‌های سخت علیه جمهوری اسلامی ایران، با این هدف که سران ایران را به لغو برنامه نظامی هسته‌ای خود وادار کند»، سخن گفت.

همزمان، گابریئلا شالو، سفیر اسرائیل در سازمان ملل، روز سه شنبه با بیان اینکه «چشم‌انداز روشنی برای تحریم‌های جدی علیه ایران در شورای امنیت دیده نمی‌شود»، گفت که «به نظر می‌رسد روسیه و چین از تحریم‌ها حمایت نکنند و پای خود را عقب بکشند».

خانم شالو به خبرنگاران گفت: «نهادهای اطلاعاتی ما می‌گویند که ایران به بمب اتمی نزدیک می‌شود».

سفیر اسرائیل در سازمان ملل افزود: «مقامات ارشد دولت اسرائیل و دولت اوباما این پرسش را بررسی می‌کنند که آیا حمله نظامی به برنامه‌های اتمی ایران پایان خواهد داد؟».

این نخستین بار است که یک مقام اسرائیلی آشکارا از «بررسی احتمال حمله» سخن می‌گوید هرچند که به نوشته روزنامه هاآرتص به نقل از یک افسر ارشد ارتش اسرائیل، ارتشبد اشکنازی به نشست ماه نوامبر کنست گفته است که اسرائیل برای همه گزینه‌ها آماده می‌شود.

این در حالی است که جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا که در حال دیدار رسمی از اسرائیل است، سه شنبه در دیدار با رئیس جمهور و نخست‌وزیر اسرائیل گفته بود که «امنیت اسرائیل، رکن خلل ناپذیری در امنیت آمریکاست».

آقای بایدن با استقبال از پیشنهادهای شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل، در مورد «برقراری تحریم‌های اخلاقی علیه حکومت ایران»، افزوده بود: «ایران امروز منزوی‌تر از هر زمان دیگراست، و آمریکا مصمم است که نگذارد که ایران به بمب اتمی برسد».

جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده که حتی در صورت برقراری تحریم‌های جدید، به برنامه‌های اتمی خود ادامه خواهد داد و احداث چند مرکز دیگر غنی‌سازی اورانیوم را برای سال ۱۳۸۹ در دستور کار قرار داده است.

فرماندهان ارشد سپاه پاسداران نیز در هر مناسبتی تأکید کرده‌اند که در صورت حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران، پاسخی کوبنده به اسرائیل خواهند داد.

دیدن نظرات (۱۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG