لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۵۳

خنجری در ارتفاعات بالای ۳۶۰۰ متر در قلب مارادونا


دیه‌گو آرماندو مارادونا؛ ستاره جادویی فوتبال آرژانتین
آرژانتین در راه جام جهانی ۲۰۱۰ با نتیجه شش بر یک در خانه بولیوی متحمل شکستی بی‌سابقه شد و این شکست چنان دیه‌گو مارادونا، سرمربی تیم ملی آرژانتین را آشفته کرد که گفت هر گل بولیوی مانند خنجری بود که بر قلبش فرو رفت.

مارادونا، جادوگر بی‌نظیر تاریخ فوتبال احساسش را در نشست مطبوعاتی پس از مسابقه بیان کرد.

در شکست تاریخی آرژانتین لیونل مسی، مهاجم تیم مارادونا توسط یک بازیکن از تیم دسته دومی مکزیک محو شد. این شکست سنگین رکورد صد در صد پیروزی آرژانتین به رهبری مارادونا را در ارتفاع ۳۶۰۰ متری لاپاز از سطح دریا، دود کرد!

خوآکین بوته‌رو، مهاجم تیم بولیوی، که برای تیمی به نام کورره کامینوس (رود رانرز) بازی می‌کند، سه گل زد و در رقابت‌های انتخابی جام جهانی، مجموع گل‌های خود را به هشت گل رساند.

مارسلو مارتینز، الکس دا روسا و دیدی تورریکو نیز برای بولیوی گلزنی کردند تا آرژانتین برای نخستین بار پس از شکست از تیم چکسلواکی سابق در جام جهانی ۱۹۵۸ سوئد، شش گل بخورد.

لوئیس گونزالز در دقیقه ۲۵ تک گل تیم آرژانتین را به ثمر رساند تا برای مدتی کوتاه بازی را مساوی کند. پیش از این که بوته‌رو از نقطه پنالتی و الکس دا روسا با ضربه سر در پایان نیمه نخست برتری سه بر یک به تیم بولیوی دهند.

مارتینز در دقیقه ۱۲ گل نخست میزبان را زده بود. بوته‌رو در نیمه دوم دو گل دیگر زد و تورریکو گل‌های بولیوی را کامل کرد.

مارادونا که خود به نظر می‌آمد دچار تنگی نفس شده است، به خبرنگاران گفت: «من هم به مانند آنان (مردم آرژانتین) ضربه خوردم. هر گل بولیوی خنجری بر قلب من بود.»

او افزود: «اگر پیش از مسابقه خواب می‌دیدیم این شکست رخ داده است، حتماً تصور می کردیم تعبیر آن غیرممکن است.»

مارادونا پیش از آنکه در ماه اکتبر گذشته سرمربی تیم ملی آرژانتین شود، در برابر ممنوعیت فیفا برای بازی فوتبال در ارتفاع بالا، علناً از جناح بولیوی حمایت کرده و یک بازی افتخاری هم در لاپاز به همراه رئیس جمهوری این کشور، ایوو مورالس را انجام داده بود. این ممنوعیت بعدها لغو شد.

در گروه ۱۰ تیمی آمریکای جنوبی، آرژانتین با این شکست از ۱۲ مسابقه با ۱۹ امتیاز تا رده چهارم سقوط کرد. این پایین‌ترین موقعیتی است که آرژانتین می‌تواند به جام جهانی راه یابد.

از این منطقه چهار تیم اول به طور مستقیم به جام جهانی ۲۰۱۰ در آفریقای جنوبی صعود خواهند کرد. رده پنجم به معنی بازی رفت و برگشت با تیم چهارم منطقه آمریکای شمالی، جنوبی و دریای کاراییب (کونکاکاف) است.

پاراگوئه با ۲۴ امتیاز پیشتاز است و برزیل با سه امتیاز اختلاف در رده دوم قرار دارد. اما تنها هشت امتیاز بین برزیل و تیم هشتم جدول رده بندی، یعنی ونزوئلا فاصله است.

در بین این دو تیم شیلی با ۲۰ امتیاز، آرژانتین و اروگوئه با ۱۷ امتیاز و کلمیبا و اکوادور با ۱۴ امتیاز قرار دارند.

پاراگوئه در مقابل اکوادور در وقت تلف شده به گل رسید تا از شکست بگریزد و بازی را یک بر یک مساوی کند. کریستیان نوبوآ در دقیقه ۶۴ به اکوادور در کیتو برتری داد. کیتو در ۲۸۰۰ متری سطح دریا است.

ادیسون مندز از اکوادور یک بار توپ را به دیرک عمودی دروازه پاراگوئه زد و پائولو دا سیلوا، مدافع تیم پاراگوئه نیز از زمین اخراج شد. با این حال تیم مهمان در دومین دقیقه وقت تلف شده با شلیک سرضرب ادگار بنیتز به گل تساوی بخش رسید.

این نتیجه پاراگوئه را در صدر نگاه داشت، اما پیروزی سه بر صفر برزیل بر پرو در پورتو آلگره باعث شد تا این تیم با صعود به رده دوم فاصله‌اش را نیز با پاراگوئه دو امتیاز کمتر کند. برای برزیل دو گل را لوئیس فابیانو به ثمر رساند و گل سوم را فلیپه مه لو به پرو زد.

شیلی هم با اینکه در دقیقه ۳۴ مدافعش ماریسیو ایسلا را اخراجی داشت، در خانه‌اش اروگوئه را صفر بر صفر متوقف کرد.

XS
SM
MD
LG